eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu17 08 2019

Jak bezpiecznie korzystać z prądu w łazience?

Nie od dziś wiadomo, że woda i elektryczność nie stanowią najlepszego połączenia. W niesprzyjających okolicznościach mogą nawet prowadzić do porażenia. Funkcjonalna łazienka musi mieć jednak dostęp do obu instalacji. Z tego powodu wdraża się szereg rozwiązań z zakresu ochrony przeciwporażeniowej. Dziś opowiemy o tym, na czym ona polega oraz o czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy czuć się zawsze bezpiecznie w łazience.

Jak uniknąć porażenia, czyli kilka słów o ochronie przeciwporażeniowej

Wszystkie zasady bezpieczeństwa w kwestii przeciwdziałania porażeniom zawierają się w ochronie przeciwprądowej. Jest to zespół zachowań oraz rozwiązań technicznych, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa ludzi, pracujących z urządzeniami elektrycznymi.

 

prąd w łazience

 

Wszystkie zachowania z tym związane dzieli się na środki nietechniczne (szkolenia BHP, kampanie informacyjne, publikacje zwiększające świadomość zagrożenia, kursy pierwszej pomocy poporażeniowej itp.) oraz techniczne.

Na środki techniczne składają się:

  • ochrona bezpośrednia, która uniemożliwia dotykanie elementów będących pod napięciem, zaliczają się do niej wszelkie osłony, izolacje, pokrywy;

  • ochrona dodatkowa, która minimalizuje wartość prądu lub czas jego przepływu przez ludzkie ciało w przypadku uszkodzenia standardowych osłon izolujących. Można ją realizować np. dzięki użyciu wyłączników różnicowoprądowych o czułości 30mA;

  • ochrona uzupełniająca, która chroni przed skutkami porażenia poprzez zasilanie o bardzo niskich napięciach.

Łazienka i jej strefy – jak wprowadzić bezpieczeństwo z pomocą planowania przestrzeni?

Woda jest w łazience niezbędnym medium, gdyż bez niej nie sposób wykonywać większości czynności higienicznych. Wiele z urządzeń łazienkowych potrzebuje równocześnie dostępu do prądu. Co możemy zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko porażenia prądem?

 

światło

 

W zgodzie z wcześniej nakreślonymi zasadami, wyróżnia się szereg działań, które powinny zapewnić nam ochronę. Podstawowym jest podział łazienki na cztery strefy, których granice wyznacza odległość od wanny lub kabiny prysznicowej.

Strefa zero to wnętrze wanny lub brodzika. Dopuszcza się w niej wyłącznie urządzenia zasilane prądem zmiennym 12 V lub stałym 30 V. Mogą to być na przykład dysze do hydromasażu albo źródła światła.

Strefa I jest przestrzenią wyznaczoną przez zewnętrzne krawędzie wanny lub kabiny prysznicowej i ciągnącą się na wysokość 2,25 metra. Mogą się w niej pojawiać np. pompy natryskowe, wentylatory, oprawy oświetleniowe oraz podgrzewacze wody.

Strefa II to pas o szerokości 0,6 metra od granicy strefy I i wysokości 2,25 metra. Najczęściej stosuje się w niej te same urządzenia, co w strefie I oraz ewentualnie gniazda z transformatorami separacyjnymi do golarek. W Polsce jest to jednak niezmiernie rzadkie rozwiązanie.

Dopiero w odległości 0,6 metra od krawędzi wanny lub kabiny prysznicowej mogą znaleźć się gniazdka oraz włączniki światła, które podlegają jednak dodatkowym, restrykcyjnym obostrzeniom.

Gniazdka hermetyczne – w jaki sposób odizolować prąd od wody?

W łazienkach należy bezwzględnie stosować gniazda hermetyczne, nazywane inaczej bryzgoszczelnymi, których szeroki wybór oferuje specjalistyczny, internetowy sklep elektryczny Gajwer.pl. Czym różni się gniazdo bryzgoszczelne od tradycyjnego?

Jest ono osłonięte specjalną, trwałą klapką, która powinna być dodatkowo zabezpieczona uszczelką. Dzięki temu znacząco ograniczamy ryzyko zachlapania wodą delikatnych styków gniazda.

Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim, nieświadome zalanie gniazda wodą, a następnie podpięcie do niego urządzenia elektrycznego, potrafi być przyczyną porażenia prądem, które może być katastrofalne w skutkach. Oprócz tego, woda bywa przyczyną wystąpienia zwarcia w samej instalacji, a co za tym idzie konieczności późniejszego remontu. Przyspiesza także proces utleniania metali, co prowadzi do szybszego zużywania się gniazd oraz ich krótszej żywotności.

Wyłączniki różnicowoprądowe – dodatkowa ochrona i spokój

Wyłączniki różnicowoprądowe nazywa się nie bez przyczyny również przeciwporażeniowymi. Jest to dodatkowe urządzenie, służące do ochrony ludzi przed porażeniem elektrycznością. Jego zadaniem jest kontrola wartości prądu przepływającego przez obwód w łazience lub innych pomieszczeniach. Gdyby doszło do pojawienia się prądów upływowych (np. przepływu prądu przez ludzkie ciało), wówczas urządzenie odłącza zasilanie w całym obwodzie. Stanowi to bardzo skuteczne zabezpieczenie przed wszelkimi awariami sprzętów zarówno w domu, jak i w zakładach przemysłowych.

Bądźmy bezpieczni w naszych łazienkach

Omówione powyżej zasady oraz urządzenia pozwalają maksymalnie zminimalizować ryzyko porażenia prądem w łazience. Przestrzeganie ich, może uratować nam życie. Pamiętajmy, że według statystyk większość nieszczęśliwych wypadków wydarza się w domu. Zadbajmy zatem, żeby wyeliminować zbędne ryzyko w jak największym stopniu dla bezpieczeństwa własnego i naszych najbliższych.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe