eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu23 12 2016

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe zdobywa z roku na rok coraz większą popularność. Jego posiadacze chętnie zachwalają jego zalety i deklarują, że nie zamieniliby go na żadne inne. Czy rzeczywiście jest to tak doskonałe rozwiązanie?

Działanie ogrzewania podłogowego jest proste – zamiast umieszczonego na ścianie grzejnika mamy puszczone pod podłogą rurki wypełnione ciepłą wodą (lub przewody grzewcze, gdyż zdarza się także elektryczne ogrzewanie podłogowe). Dzięki nim temperatura podłogi podnosi się i przekazuje ciepło całemu pomieszczeniu. Ważne jest to, że taki system zlokalizowany jest równomiernie pod podłogą, w związku z czym równomiernie ogrzewane jest całe pomieszczenie – ciepło jest wszędzie, a nie tylko w okolicy grzejnika.

 

ogrzewanie

 

System podłogowy powoduje, że temperatura w pomieszczeniu ma bardzo korzystny rozkład – cieplej jest bliżej stóp człowieka i chłodniej w okolicy głowy, nie ma więc problemu przegrzania. Powoduje to odczuwanie tak zwanego komfortu cieplnego – temperatura rozkłada się w sposób najbardziej korzystny dla fizjologii człowieka.

Istotne jest także to, że ogrzewanie podłogowe jest „chłodniejsze” niż standardowe, co wiąże się z oszczędnością energii (według wyliczeń ekspertów nawet o 12%) rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że dom musi być dobrze ocieplony, aby zapobiec stratom energii. Warto także wspomnieć o tzw. bezwładności cieplnej, która może być zarówno wadą, jak i zaletą takiego systemu. W praktyce oznacza to, że system ten powoli się nagrzewa i powoli stygnie. Jest więc dość niewdzięczny w sterowaniu.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie korzystne dla alergików. Z uwagi na większą wilgotność powietrza w pomieszczeniu ogrzewanym podłogowo, co ma dobry wpływ na funkcjonowanie dróg oddechowych. Ponadto w dużym stopniu wyeliminowane jest unoszenie się kurzu, ponieważ nie powstają ruchy powietrza związane w typowym ogrzewaniem grzejnikowym.

Dla budujących dom ważny jest także czynnik estetyczny. Cały mechanizm umieszczony jest oczywiście pod podłogą, w związku z czym pozostaje ukryty. Na widoku nie ma żadnych rurek ani zbiorników. Ogrzewania podłogowego nie ogranicza także materiał, z którego wykonana jest podłoga – nadaje się nie tylko pod płytki, ale także pod drewno i inne materiały, nawet pod wykładzinę. Nie warto jednak na taką podłogę kłaść grubego dywanu, gdyż będzie on stanowił izolację cieplną.

Minusem tego rozwiązania grzewczego może być kwestia ewentualnej awarii. W przypadku popsucia się ogrzewania lub jego części konieczne będzie skucie podłogi w celu usunięcia usterki po czym ponowne jej naprawienie, co jest procesem dość kosztownym i uciążliwym.

Sam koszt założenia takiego ogrzewania również jest dość wysoki, jednak warto myśleć o nim jako o inwestycji, która zacznie się zwracać dzięki wspominanej już oszczędności energetycznej. Cały system najlepiej zaplanować w momencie, w którym przeglądamy projekty domów – zazwyczaj tylko część pomieszczeń ogrzewa się podłogowo, do tego system oczywiście należy zainstalować przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Ogrzewanie podłogowe z pewnością zdobywa coraz większą popularność. Warto jednak zastanowić się, czy będzie to rozwiązanie właściwe dla naszego domu. Przed podjęciem decyzji dobrze jest zasięgnąć rad fachowców.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe