eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu22 12 2018

Żaluzje zewnętrzne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Żaluzje zewnętrzne to interesująca alternatywa wobec wewnętrznych osłon okiennych oraz rolet zewnętrznych. Jakie są zalety tego rozwiązania? Jak wygląda oferta żaluzji zewnętrznych? W jakich przypadkach się sprawdzają? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
żaluzje zewnętrzne

Czym są żaluzje zewnętrzne?

Żaluzje zewnętrzne (zwane również żaluzjami fasadowymi), podobnie jak klasyczne żaluzje, zbudowane są z lameli - ruchomych elementów zamocowanych na wytrzymałych sznurkach i dodatkowo zaczepionych w prowadnicach. Dzięki temu żaluzje mogą być nie tylko opuszczane w górę i w dół – można także ustawić je pod określonym kątem, regulując dopływ światła. Takie rozwiązanie pozwala więc na dużą kontrolę nad ilością naturalnego światła, wpadającego do wnętrz. Doskonale chroni też prywatność: całe okno może być zasłonięte tak, by nie dało się zajrzeć do budynku, ale jednocześnie – odpowiednie ustawienie lameli sprawi, że nie odcinamy zupełnie dopływu słonecznych promieni.

 

Żaluzje zewnętrzne

 

Od klasycznych żaluzji, żaluzje zewnętrzne różnią się tym, że (jak wskazuje już ich nazwa) montowane są na budynku od strony elewacji. Między innymi z tego powodu są od żaluzji wewnętrznych wytrzymalsze: tak, by dobrze znosiły wpływ czynników atmosferycznych oraz nie uległy łatwo uszkodzeniu mechanicznemu. Pod tym względem produkt ten przypomina więc rolety zewnętrzne. Dodatkowo, podobnie jak one, ma właściwości termoizolacyjne – żaluzje pomagają utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę. Jeśli są opuszczone, w lecie wnętrze budynku będzie wolniej się nagrzewać, zimą zaś – straty ciepła będą mniejsze (to z kolei pomaga obniżyć koszty ogrzewania oraz klimatyzacji). Dodatkowo, pomagają w poprawie izolacyjności akustycznej: po opuszczeniu częściowo tłumią hałasy dobiegające z zewnątrz. Zamontowanie żaluzji zewnętrznych zwiększa także bezpieczeństwo: stanowią one bowiem przeszkodę dla złodzieja, który na sforsowanie okna zabezpieczonego żaluzją będzie potrzebował więcej czasu. Tym samym żaluzje fasadowe łączą zalety „zwykłych” żaluzji oraz rolet zewnętrznych. Dodatkowo, charakteryzują się przyjemną dla oka estetyką i wizualnie sprawiają wrażenie lżejszych od rolet zewnętrznych.

Jakie są typy żaluzji fasadowych?

Żaluzje zewnętrzne można rozróżniać w zależności od rodzaju lameli, materiału, z jakiego zostały wykonane oraz sposobu montażu. Lamele mogą mieć kształt litery C albo litery Z. Lamele pracują w różnym zakresie – najczęściej, w zależności od typu, możliwy jest ich obrót w zakresie 75, 90 lub 180 stopni. Wybierając rodzaj lameli warto zwrócić uwagę, czy zostały pokryte farbą lub lakierem, który zapobiegnie ich blaknięciu.

 

żaluzje fasadowe

 

Najpopularniejszym, dostępnym rozwiązaniem są żaluzje aluminiowe – aluminium to materiał trwały, dodatkowo charakteryzujący się nowoczesnym wyglądem.

Żaluzje zewnętrzne można podzielić także ze względu na typ montażu – na żaluzje nadstawne oraz żaluzje elewacyjne.

- Skrzynka żaluzji nadstawnych montowana jest bezpośrednio na oknie, a następnie cały zestaw umieszczany jest w otworze okiennym. Takie połączenie żaluzji z oknem i eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych – wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta okien, rolet i żaluzji zewnętrznych. – Montaż żaluzji nadstawnych trzeba jednak uwzględnić już na etapie projektowania budynku, wymaga on bowiem uwzględnienia miejsce na skrzynkę żaluzji przy planowaniu wielkości otworu okiennego.

Żaluzje elewacyjne z kolei mogą być montowane zarówno w otworze okiennym (na ramie okna), jak i bezpośrednio na elewacji. W tym przypadku mechanizm żaluzji ukryty jest za blachami osłonowymi. Ten typ żaluzji fasadowych z powodzeniem można zamontować także już w ukończonych budynkach.

Żaluzje fasadowe, podobnie jak rolety zewnętrzne, mogą być sterowane w dwojaki sposób: ręcznie bądź elektrycznie. Sterowanie elektryczne, opierające się na silniku elektrycznym, jest bardziej komfortowe, zwłaszcza jeśli w domu zamontowanych jest więcej żaluzji, lub są one sporej wielkości.

Gdzie sprawdzają się żaluzje zewnętrzne?

Żaluzje zewnętrzne są chętnie wybierane szczególnie do nowoczesnych budynków. Coraz częściej zamawiane są i do domów, i do budynków usługowych oraz użyteczności publicznej. Decyduje o tym ich funkcjonalność oraz estetyka – sprawiają wrażenie lekkich, nowoczesnych, istnieje też możliwość wybrania pośród wielu wariantów kolorystycznych lameli – co pozwala na dopasowanie ich do różnych typów elewacji.

 

żaluzje fasadowe

 

Żaluzje fasadowe doskonale sprawdzają się tam, gdzie zamontowano duże przeszklenia – mogą więc z powodzeniem służyć w sklepach i punktach usługowych o sporych witrynach. W domach, w których zdecydowano się na większe przeszklenia, żaluzje zewnętrzne będą równie praktyczniejsze co standardowe rolety zewnętrzne. Wielu inwestorów traktuje żaluzje fasadowe jako alternatywę wobec rolet zewnętrznych, które są obecnie często montowane w oknach pomieszczeń parterowych. Rolety zewnętrzne mają chronić prywatność i utrudniać włamanie (ze względu na to, że do mieszkań parterowych często da się zajrzeć z poziomu ulicy, i do nich też najchętniej włamują się złodzieje). Niestety, w związku z tym mieszkaniach, których okna wychodzą na ruchliwą ulicę czy chodnik, często konieczny jest wybór między ich całkowitym zasunięciem i odcięciem od naturalnego światła słonecznego, a pozostawieniem rolet częściowo podniesionymi – co nie zapewnia ochrony przed wścibskimi spojrzeniami. W takich wypadkach więc lepszym rozwiązaniem mogą być żaluzje fasadowe.

Czy warto wybrać żaluzje fasadowe? Jak zwykle wszystko zależy od indywidualnych potrzeb inwestorów. Z pewnością mogą być one dobrym rozwiązaniem w określonych przypadkach. Dobrze je przemyśleć, jeśli zależy nam na możliwości kontrolowania poziomu nasłonecznienia pomieszczeń, wygodnym opuszczaniu i podnoszeniu osłon oraz poprawieniu termoizolacji budynku.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2020 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe