eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu15 09 2018

Barierka balkonowa - krótki opis i charakterystyka

Barierki balkonowe pełnią bardzo istotne funkcje, łącząc w sobie bezpieczeństwo mieszkańców i estetykę wykonania. O ile założenia wynikające z przepisów dotyczących ich wytrzymałości są dość jasne, o tyle kwestie związane z ich designem nie są zawarte w ścisłych regulacjach.

Balustrada a design budynku

Z architektonicznego punktu widzenia, barierki balkonowe i konstrukcja domu muszą być odpowiednio skorelowane ze sobą. Oznacza to, że winny one stanowić swoistą jedność architektoniczną, tworząc piękny, ale też zwięzły projekt.

Harmonia ta nie wynika wyłącznie z konstrukcji balustrady. Wpływ na nią mają również: elewacja zewnętrzna budynku, sąsiadujące z balkonem, elementy ocieplenia i... instalacje odprowadzające wodę.

Kształt balkonu

Większość balustrad balkonowych charakteryzuje się kształtem opartym na literze C, bądź U. Konstrukcja ta uwypukla elementy narożne, co jest zaletą w przypadku zabudowanych płyt balkonowych i bardzo złożonych (pod względem konstrukcyjnym) elewacji.

Mocno wysunięte a zarazem oszczędne aranżacyjnie płyty balkonowe wymagają zastosowania znacznie prostszych balustrad. Idealnym rozwiązaniem będą tu projekty oparte na elementach metalowych a najlepiej szklanych.

Kilka słów o materiałach

1. Barierki drewniane

Najbardziej plastycznym budulcem balustrad jest drewno. Barierka balkonowa wykonana z tego materiału może być dowolnie rzeźbiona. Zaleca się jednak, by w przypadku budynków o stosunkowo dużych okapach, charakteryzowała się ona dość masywną konstrukcją. Drewniane barierki balkonowe sprawdzą się nie tylko w przypadku domów drewnianych, ale również w budynkach o nowoczesnej i oszczędnej elewacji.

2. Barierki metalowe

Pod względem optycznym, znacznie lżejsze konstrukcyjnie są barierki wykonane z metalu. Najczęściej są to elementy kute, które doskonale prezentują się w przypadku budynków otoczonych podobnym ogrodzeniem. Balustrady kute są też bardzo efektownym tłem dla pięknych pejzaży. Można je też stosować w projektach balkonów o miękkich, złożonych kształtach.

 

balustrada balkonowa


3. Barierki szklane

Swoistą nowością są barierki szklane, wykonane z tworzywa o bardzo dużej odporności na oddziaływania zewnętrzne. Idealnie pasują do prostych, kwadratowych płyt balkonowych. Można je wieńczyć dodatkowymi elementami metalowymi. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku małych powierzchni balkonowych. Nierozerwalnie łączą się z budownictwem modernistycznym.

Podsumowując, barierka balkonowa jest istotnym elementem dekoracyjnym budynku. Niemniej, jej kształt i sposób wykonania powinny być zawsze dostosowywane do rodzaju i designu domowej elewacji.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe