https://www.high-endrolex.com/43 Pożyczka hipoteczna, czyli odwrócona hipoteka - czym się charakteryzuje?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Kredyty24 04 2017

Pożyczka hipoteczna, czyli odwrócona hipoteka - czym się charakteryzuje?

Kredyt - każdy czasami potrzebuje go zaciągnąć. Zastanawiając się nad formą, w jakiej powinien być wzięty rozważamy wiele różnych opcji. Przeglądając oferty banków nierzadko można natknąć się na pojęcie tzw. "odwróconej hipoteki", albo po prostu "odwróconego kredytu hipotecznego". Czym jest taki kredyt?

Pożyczka hipoteczna, najprościej rzecz ujmując, jest to produkt finansowy, w ramach którego kredytobiorca dostaje środki pieniężne (jednorazowo lub w ratach o określonej wartości) od banku a zabezpieczeniem takiego kredytu jest mieszkanie. Spłata może jednak nastąpić dopiero po śmierci kredytobiorcy.

 

odwrócona hipoteka

 

Jak to działa?

Charakterystyczne dla odwróconej hipoteki jest to, że dopiero po śmierci kredytobiorcy bank może przejąć prawa własności zastawionego mieszkania. Osoba, która zaciągnęła kredyt ma zatem gwarancję tego, że do końca życia może być pełnoprawnym użytkownikiem mieszkania, nawet jeśli wcześniej zostanie jej wypłacona cała wartość kredytu. Nie ma obowiązku w nim mieszkać, ale powinna o nie dbać i regulować wszelkie opłaty, które są z nim związane. Mieszkanie może być zatem wynajmowane. Pożyczka ta może również zostać spłacona przez spadkobierców, wtedy zachowają oni pełne prawo do lokalu. Gdy jednak nie skorzystają oni z tej opcji, nieruchomość przejmie instytucja finansowa. W takim przypadku, jeśli kredytobiorca za życia nie wykorzysta całej kwoty, która była przewidziana za prawo własności do mieszkania po jego śmierci, resztę środków pieniężnych otrzymują spadkobiercy.

Kto może skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

Odwrócona hipoteka dedykowana jest dla osób starszych, aczkolwiek pieniądze może uzyskać każda osoba dorosła, która będzie właścicielem lub współwłaścicielami nieruchomości.

W jaki sposób wylicza się wysokość kredytu branego w ramach odwróconej hipoteki?

Hipotekę wylicza się przede wszystkim na podstawie wartości nieruchomości. Ważny jest również wiek kredytobiorcy, jego płeć oraz forma wypłaty środków pieniężnych, którą beneficjent wybrał. Jest to sposób na spożytkowanie kapitału zamrożonego w nieruchomości
i jednoczesną gwarancję bezpieczeństwa. Osoba biorąca kredyt nie musi się bowiem martwić, że zostanie bez dachu nad głową. Przy zaciąganiu odwróconej hipoteki nie są również ważne dochody kredytobiorcy. Nie musi on mieć zdolności kredytowej, ponieważ w tym przypadku nie ma on obowiązku dokonywać żadnych comiesięcznych spłat.

Sytuacja, w której wartość kredytu, który otrzymał beneficjent, jest wyższa niż wartość rynkowa mieszkania będącego jego zabezpieczeniem, nie może zaistnieć. Jeśli tak by się stało to odpowiedzialność z tego tytułu ponosi kredytodawca. Dlatego najczęściej kwota uzyskana z tego rodzaju pożyczki nie przekracza połowy wartości lokalu mieszkalnego.

Kiedy warto?

Pożyczkę hipoteczną warto zaciągnąć w momencie, kiedy zachodzi potrzeba realizacji swoich marzeń, szybkiego zastrzyku gotówki albo stabilizacji finansowej (tutaj znajdziesz propozycje pożyczek hipotecznych). Odwrócona hipoteka jest szansą dla seniorów na godne życie. Kredytobiorca może bowiem wydać otrzymane pieniądze na dowolny cel i bank nie może w to ingerować. Pożyczka nie wpływa również na pomoc, która otrzymywana jest przez kredytobiorcę od instytucji państwowych, ponieważ środki uzyskane z niej są wolne od podatku.

Odwrócona hipoteka jest dobrym rozwiązaniem dla seniorów, którzy pragną pozostać niezależni finansowo, bądź którzy mają w planach realizować swoje marzenia, lecz nie posiadają wystarczających środków finansowych. Może się jednak okazać optymalnym rozwiązaniem również dla innych osób potrzebujących gotówki. Kredyt ten daje wiele możliwości i wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe