eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu15 07 2018

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Jedną z podstawowych decyzji, którą należy podjąć w związku z kupnem mieszkania, jest wybór dewelopera.  W dużej mierze od niego zależy przebieg inwestycji, a co za tym idzie ryzyko związane z poniesionymi przez nas kosztami. Jak zatem sprawdzić jego wiarygodność? Czy same rekomendacje i sugerowanie się liczbą przeprowadzonych przez niego inwestycji wystarczą?

   Podstawowe informacje o deweloperze

Jedną z podstawowych informacji, do których bez problemu możemy dotrzeć, a które mogą rzucić cień na dewelopera, są zapisy w Krajowym Rejestrze Sądowniczym (KRS). W KRS są podane informacje m.in. o tym, czy inwestor znajduje się w stanie upadłości.

 

deweloper

 

Drugim krokiem jest weryfikacja w księgach wieczystych, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu. Z księgi wieczystej można się też dowiedzieć, czy działka lub sam budynek nie są obciążone hipoteką. Dostęp do księgi wieczystej możemy uzyskać przez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.

Obok wspomnianego KRS-u i ksiąg wieczystych, warto sprawdzić informacje o inwestorze w rejestrze dłużników, CEIDG i bazie internetowej REGON.

Certyfikaty i przynależność do organizacji branżowych

Przynależność do organizacji branżowych najczęściej wiąże się z tym, że ich członkowie muszą przestrzegać określonych standardów i dobrych praktyk. W środowisku deweloperskim można wymienić takie stowarzyszenie jak Polski Związek Firm Deweloperskich i Certyfikat Dewelopera, który przyznawany jest Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Wybrór dewelopera

 

Kogo zapytać o opinię?

Oczywiście nie bez znaczenia są opinie osób, które mogą podzielić się swoimi doświadczeniami we współpracy z danym deweloperem. Zamiast jednak przeszukiwać fora internetowe, lepiej poszukać informacji wśród rodziny lub znajomych. Jeśli nie mamy takiej możliwości, dobrym sposobem jest po prostu poproszenie o opinię lokatorów wybranych inwestycji.

Nie da się ukryć, że rynek nieruchomości wciąż się rozwija i chętnych na kupno mieszkań nie brakuje. Zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, mamy do dyspozycji wiele ofert różnych deweloperów. Nie warto więc kierować się emocjami i na spokojnie sprawdzić ich wiarygodność, wszystkimi możliwymi sposobami.

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe