https://www.high-endrolex.com/43 Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź obecną sytuację na rynku

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Kredyty08 11 2017

Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź obecną sytuację na rynku

kupno mieszkania

Planujesz kupno mieszkania? Okazuje się, że obecne warunki rynkowe zdecydowanie sprzyjają osobom pragnącym zainwestować we własne lokum. Jak kupić mieszkanie warte swojej ceny i na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

 

Zakup mieszkania od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Jeśli chodzi o liczbę dostępnych mieszkań na aktualnym rynku nieruchomości, mamy do czynienia z największym boomem mieszkaniowym od lat. Deweloperzy wręcz prześcigają się w proponowaniu coraz to nowych inwestycji, ulokowanych w korzystnych lokalizacjach i otoczonych sprzyjającą mieszkańcom infrastrukturą. Kupno mieszkania od dewelopera stanowi zatem dobrą opcję. Równie korzystnie dla kupujących prezentuje się sytuacja w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Rynek obfituje w ciekawe oferty mieszkań „z drugiej ręki” o najróżniejszym metrażu.

Zastanawiasz się nad tym, która z tych opcji jest korzystniejsza? Oczywiście każda z nich ma swoje plusy i minusy. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając pomiędzy mieszkaniami z rynku wtórnego i od dewelopera?

 

Chcesz kupić mieszkanie?

 

1. Mieszkania deweloperskie to nowe inwestycje, których teren wokół budynków jest zwykle ciekawie zagospodarowany. W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym nie masz takiej gwarancji.

2. Mieszkania te podlegają również innym sposobem ich odbioru. W przypadku mieszkania deweloperskiego trzeba zwracać uwagę na stan techniczny lokalu i na to, czy zawiera on wszystkie elementy obiecane przez dewelopera. Jeśli chodzi o mieszkanie z rynku wtórnego powinieneś sprawdzić przede wszystkim jego stan prawny.

3. Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym od razu widzisz znajdującą się wokół niego infrastrukturę i możesz ocenić, czy jest ona dla Ciebie korzystna. W przypadku mieszkania deweloperskiego zwykle nie jest ona jeszcze zagospodarowania – możesz jednak sprawdzić ją, przeglądając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Kupno mieszkania a kredyt – obecna sytuacja na rynku

Za kupnem mieszkania na kredyt zdecydowanie przemawiają niskie stopy kredytowe, które utrzymują się na takim poziomie już od roku i – według prezesa NBP – utrzymają się na nim do końca 2018 roku. Dla osób planujących kredyt na zakup mieszkania oznacza to jedno – wzięcie kredytu jest teraz bardzo opłacalne. Obecne stopy kredytowe są jednak tak niskie, że można się spodziewać ich szybkiego wzrostu w niedalekiej przyszłości – warto więc dokonać kupna mieszkania właśnie teraz.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania na kredyt przy obecnej sytuacji na rynku? Ważną kwestię stanowi tu wysokość wymaganego wkładu własnego. Utrudnienie w zakupie mieszkania na rynku wtórnym lub od dewelopera może stanowić wyższy, 20-procentowy wkład własny, który obowiązuje od stycznia 2017. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na tak wysoki wkład własny w inwestycje, niestety nie otrzymają wsparcia od banku na jej finalizację.

 

mieszkanie na wynajem

 

Co z kupnem mieszkania na wynajem?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym lub od dewelopera z przeznaczeniem na wynajem to wciąż bardzo popularna forma inwestycji. Coraz więcej osób decyduje się również na zakup takiej nieruchomości na kredyt i stopniowe spłacanie jej z dochodów uzyskiwanych z wynajmu.

Coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania – mogłoby się więc wydawać, że zakup mieszkania na wynajem nie stanowi już zbyt dobrej inwestycji. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że liczba osób wynajmujących mieszkania z roku na rok rośnie i choć wciąż daleko nam od średniej europejskiej (około 19,8% w 2015 roku) to nic nie wskazuje na to, by ta rosnąca tendencja miała się zmienić. Można więc liczyć na to, że popyt na mieszkania do wynajęcia nie zmaleje.

A może za gotówkę?

Ostatnie dane NBP zaskakują – okazuje się, że aż 65% transakcji kupna nieruchomości w 7 największych miastach w Polsce odbyło się w formie gotówkowej, bez korzystania z pomocy banku. Można przypuszczać, że zjawisko to jest kolejnym skutkiem niskich stóp procentowych. Lokowanie wolnych środków na lokacie bankowej stało się po prostu mało opłacalne – dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zamknięcie lokat i kupno mieszkania za posiadaną gotówkę. Kupno nieruchomości stało się więc alternatywą dla niekorzystnie oprocentowanych lokat.

Jak widać, obecna sytuacja rynkowa zachęca do zakupu własnego lokum. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ dokładnie wszystkie jej aspekty – pozwoli Ci to wybrać mieszkanie, które będzie stanowić dobrą inwestycję. Przed Tobą już tylko odbiór mieszkania, jego wykończenie i wyposażenie.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe