eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu24 05 2017

Farba do drewna - jaką wybrać i jak ją stosować

Odnawianie starych mebli drewnianych i nadawanie im drugiego życia staje się coraz popularniejsze. I nic w tym dziwnego, gdyż meble drewniane nie tylko mają swój niezaprzeczalny styl i urok, ale także charakteryzują się wysoką jakością oraz trwałością. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest ich odnowienie (na przykład pomalowanie), które sprawi, iż będą wyglądały jak nowe. W tym przypadku niezbędnym zakupem jest farba do drewna. Jednak nie warto kupować jej zbyt pochopnie, gdyż każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne i jest przeznaczona do różnego rodzaju powierzchni drewnianych. Dlatego przed ostatecznym wyborem farby do drewna należy przeanalizować kilka podstawowych kwestii.

Rodzaje farb do drewna

Podstawowa i najbardziej popularna oferta producentów farby do drewna zawiera jej trzy podstawowe rodzaje - farbę kredową, akrylową i alkidową. Każda z nich charakteryzuje się odmiennymi właściwościami i jest przeznaczona do różnych typów powierzchni drewnianych.

 

farba do drewna

 

Kredowa farba do drewna

Podstawową zaletą farb kredowych jest szybki czas schnięcia - już po upływie około 20 - 30 minut od nałożenia pierwszej warstwy malowana powierzchnia jest dosyć sucha i gotowa na przyjęcie kolejnej dawki farby. Niestety farby kredowe charakteryzują się przeciętną trwałością, co sprawia, iż zupełnie nie nadają się do malowania mebli typowo użytkowych (na przykład kuchennych). Będą natomiast dobrym rozwiązaniem w przypadku mebli lub dodatków dekoracyjnych - na przykład sekretarzyków, komód lub regałów w stylu retro. Farby kredowe sprawdzą się także w sytuacji, gdy chce się osiągnąć efekt specjalnego postarzenia, z efektownie prezentującymi się przetarciami. Farby kredowe w większości przypadków dają efekt matowy, a ich niezaprzeczalnym walorem jest neutralny zapach oraz to, iż są ekologiczne, hypoalergiczne i bezpieczne dla dzieci.

Akrylowa farba do drewna

Farby akrylowe do drewna cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Wprawdzie schną one dużo dłużej od farb kredowych (nawet około 6 godzin), to ich trwałość jest zdecydowanie lepsza - zwłaszcza wtedy, gdy początkowo zostanie użyta warstwa primera. Farba akrylowa jest polecana do artystycznych i dekoracyjnych elementów drewnianych lub mebli o średniej intensywności eksploatacji (na przykład biurka, szafki lub kredensy). Ze względu na efekt wykończenia można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje farb akrylowych - matowe (umożliwiające zakrycie wszelkich nierówności i ubytków w powierzchni drewnianej), półmatowe (odbijające światło, co sprawia, iż kolor jest bardziej intensywny) oraz satynowe (z wysoką zawartością żywicy, co przekłada się na wysoką odporność na zmywanie i ścieranie). Wybierając farbę akrylową warto także zwrócić uwagę na jej konsystencję, gdyż na rynku dostępne są produkty bardzo gęste i odwrotnie (czego przykładem może być farba w sprayu). Farby akrylowe do drewna charakteryzują się stosunkowo neutralnym zapachem i wysokim poziomem bezpieczeństwa, ale w niektórych przypadkach mogą uczulać.

Alkidowa farba do drewna

Najbardziej charakterystyczną cechą alkidowej farby do drewna jest jej trwałość i wytrzymałość - dlatego też najlepiej sprawdzi się w przypadku mebli narażonych na szybkie zużycie (na przykład z powodu nieprzyjaznych warunków atmosferycznych). Pod względem trwałości nie ma sobie równych. Jednak ten rodzaj farby posiada kilka wad - przede wszystkich długo schnie (nawet powyżej 12 godzin), jest mało wydajna oraz wydziela specyficzny i nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Poza tym farby alkidowe mogą być potencjalnie niebezpieczne dla ludzi i środowiska.

Różnorodny wybór farb do drewna sprawia, iż każdy osoba odnawiająca meble znajdzie coś najbardziej odpowiedniego. Dodatkowo warte podkreślenia jest to, iż farby do drewna są dostępne w wielu kolorach, co umożliwia zastosowanie bogatej palety barw.

Stosowanie farby do drewna

Podczas używania farby do drewna można zastosować dowolną technikę jej nakładania - w zależności od specyfiki i konsystencji farby (na przykład farba w sprayu jest płynna, więc do jej nakładania nie jest potrzebny wałek bądź pędzel). Przy malowaniu drewna należy zwracać uwagę na to, czy nałożona warstwa farby jest równa, co zapobiegnie nieestetycznym smugom, rowkom i wszelkim nierównościom. W przypadku nakładania kilku warstw farby należy się upewnić, iż ta poprzednia jest już sucha. I kwestia podstawowa - powierzchnia przygotowana do zastosowania farby do drewna powinna być sucha, czysta i matowa.

Malowanie drewna to poważne wyzwanie, które może zakończyć się sukcesem lub zniszczeniem odnawianego przedmiotu. Podstawową kwestią jest dobra i odpowiednio dobrana farba do drewna, która w głównej mierze zadecyduje o tym, czy efekt końcowy będzie zadowalający.

https://www.noxan.pl/drewno/farba-do-malowania-drewna-na-zewnatrz.html

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe