eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu18 09 2018

Szukasz wymarzonego mieszkania? Sprawdź dokładnie okolicę inwestycji

Planując zakup mieszkania, z pewnością bierzesz pod uwagę jego wielkość, cenę czy ilość pomieszczeń. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować też położenie nieruchomości – najbliższe otoczenie i odległość od najważniejszych dla Ciebie miejsc. Podpowiadamy, jak bezpiecznie kupić mieszkanie.

Potrzeby i plany na przyszłość

Zanim zaczniesz poszukiwania mieszkania, zastanów się dokładnie, jakie są Twoje oczekiwania, potrzeby i plany na przyszłość. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji związanej z wyborem lokalizacji nieruchomości. Jeśli masz już na oku konkretny lokal, analiza własnych potrzeb pomoże Ci zweryfikować, czy jego lokalizacja i najbliższe otoczenie odpowiadają Twoim wymaganiom.

 

zakup mieszkania

 

Pomyśl o miejscu pracy i o tym, czy chcesz w niej pozostać przez najbliższy czas – pomoże Ci to oszacować odległość, jaką trzeba będzie pokonywać każdego dnia.

Jeśli masz dzieci, zastanów się, gdzie chodzą lub będą chodzić do szkoły, a także, gdzie znajdują się ośrodki akademickie.

Analizując lokalizację mieszkania, weź pod uwagę to, czy zamierzasz zakładać lub powiększać rodzinę. Zastanów się też, w jakich miejscach najczęściej bywasz, co lubisz robić w wolnym czasie.

Dokładna analiza własnych potrzeb pozwoli Ci podjąć racjonalną decyzję związaną z kupnem mieszkania.

Położenie na mapie miasta

Otwórz mapę Twojego miasta. Zaznacz, w jakich miejscach bywasz najczęściej, gdzie pracujesz, czy odwozisz dzieci do szkoły, a także, w jakich miejscach bywają domownicy. Wybór odpowiedniej lokalizacji wiąże się z podjęciem logistycznej decyzji. Jeśli masz na oku konkretny lokal, sprawdź, jaka odległość dzieli go od wskazanych wcześniej miejsc. Na tej podstawie możesz obliczyć np. koszty związane z dojazdami samochodem.

 

lokalizacja inwestycji

 

Infrastruktura i komunikacja

Planując kupno mieszkania, warto sprawdzić nie tylko aktualny stan dróg, ale też plany zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy. Być może w najbliższym czasie w okolicy wybranego mieszkania rozpoczną się długotrwałe remonty, a może tuż pod oknami Twojego potencjalnego mieszkania będzie przebiegać droga szybkiego ruchu.

Sprawdź, czy na trasie, którą będziesz się przemieszczać, często występują korki, w jakim stanie są drogi i czy będą one modernizowane.

Zorientuj się, ile jest miejsc parkingowych dookoła bloku (jeśli nie planujesz zakupu prywatnego parkingu lub miejsca postojowego).

Sprawdź też rozkład komunikacji miejskiej i rozmieszczenie przystanków w okolicy mieszkania.

Stan budynku, estetyka i porządek

Jeśli planujesz zakup mieszkania z rynku wtórnego, dowiedz się, w którym roku powstał budynek, kiedy był ostatni raz remontowany, czy jest ocieplony. Jeśli w grę wchodzi kupno mieszkania od dewelopera, zorientuj się, jak wyglądają sąsiednie bloki i ich otoczenie. Gdy budynek dopiero powstaje, możesz udać się też na plac budowy i ocenić okolicę, a także samą nieruchomość. Więcej na ten temat przeczytasz a artykule: „W poszukiwaniu idealnego mieszkania – wizyta na placu budowy”.

Sprawdź też, w jakim stanie są klatki schodowe, windy, piwnice, a także domofon lub wideofon. Przyjrzyj się dokładnie okolicy budynku – czy panuje tam porządek, czy śmieci są wyrzucone, czy dookoła nie leżą puste butelki, a elewacje nie są ozdobione niechcianymi malunkami. Pozwoli Ci to wstępnie ocenić, jak działa wspólnota mieszkaniowa lub zarządca nieruchomości, oraz czy w okolicy panuje spokój.

Bezpieczeństwo i spokój

Zorientuj się, czy na terenie osiedla, na którym być może będziesz mieszkać, zamontowany jest monitoring. Zwróć uwagę, co znajduje się w niedalekiej odległości od nieruchomości. Jeśli zależy Ci na spokoju, bliskość nocnych klubów czy pubów może Ci przeszkadzać. Może za to spodobać Ci się cisza panująca np. na osiedlach zamkniętych lub w mieszkaniach położonych na obrzeżach miast.

Komfort życia

W tym miejscu musisz samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujesz. Czy preferujesz tereny pokryte w dużej mierze zielenią, czy może zależy Ci na niewielkiej odległości od centrum miasta? Zastanów się, jak spędzasz wolny czas – w ośrodkach kulturalnych i rozrywkowych czy może w miejscach rekreacyjnych. Na bliskości jakich punktów zależy Ci najbardziej – szkół, przedszkoli, placów zabaw, boisk, przychodni, małych sklepów, centrów handlowych, biurowców, kin, teatrów czy klubów. Takie indywidualne aspekty mają bardzo duży wpływ na późniejszy komfort Twojego życia.

O co pytać przy zakupie mieszkania, czyli rozmowa z sąsiadami

Na koniec ostatnia wskazówka – porozmawiaj z sąsiadami. Możesz uzyskać od nich wiele cennych informacji. Zapytaj o sposób zarządzania budynkiem, działalność wspólnoty mieszkaniowej, a nawet o komfort życia. Dowiedz się, czy zimą podjazdy są odśnieżane na czas, czy w okolicy mieszkają osoby, które przysparzają problemów. Pamiętaj jednak, że częściowo mogą to być subiektywne opinie lokatorów. Jeśli jednak usłyszysz, że mieszkańcy nie żyją w zgodzie, może dać Ci to do myślenia.

Dokładna analiza okolicy jeszcze przed zakupem mieszkania pozwoli Ci uniknąć niemiłych niespodzianek i podjąć satysfakcjonującą decyzję.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe