eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu25 08 2016

Budynki też oddychają - rekuperacja najnowszą metodą wentylacji wnętrz

Jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych wpływa na komfort przebywania w nich oraz na zdrowie mieszkańców - oczywista wydaje się potrzeba odpowiedniej wentylacji, zapewniającej przewiew umożliwiający optymalną wymianę powietrza.

 

Wymiana powietrza w pomieszczeniach - na czym polega?

Obrazowo przedstawiając tę wymianę, można uznać że zużyte powietrze, zanieczyszczone alergenami, pyłkami i substancjami toksycznymi wydzielanymi przez przedmioty codziennego użytku zostaje przetransportowane na zewnątrz, robiąc miejsce dla świeżego i czystego powietrza napływającego spoza budynku.

Żeby podobna wymiana odbywała się w sposób sprawny oraz skuteczny niezbędne jest wykorzystanie prawidłowo zaplanowanej i skonstruowanej instalacji wentylacyjnej - warto w tym miejscu wspomnieć o systemach rekuperacyjnych, stanowiących jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań w odniesieniu do wentylowania oraz klimatyzowania pomieszczeń.

 

rekuperacja - schemat

 

Rekuperacja - krótka charakterystyka

Rekuperacyjny system wentylacyjny można zdefiniować jako nawiewowo - wywiewną instalację, uwzględniającą odzysk ciepła w celu zapewnienia oszczędności oraz funkcjonalności całego systemu.

Centrale wentylacyjne stanowią podstawę działania rekuperacyjnych wentylacji, będąc swego rodzaju fundamentem ich funkcjonowania. Producenci rekuperatorów oferują szeroki wybór central, starając się dopasować ofertę do potrzeb, wymagań oraz oczekiwań klientów.

Rekuperacja ma zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, co niweluje kumulowanie się w pomieszczeniach alergenów oraz zanieczyszczeń - są one wyjątkowo niekorzystne dla układu oddechowego, gdyż ich wdychanie wywołuje nieprzyjemne skutki zdrowotne, w skrajnych przypadkach mogąc prowadzić do rozwinięcia się astmy o podłożu alergicznym.

Rekuperacja jest więc rozwiązaniem dla zdrowia, podnoszącym jednocześnie komfort rezydowania w budynku, w którym powietrze jest regularnie wymieniane, stając się czystsze i pozbawione zbędnych zanieczyszczeń.

Zalety zastosowania rekuperacji

Wentylacja mechaniczna polega na w pełni zautomatyzowanym procesie wymiany powietrza - oznacza to, że efekt klimatyzacyjny odbywa się samoistnie i niezależnie od mieszkańców, dzięki odpowiednio rozmieszczonej instalacji. Wentylowanie pomieszczeń jest więc wygodne, nie angażuje bowiem człowieka, który może cieszyć się czystym powietrzem w domu przy zachowaniu swobody i braku skrępowania zbędnymi obowiązkami.

Szczególnie podkreślaną zaletą omawianego rozwiązania jest oszczędność finansowa, wynikająca z wykorzystania odzyskiwania ciepła podczas procesu wentylacji - wymiennik ciepła jest w stanie odzyskać do dziewięćdziesięciu procent ciepła, co znacząco obniży koszty ogrzewania budynku.

Optymalna wentylacja stanowi zaletę samą w sobie - wiadomo bowiem, że wymiana powietrza w pomieszczeniach jest niezbędna, z uwagi na aspekty zdrowotne oraz komfort mieszkania w danym budynku.

Rekuperacja jest wyjątkowo uniwersalnym rozwiązaniem - nie jest podatna na wpływy środowiska zewnętrznego, do których należą między innymi zmienne temperatury, ciśnienie czy warunki atmosferyczne, gdyż funkcjonuje na zasadzie automatyzacji - jej skuteczność jest więc w pewien sposób wymuszona, dzięki mechanizmowi jej działania.

Rekuperacja - system nowoczesności

W odniesieniu do aktualnych standardów budownictwa i technologii, odpowiednia wentylacja staje się niezbędna. Obecne trendy podkreślają konieczność hermetyczności pomieszczeń oraz ich elementów składowych - wszelkie nieszczelności, które dawniej stanowiły źródło przewiewów i napływu powietrza z zewnątrz, obecnie traktowane są jako wada i natychmiastowo uszczelniane.

Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że wzrasta świadomość dotycząca nowoczesnych rozwiązań architektonicznych oraz budowlanych, umożliwiających uwzględnienie praktycznego i wysoce użytecznego systemu wentylacyjnego, którego zaplanowanie może odbyć się już na etapie projektowania budynku. Całościowe spojrzenie na pomieszczenia niweluje występowanie przypadkowych rozwiązań, stanowiąc krok w technologiczną przyszłość odnoszącą się do budowania domów.

Nowoczesne domy powinny bowiem stanowić globalny system, w którym wszelkie rozwiązania instalacyjne są przemyślane w najdrobniejszym szczególe - w ten sposób dom staje się bezpiecznym, funkcjonalnym i ekonomicznym budynkiem, spełniającym swoje funkcje w najwyższym stopniu.

Reasumując, można uznać że rekuperacja stanowi odpowiedź na potrzebę projektowania domów energooszczędnych i w jak największym stopniu wydajnych oraz bezpiecznych.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2020 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe