eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Budowa domu16 02 2011

Ceny prądu a budowa domu


Z nowym rokiem przedsiębiorców jak i gospodarstwa domowe czeka wzrost cen energii elektrycznej. Ceny prądu dla gospodarstw domowych ustalane są poprzez decyzje administracyjne wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki, czuwający nad właściwym ich poziomem.

Mimo, iż dostawcy energii wnioskują niekiedy o kilkunastoprocentowy wzrost taryf za dostarczany prąd, URE stara się, aby podwyżki nie były zbyt wysokie. Powoduje to powstawanie po stronie dostawców strat, które próbują oni wyrównać kosztem przedsiębiorców. Poza tym na cenę prądu składa się akcyza, która na tle innych krajów europejskich, w Polsce jest stosunkowo wysoka.

- W obliczu dalszego wzrostu cen za energię warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można dokonać oszczędności. Pierwszym krokiem może być wybór energooszczędnego projektu domu, w którym koszty ogrzewania oraz wentylacji zapewnią wysoką efektywność energetyczną. - mówi Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o.

W tego typu rozwiązaniach chodzi przede wszystkim o tańszą eksploatację dzięki mniejszym stratom ciepła. Straty te można zredukować poprzez właściwe ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu oraz podłóg. Dlatego też korzystne jest stosowanie co najmniej dwuwarstwowej izolacji ścian np. ze skalnej wełny mineralnej, a w przypadku balkonów warto ocieplić zarówno górną, dolną oraz czołową powierzchnię płyty.

- Zainteresowanie ogrzewaniem domu przy użyciu alternatywnych źródeł energii stale rośnie. W związku z tym nasza firma oferuje gotowe projekty domów dostosowane do instalacji tego typu urządzeń, jak np. projekt domu „Sójka Eko” czy „Lajkonik Eko”. - informuje Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o. - Im większy dom, tym poważniejsze konsekwencje rozwiązań decydujących o potencjalnych zyskach i stratach ciepła w jego eksploatacji.

Nie bez znaczenia jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń tak, aby możliwie maksymalnie wykorzystać energię słoneczną „bezpłatnie” nagrzewającą dom. Pomocne w pozyskiwaniu darmowej energii mogą być także takie urządzenia jak kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Stosowanie energooszczędnych rozwiązań może być skuteczną odpowiedzią nie tylko na wzrost cen prądu, ale również wszelkich pozostałych nośników energii.

Bryłę "Lajkonika Eko" z Archetonu, który ma 152 mkw powierzchni użytkowej, zbudowano ze ścian złożonych z bloków wapienno-piaskowych Silka i wełny mineralnej w oparciu o zdyscyplinowany, ekonomiczny prostopadłościan. Prostota elewacji to również wynik przemyślanych decyzji projektanta, który położenie i rozmiar okien włączył w naturalny system ogrzewania domu. Płaskie ściany urozmaicają kraty zaprojektowane z myślą o pnączach. Rośliny stanowią skuteczną barierę przeciwsłoneczną w lecie, a w zimie, po zrzuceniu liści przeciwdziałają wyziębianiu. Centralne ogrzewanie obsługuje w "Lajkoniku Eko" gazowy kocioł kondensacyjny o wysokiej sprawności, połączony z niskotemperaturowymi grzejnikami. Alternatywnie można zaprojektować pompę ciepła. W projekcie architektury zaproponowano miejsce montażu kolektorów słonecznych Viessmann. Po wykonaniu projektu ich instalacji, dostosowanego do warunków nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji, będą one mogły współpracować z instalacją centralnej wody użytkowej. Zdrowy mikroklimat wnętrza i oszczędność energii zapewnia dodatkowo zainstalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Szacowane zapotrzebowanie na moc cieplną w projekcie domu "Sójka Eko" z pracowni architektonicznej Archeton Sp. z o.o., przyniesie inwestorowi mnóstwo satysfakcji, jeśli tylko zdecyduje się zainwestować w zaproponowane przez projektantów energooszczędne rozwiązania techniczne: wysokosprawny gazowy kocioł kondensacyjny, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W projekcie architektury zaproponowano miejsce montażu kolektorów słonecznych Viessmann. Po wykonaniu projektu ich instalacji, dostosowanego do warunków nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji, będą one mogły współpracować z instalacją centralnej wody użytkowej. To najpoważniejsze inwestycje. Aby szybko się zwróciły dom musi być ciepły - dlatego ściany z betonu komórkowego Ytong ocieplono warstwą 20 cm wełny mineralnej, do izolacji podłóg i fundamentów użyto polistyrenu ekstrudowanego Ursa, a samą bryłę zaprojektowano jako niezwykle zdyscyplinowaną, przykrytą najprostszym dwuspadowym dachem. Przewidziano energooszczędne przeszklenia i profile okien, ocieplane drzwi do garażu i zlikwidowano wszelkie zbędne nieszczelności, jako folii wstępnego krycia zaproponowano wysokoparoprzepuszczalną membranę. Użycie do wykończenia okładziny klinkierowej i drewna ociepliło surowy wyraz architektury będącej konsekwencją energooszczędnych zasad konstruowania brył o najkorzystniejszych parametrach ciepłochronności.

Źródło: www.archeton.pl, 14.02.2011

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe