eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu05 04 2016

Jak uniknąć błędu, wybierając firmę budowlaną?

Początki są emocjonujące i stresujące. Niestety, błędy popełniane na tym etapie są też z reguły bardzo kosztowne. Wylanie fundamentów, stawianie ścian, położenie dachu oraz różnego rodzaju prace towarzyszące temu są kluczem do prawidłowej realizacji wszystkich dalszych prac budowlanych i wykończeniowych. Nikogo nie trzeba zatem przekonywać, jak wielkie znaczenie ma wybór właściwiej firmy budowlanej.

 

Wybieramy firmy budowlane

 

Wybierając firmę budowlaną, należy szczególnie zwracać uwagę na kilka rzeczy…

 

  • Referencje. Wzorem wielu inwestorów, którzy opisują bądź opowiadają o swoich zmaganiach z budową domu, sięgnijmy po referencje. Nawet, jeżeli mamy ochotę zatrudnić ekipę, bo na przykład cena, którą ona proponuje jest niezwykle konkurencyjna – sprawdźmy jej dotychczasowe dokonania! To niezwykle ważne, czy dana firma budowlana ma się czym pochwalić i - co ważniejsze - czy dotychczasowi klienci są zadowoleni ze współpracy z nią. 

 

  • o Podpytajmy sąsiadów. Osoby mające w planach budowę domu na ogół znają i zwracają uwagę na wszystkie nowe domy powstające w ich okolicy. Nie wahajmy się wejść i poprosić właścicieli domu, którego wykonanie nam się podoba, o numer telefonu do wykonawcy.
  • o Dobrym źródłem informacji są również lokalne fora i strony internetowe, pod warunkiem, że możemy się osobiście skontaktować z osobą polecającą daną firmę budowlaną.

 

  • Oferta. Zapoznajmy się szczegółowo z ofertą i możliwościami danej firmy budowlanej. Podczas rozmowy przedstawiciel firmy powinien otwarcie powiedzieć, które prace ekipa wykona, a których nie będzie w stanie się podjąć. Należy się upewnić, co do wszystkich niezbędnych na budowie działań, ponieważ konieczność szukania dodatkowej ekipy, już w trakcie budowy, bez wcześniejszych uzgodnień z firmą wykonawczą, jest bardzo stresująca, kosztowna i naraża nas na przerwanie dotychczasowych prac.  

 

  • Koszty. Często są czynnikiem decydującym o naszym wyborze. Niewątpliwie, firma budowlana wykonująca kompleksową usługę wystawi nam jeden z najwyższych rachunków w trakcie budowy, ale nie powinno być to jedyne decydujące kryterium. Szukając firmy budowlanej, z pewnością mamy orientację w średnich kosztach budowy w naszej okolicy. Jeżeli oferta jakiejś firmy jest znacząco poniżej średniej ceny rynkowej – należy uważnie się zastanowić, pomimo pokusy zaoszczędzenia sporej kwoty. Niższa cena może skutkować niższą jakością (tańsze materiały), wydłużeniem czasu pracy (mniej osób w ekipie budowlanej) lub po prostu słabym wykonaniem.  

 

  • Kontakt osobisty. W przypadku budowy domu nie zawsze należy kierować się swoim przeczuciem, ale trzeba wziąć pod uwagę wrażenie, jakie robią na nas osoby, z którymi rozmawiamy, zwłaszcza, kiedy nabierzemy podejrzeń w trakcie rozmowy. Z firmą budowlaną zwiążemy się przecież na wiele tygodni, więc dobry wzajemny kontakt może nam bardzo pomóc w trakcie prac budowlanych.  

 

budowa domu

 

Zła ekipa budowlana

 

Zdarza się, że pomimo udanych rozmów, naszej wcześniejszej wiedzy i dobrych referencji wykonawcy, wybrana przez nas firma zaczyna budzić podejrzenia i niezadowolenie. Na ogół nie jesteśmy chętni tak szybko pozbywać się od dawna umówionej ekipy ze względu na to, że zmiana ta pociąga za sobą czasochłonne i kosztowne poszukiwania kolejnej firmy budowlanej. To, czy zdecydujemy się na drastyczne zmiany, zależy od skali zaniedbań, które budzą nasz niepokój. Pewne sytuacje nie powinny pozostać bez słowa sprzeciwu, a jeżeli firma budowlana nie reaguje na nasze prośby o wyjaśnienie bądź zmianę postępowania, należy rozważyć wymianę ekipy. Początkowe prace zaważą znacząco na jakości naszego domu. Jeżeli mamy umówione wykonanie go w systemie ‘pod klucz’ przez jedną firmę – tym bardziej powinniśmy sprawdzić, czy realizuje ona wszystko zgodnie z harmonogramem i naszymi oczekiwaniami. Co zatem powinno nas skłonić do podjęcia radykalnych działań?

 

  • Niedotrzymywanie terminów. Bolączka wielu inwestorów. Firmy budowlane, które przesuwają w nieskończoność datę rozpoczęcia prac, pozostawiamy cierpliwości danego inwestora, ale jeżeli ekipa wyznacza kolejny, odległy termin można przypuszczać, że po rozpoczęciu prac będzie podobnie i czas budowy znacząco się wydłuży. Drugą kategorią są firmy, które pracują wolno i nie dotrzymują terminów zakończenia poszczególnych etapów prac, opóźniając tym samym wejście na budowę kolejnych ekip. Wydłużanie terminów jest ogromnym problemem będącym - nierzadko - powodem sądownie rozstrzyganych roszczeń finansowych i zrywania współpracy.

 

  • Nanoszenie poprawek. Często spotykana sytuacja, którą można opisać trzema słowami ‘nie da się’. Chodzi o firmy budowlane, które wymagają od inwestora zmiany planów lub same nanoszą zmiany w projekcie, tłumacząc to niezależnymi przyczynami, na przykład: strop jest nierówny, bo płyty nie trzymały wymiaru, fugi popękały, bo był za silny mróz czy ściany są krzywe, wiec nie da się zrobić tej czy innej pracy. Takie podejście źle świadczy o firmie wykonawczej i jej umiejętności rozwiązywania problemów, więc można przypuszczać, że prace nie zostaną zrealizowane z właściwą dbałością o jakość.

 

  • Znaczące podnoszenie kosztów budowy. Budowa jest dość nieprzewidywalnym przedsięwzięciem, wiec niewielkie odchylenia od założonego planu budżetowego są akceptowalne, ale częste podwyższanie ceny i domaganie się dodatkowych materiałów lub podnoszenie kosztów własnych jest nie do przyjęcia. Należy rozważyć w takim przypadku zmianę ekipy.

Wybierze dobrą firmę budowlaną na stronie
http://oferia.pl/wykonawcy/budowa-remont/budowa

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2020 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe