eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu21 05 2018

Nie kupuj projektu domu na wyrost

Dzisiaj dom jesteśmy w stanie wybudować w cenie podobnej do mieszkania w mieście. Otrzymujemy wtedy do dyspozycji o wiele więcej wolnej przestrzeni. Nie warto jednak przesadzać z metrażem i kupować projektu domu na wyrost.

Wielkość konkretnego domu jest wyrazem potrzeb inwestora. W Polsce jedna domy jednorodzinne są na ogół większe niż w innych krajach, szczególnie Europy Zachodniej. Podczas gdy w Niemczech czy we Wielkiej Brytanii średnia wielkość nowych domów to od 80 do 110 metrów kwadratowych, u nas dominują domy mające około 130 metrów kwadratowych, a nawet dochodzące do 180 metrów kwadratowych.

wizualizacja

Skąd wynikają tak duże rozbieżności? Trudno jednoznacznie wskazać, ale głównie może być to chęć posiadania większej przestrzeni oraz budowanie domu z myślą o rodzinie wielopokoleniowej – także dla dzieci. Jednak wybór projektu domu dużego nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

 

Duży dom to duże koszty

Przede wszystkim powinniśmy wskazać na fakt, że duży dom jednorodzinny również oznacza dość wysokie koszty – nie tylko w trakcie budowy, ale również potem, po jej zakończeniu, gdy trzeba go utrzymać.

 

wizualizacja

 

Ogrzanie dużego domu jest nie lada wydatkiem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z tradycyjną technologią budowlaną, a nie z domem energooszczędnym, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niższe. Ponadto duży dom to też większe koszty remontów, więcej miejsc, w których może coś się zepsuć.

 

Jaki metraż jest optymalny?

Najczęściej nie ma potrzeby budowy domu większego niż 110 metrów kwadratowych – nawet przy rodzinie liczącej 4 osoby. Na takiej przestrzeni możemy bez problemu zmieścić trzy sypialnie dla domowników, duży salon, kuchnię, dwie łazienki.

 

Naturalnie, gdy w domu ma zamieszkać mniej osób, na przykład dwie czy trzy, możemy zmieścić się nawet na 80 metrach kwadratowych. Wbrew pozorom, takie małe projekty domów również są w stanie spełnić oczekiwania rodziny.

 

Jedna czy więcej kondygnacji?

Jeśli będziemy chcieli zdecydować się na projekt domu mniejszego, w takim przypadku także musimy przemyśleć, ile ma mieć on kondygnacji. Tutaj pod uwagę powinniśmy wziąć również posiadaną działkę.

 

Dom powinien zmieścić się na działce zgodnie z przepisami. Gdy chcemy zakupić gotowy projekt, często w opisie możemy znaleźć informacje, jakie są minimalne wymiary działki, na której może być postawiony.

 

Gdy mamy do czynienia z mniejszą działką, ale chcemy uzyskać większą przestrzeń, najlepszym rozwiązaniem będzie dom z użytkowym poddaszem. Wtedy budujemy w górę, dlatego możemy zmieścić na niewielkiej parceli dom o metrażu odpowiadającym naszym oczekiwaniom.

 

Więcej na temat budowy domów na portalu Dom.pl

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2020 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe