https://www.high-endrolex.com/43 Jak zbudować dom energooszczędny?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Budowa domu09 06 2016

Jak zbudować dom energooszczędny? Wybór materiałów.

Dom energooszczędny nazywany też niskoenergetycznym może być budowany w dość zróżnicowanych technologiach, choć każda z nich powinna spełniać kryteria przewodzenia ciepła. Jedną z nich są tak zwane ściany trójwarstwowe. Każda warstwa ma w nich do spełniania konkretna funkcję i tak kolejne z nich zapewniają szczelność, wytrzymałość i izolacyjność akustyczną i termiczną.

Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować są ściany dwuwarstwowe z warstwą nośną oraz izolacyjną ze styropianem lub wełną. Oczywiście, zapewnienie ścianie odpowiedniego ciepła nie zawsze jest proste, konieczne staje się więc zatroszczenie się o odpowiednio gruby materiał. Tu warto wspomnieć też o ścianach jednowarstwowych, których zaletą jest przepuszczalność pary zapewniająca w domu przyjazny mikroklimat u zmniejszająca ryzyko wystąpienia zagrzybienia.

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym w ścianie jest ruszt wykonany ze stali lub drewna. Od zewnątrz zabudowuje się go płytami OSB, od wewnątrz zaś – płytami gipsowo-kartonowymi. Wolną przestrzeń na ogół wypełnia wełna mineralna.
Bez względu na to, która technologia zostanie wybrana, musi ona powstać na solidnych fundamentach. Oczekuje się od nich nie tylko wytrzymałości, ale i niewielkiej nasiąkliwości, powinny być też odporne na działanie mrozu oraz substancji chemicznych i biologicznych. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do ich wykonania jest żelbet oraz beton.

dom energooszczędny


W domach z poddaszem (tak użytkowym, jak i nieużytkowym) zalecane są dachy jednospadowe nazywane też pulpitowymi i dwuspadowe. Charakteryzują się one najmniejszą proporcją powierzchni do kubatury. Nie można też zapominać o znaczeniu okien oraz drzwi – nowoczesnych i ciepłych. Gdy zastanawiamy się nad wyborem okien, czynnikiem, który powinien zainteresować nas w szczególny sposób staje się współczynnik przenikania ciepła U, który nie powinien być większy niż 1,1. Na poddaszu dobrze jest przy tym stosować okna połaciowe, które dodatkowo ocieplają i doświetlają budynek.

Instalacje energooszczędne
W domu energooszczędnym nie powinno też zabraknąć nowoczesnych instalacji, maja one bowiem bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. 

Ciekawym, a jednocześnie ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem grzewczym okazuje się być pompa ciepła. Jej instalacja wiąże się z możliwością korzystania z darmowej energii odnawialnej, która znajduje się między innymi w gruncie i wodzie. Pompa ciepła jest przy tym urządzeniem bezobsługowym, jej eksploatacja jest więc komfortowa. Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest wentylacja z rekuperacją. Pozwala ona na istotne ograniczenie strat ciepła, a jednocześnie rekuperator ogrzewa powietrze doprowadzane do budynku z wykorzystaniem tego ciepła, które znajduje się w powietrzu już

zużytym.
Budynek niskoenergetyczny sprawdza się też jako miejsce, w którym można zainstalować korektor słoneczny przeznaczony do podgrzewania wody oraz kominek z wkładem grzewczym. Kolektor stosowany w takim układzie zwraca na siebie uwagę między innymi dlatego, że zapewnia nawet 60 procent ciepła niezbędnego w skali roku do ogrzania wody użytkowej.

W poszukiwaniu wsparcia finansowego
Jeśli zdecydujemy się na budowę domu energooszczędnego, możemy liczyć na wsparcie finansowe. Najczęściej pochodzi ono z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jest uzależnione zarówno od rodzaju budynku, jak i wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania.


Skorzystanie ze wsparcia finansowego jest możliwe po zaciągnięciu kredytu w jednym z banków biorących udział w rządowym programie. Dopłata obejmuje przy tym nie tylko budowę nowego domu, ale również zakup gotowego obiektu.


Domy, które podlegają opłacie muszą spełniać określone warunki. Wśród nich znajduje się między innymi obowiązek posiadania wentylacji mechanicznej z wysoko wydajnym odzyskiem ciepła i określoną szczelnością na przenikanie powietrza.
Przy odbiorze domu energooszczędnego pojawia się wymóg zweryfikowania wykonawstwa i parametrów cieplnych budynku, co najczęściej wykonywane jest dzięki próbie szczelności.

Autorem artykułu jest właściciel strony: www.gwarantbud.pl

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe