Dział: Budowa domu | 30 07 2024 |
Czy fotowoltaika musi być zgłoszona do PSP? | |
Od roku 2020 istnieją przepisy, w których jasno określa się, że instalacje fotowoltaiczne muszą być zgłoszone do PSP, czyli Państwowej Straży Pożarnej. Ale czy każde?
19 września 2020 roku wprowadzono przepisy, które mówią nam, że każda instalacja o mocy powyżej 6,5 kWp wymaga uzgodnienia zabezpieczeń ppoż i musi zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej. Nasza instalacja fotowoltaiczna musi zostać uzgodniona z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ocenia się ją pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Uzgodnienie te powinno się odbyć przed montażem instalacji, ponieważ wtedy mamy pewność, że sama instalacja jest zgodna z przepisami. Specjalista sprawdza sposób okablowania naszej konstrukcji, rodzaj kabli i ich zabezpieczenia, samo miejsce montażu nie tylko paneli, ale także falownika oraz weryfikuje zabezpieczenia przeciwpożarowe. Zwraca uwagę także na samo podłączenie z siecią zewnętrzną. Oczywiście tyczy się to modułów fotowoltaicznych i reszty komponentów tylko, gdy nasza instalacja przekroczy moc 6,5 kWp. Zgłoszenie do Państwowej Straży Pożarnej Zgłoszenie do Państwowej Straży Pożarnej należy wykonać po zakończeniu budowy naszej instalacji fotowoltaicznej, ale nie później od jej pierwszego uruchomienia. W ten sposób mamy gwarancję bezpieczeństwa pracy instalacji czy sprawnej akcji gaśniczej przy ewentualnym pożarze. Jeśli nie zgłosimy instalacji do PSP możemy ponieść konsekwencje prawne oraz nie otrzymać dofinansowania z programów Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Kto zgłasza instalację? Uzgodnienie PPOŻ oraz zgłoszenie instalacji PSP należy do inwestora. Należy jednak zwrócić uwagę, że Energetyczny Projekt, który zajmuje się termomodernizacją domów, budową domów od podstaw oraz wsparciem w otrzymaniu dofinansowania, może zrobić to za nas. Formalności z tym związane firma bierze na siebie, aby klient nie musiał borykać się z problemami lub ewentualnymi błędami w dokumentach. Program Mój Prąd 6.0 Mój Prąd to inicjatywa rządowa, która ma na celu wsparcie mikroinstalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. Prawdopodobnie od września 2024 roku wystartuje już szósty nabór tego projektu. Tym razem obligatoryjne do uzyskania dofinansowania będą magazyny energii, montowane wraz z instalacją. Warto śledzić Energetyczny Projekt, który jest na bieżąco z najnowszymi ustaleniami oraz pomaga w uzyskaniu dotacji z Mojego Prądu od początku istnienia tego programu. |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: