eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu02 09 2015

Grawitacyjna czy mechaniczna? - wybór wentylacji do domu jednorodzinnego

Straty ciepła w wentylacji grawitacyjnej

W nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie mieszkaniowym, wentylacja grawitacyjna nie ma zastosowania. Wykorzystanie szczelnych okien i drzwi oraz ograniczenie mostków termicznych, wraz z użyciem wysokiej jakości materiałów budowlanych o niskim współczynniku utraty ciepła powoduje, że wentylacja grawitacyjna może poprawnie działać tylko w trakcie wietrzenia pomieszczeń domowych. Nie ma z tym problemu, kiedy pogoda dopisuje - nie jest ani za zimno, ani za gorąco. Niemniej, wietrzyć trzeba przez cały rok, nawet w trakcie trzaskających mrozów, albo zamontować permanentnie otwarte nawiewniki. Wówczas dochodzi do znacznego wychładzania pomieszczenia i straty wytworzonej energii cieplnej. Specjaliści podkreślają, że straty te w wentylacji grawitacyjnej mogą sięgać nawet 50 proc.

 

 

Po zamknięciu nawiewników i okien, dla zachowania ciepła w pomieszczeniach, wentylacja grawitacyjna nie działa i nie dochodzi do wymiany powietrza. W domu panuje zaduch, oddychamy nieświeżym, zanieczyszczonym powietrzem, nasyconym CO2, a ponadto kumuluje się wilgoć, więc na ścianach i sufitach może pojawić się pleśń oraz grzyby. Tymczasem wentylacja powinna w domu zapewniać ciągły dostęp do świeżego powietrza. Takie założenia bez strat ciepła zapewnia wentylacja mechaniczna domu.

Wentylacja grawitacyjna spełnia swoje zadanie w ściśle określonych warunkach zewnętrznych, kiedy temperatura powietrza zewnętrznego wynosi poniżej 12 stopni Celsjusza i przy rozszczelnionych oknach - otwartych lub przy zamontowanych nawiewnikach.

O wentylacji mechanicznej

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym stosuje się niemalże wyłącznie wentylację mechaniczną. W wielu europejskich krajach jest ona wręcz obowiązkowa. Pozwala na stały dopływ do pomieszczeń mieszkalnych świeżego powietrza z zewnątrz, jego ogrzanie w rekuperatorze przez powietrze wyprowadzane z wnętrza domu na dwór. Wilgoć, zanieczyszczenia bytowe i CO2 są usuwane w wentylacji mechanicznej w trybie ciągłym.

Zamiast grawitacyjnego systemu wentylacji warto jest zamontować wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Pomimo, że sama wentylacja i jej instalacja mogą pociągać za sobą wyższe koszty, to jednak oszczędza się na budowie kanałów do wentylacji grawitacyjnej, na budowie kominów i kominków dachowych. Można wykonać szklenia stałe i szczelne okna oraz zrezygnować z nawiewników w oknach. 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2020 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe