https://www.high-endrolex.com/43 Dostępność programu Mieszkania dla Młodych na rynkach pierwotnych wybranych miast

Cały czas występują duże rozbieżności w dostępności mieszkań kwalifikujących się do programu w największych polskich miastach.

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły12 11 2015

Dostępność programu Mieszkania dla Młodych na rynkach pierwotnych wybranych miast

Cały czas występują duże rozbieżności w dostępności mieszkań kwalifikujących się do programu w największych polskich miastach. Sprawdziliśmy mieszkania deweloperskie pod kątem spełniania przyjętych wymogów.

 

Wciąż najtrudniej jest znaleźć odpowiedni lokal w Krakowie, choć ich udział w ofercie wzrósł ostatnio o prawie 7 p.p. i wynosi 12,1%. Oferta zwiększyła się też we Wrocławiu oraz w Gdańsku (o 6,3 p.p. do poziomu ponad 40%). Udział tych mieszkań spadł w Warszawie (o 2,5 p.p.) oraz kolejny raz w Poznaniu (o 2,9 p.p.)

 

Dostępność mieszkań kwalifikujących się do MdM oraz limity cenowe

Miasto

Udział w całkowitej ofercie (%)

Limity cenowe
na IV kw. 2015

Warszawa

12,6%

6 417,5

Kraków

12,1%

5 247,0

Wrocław

20,0%

5 243,7

Poznań

27,7%

5 924,6

Gdańsk

41,1%

5 234,4

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

Przy okazji warto przypomnieć, iż od 1 września 2015 obowiązuje znowelizowana ustawa, która wprowadziła bardzo istotne i korzystne zmiany w funkcjonowaniu programu MDM. Najbardziej znaczącą jest objęcie dofinansowaniem rynku wtórnego, co z pewnością wpłynie na wzrost przyznawanego dofinansowania w mniejszych miejscowościach, w których nie powstają żadne inwestycje deweloperskie. Zmieniły się także zasady przyznawania dopłaty dla rodzin wielodzietnych: mnożnik wyliczający dofinansowanie zwiększył się do 20% dla rodzin z dwójką dzieci i do 30% dla większych rodzin. Dla tych ostatnich zaproponowano też inne benefity – zmieniła się maksymalna wysokość powierzchni dla której wylicza się dopłatę, zniesiono limit wiekowy i obowiązek zakupu pierwszego mieszkania. Co ważne wg ustawy nie mają oni obowiązku sprzedaży poprzedniego mieszkania, które mogą np. wynająć i wspomóc swoją sytuację finansową. Wprowadzone zmiany już w pierwszym miesiącu funkcjonowania przyniosły wymierne efekty, liczba wniosków w ciągu miesiąca wzrosła z 1 787 w sierpniu do 3 744 we wrześniu, z których 43% stanowiły podania o dopłatę dotyczącą rynku wtórnego.

 

Źródło:Grupa Emmerson S.A., 11.2015

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe