eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu14 08 2018

Dlaczego budowa domu nie jest tania?

Zaplanowanie budowy domu nie jest przedsięwzięciem łatwym, ponieważ wymaga zgromadzenia niezbędnej dokumentacji i stworzenia projektu. Później zaś trzeba kupić wszystkie materiały i rozpocząć samą budowę, co nie jest niestety tanie.

Od czego zależą koszty budowy domu?

Nie każdy wie o tym, że koszty budowy domu zależne są od okresu, w jakim on powstaje. Mogą one wyglądać inaczej na przestrzeni kilku lat. Obecnie, w 2018 roku, sytuacja na rynku budowlanym nie jest zbyt dobra - a inwestorzy muszą się liczyć z ponoszeniem dość dużych (w porównaniu do ubiegłych lat) wydatków. Podwyżki cen wynikają głównie z dwóch powodów:

1. Rekordowej liczby mieszkań, które zostały oddane do użytku przez deweloperów.
2. Budową coraz większej ilości dróg.

 

budowa domu

 

Te dwa czynniki mają duży wpływ na wzrost cen budowy domów jednorodzinnych. Jednak jest to jedynie "wierzchołek góry lodowej". Szacuje się bowiem, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, koszt budowy domu wzrośnie teraz o niemal 10% (co przy budowie domu o powierzchni 150 m² wyniesie około 30 tys. złotych). Budowa domu jest obecnie taka droga, ponieważ rosną także koszty prac, czyli tzw. robocizny. Za jej wykonanie drożej liczą sobie murarze, tynkarze i dekarze.

Mówiąc dokładniej, ceny prac wzrosły (od 2017 roku) następująco:
- montaż suchej zabudowy - o 10%,
- prace murarskie i dekarskie - o 11%,
- wykonanie elewacji z ociepleniem - o 15%,
- usługi elektryczne - o 16%,
- tynkowanie - o 30%
- usługi hydrauliczne - o 30 %.

Takie ceny są głównie spowodowane tym, że rośnie popyt na takie usługi, a spada liczba rąk do pracy. Obecnie polski rynek w tej branży musi być zależny od imigrantów (głównie z Ukrainy), choć niekiedy i ich siły przerobowe okazują się niewystarczające. Oprócz robocizny, wzrastają niestety również ceny materiałów potrzebnych do budowy domu. Obecnie ma to zaś związek z przepisami prawa budowlanego, wymuszającymi na inwestorach zwiększenie liczby pieniędzy jakie się na nie przeznacza.

Dlaczego? Ponieważ prawo nakazuje korzystanie z lepszych (a więc droższych) materiałów budowlanych, używanych np. do ocieplenia budynku i okien, ale także do ogrzewania. Jest to związane z wymogami osiągnięcia odpowiedniego współczynnika Ep, który łączący parametry izolacyjne budynku z rodzajem ogrzewania (w tym drugim przypadku preferowane są odnawialne źródła energii).

Budowanie domu: jak przedstawiać się będą jego koszty inwestycji w najbliższych latach?

Osoby, które planują taką budowę nie powinny czekać na poprawę sytuacji, bo koszty wcale nie będą malały, a mogą jeszcze delikatnie wzrosnąć. Przyczyni się do tego budowa coraz większej ilości dróg (jak wynika z obecnej perspektywy budżetowej UE), a także to, że do końca 2018 roku deweloperzy planują oddać do użytku jeszcze więcej mieszkań. Do tego polscy fachowcy nadal decydują się na pracę za granicą, co sprawia, że znalezienie ekipy budowlanej wcale nie będzie łatwiejsze, bo nie często decydują się oni na powrót. Budowlańców nie ma więc w kraju aż tak wielu- dzięki temu mogą oni podnosić ceny swoich usług.

Do tego, że budowa domu nadal będzie droga, przyczynią się też przepisy prawne. Już w 2021 roku w życie wejdą bowiem uchwały, na mocy których zaostrzone będą parametry izolacyjne budynku - o 35%. Oznacza to, że osoby budujące swoje domy będą zmuszone do zastosowania jeszcze lepszego ocieplenia budynku (co oczywiście będzie skutkowało wzrostem kosztów). Widać więc wyraźnie, że rynek budowlany nie daje na razie najlepszych perspektyw. Jednak istnieją sposoby na to, by obniżać koszty budowy domu.

Coraz popularniejsze stają się bowiem domy prefabrykowane które opierają się na szkielecie:

- drewnianym,
- stalowym,
- z keramzytu.

Takie budowle składa się z elementów, które wcześniej przygotowuje się w fabryce. W związku z tym, że produkuje się je hurtowo - są one tańsze. Polska to kraj, w którym nadal królują domy murowane. Jednak istnieje szansa, że nowe technologie i niskie ceny domów prefabrykowanych sprawią, że zaczną cieszyć się one powszechnym zainteresowaniem. Umożliwi to zmniejszenie kosztów tak drogiej dzisiaj budowy.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe