eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu18 01 2019

Bramy i furtki – jak je dobierać?

Ogradzając posesję, nie można zapomnieć o tak ważnych elementach, jak brama i furtka. Z jednej strony muszą one mieć odpowiedni wymiar, z drugiej – pasować do ogrodzenia i budynków.

Brama wjazdowa to tak naprawdę serce ogrodzenia posesji, jego centralny element. Zazwyczaj tuż obok bramy montowana jest także furtka. Dzięki tym dwóm elementom można dostać się na posesję lub ją opuścić – to rodzaj granicy oddzielającej teren prywatny od przestrzeni publicznej. Jednocześnie bramy i furtki to także wizytówka posesji. One są tak naprawdę pierwszym elementem, z którym stykają się goście wchodzący na nasz teren. Dlatego wybór bramy i furtki nie powinien być dziełem przypadku, ale musi być przemyślaną decyzją.

 

Bramy i furtki


Na co zwracać uwagę przy wyborze bramy?

Pierwsza kwestia, która musi zostać już przemyślana na etapie planowania ogrodzenia, to wybór odpowiedniego miejsca dla bramy i furtki. Oczywiście często to miejsce narzuca już istniejąca infrastruktura i sąsiedztwo posesji (np. przebieg drogi itp.).

Kolejną kwestią jest dobór bramy i furtki do ogrodzenia, do jego stylistyki i do budynków. Jeśli montujemy bardzo popularne ostatnio ogrodzenia panelowe, jasne jest, że powinniśmy również wybrać bramę dedykowaną takiemu ogrodzeniu (np. firmy Mati-Met http://www.mati-met.eu/oferta/bramy-i-furtki ). Przy ogrodzeniach drewnianych często montuje się także drewniane bramy i furtki. Inny rodzaj ogrodzeń pozwala natomiast na większą swobodę przy wyborze bram, np. metalowe, kute itp.

Musimy również zdecydować, czy zamontujemy bramę rozwieraną (skrzydłową) czy przesuwną samonośną. Ta ostatnia może być otwierana ręcznie lub z napędem. Warto jednak pamiętać, że brama przesuwna wymaga więcej miejsca z boku.

Bramy i furtki – wymiary

Gdy już dokonaliśmy wyboru bramy i furtki, trzeba jeszcze określić jej optymalne wymiary. Przepisy określają, że brama wjazdowa nie powinna być węższa niż 2,4 m. W praktyce jednak warto wybrać bramę co najmniej 3-metrową. Wtedy będzie nam wygodniej wjeżdżać na posesję i wyjeżdżać nawet dużym samochodem.

Także minimalna szerokość furtki została określona w przepisach – powinna mieć co najmniej 0,9 m. Jeśli jednak furtka będzie nieco szersza, osiągnie się większy komfort przy przechodzeniu. Oczywiście ostateczny rozmiar bramy i furtki zależy także od tego, ile miejsca mamy do dyspozycji i od już istniejących przy posesji dróg oraz chodników.

 

Bramy i furtki pełnią nie tylko rolę użyteczną i funkcjonalną, ale także estetyczną i są wizytówką posesji. Sztuka wyboru bramy polega tak naprawdę na połączeniu strony użytecznej z estetyką.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2020 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe