https://www.high-endrolex.com/43 Warto sprawdzić pośrednika

Na rynku nieruchomości, zwłaszcza po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej, obok rzetelnych i sprawdzonych biur, działają firmy, których lepiej unikać. Jak zatem wybrać agenta, który nie zawiedzie oczekiwań?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły10 11 2015

Warto sprawdzić pośrednika

 

Na rynku nieruchomości, zwłaszcza po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej, obok rzetelnych i sprawdzonych biur, działają firmy, których lepiej unikać. Jak zatem wybrać agenta, który nie zawiedzie oczekiwań?

 

- Po pierwsze trzeba zapytać znajomych, czy nie sprzedawali nieruchomości za pośrednictwem biura. Nie ma nic lepszego, niż polecenie – podpowiada Marlena Joks z firmy Iglica Nieruchomości. Zgadza się z nią Ewa Ruszkiewicz, właścicielka biura Nieruchomości R.E.J, która dodaje: Właściwie zdecydowana większość naszych klientów, to klienci z polecenia. To jest najlepsza reklama. Jeśli szukam dobrego specjalisty, np. lekarza, czy mechanika samochodowego, także pytam o takiego, którego mi ktoś poleci,

Oprócz subiektywnej oceny znajomych, pozostaje nam jeszcze kilka narzędzi, które pomogą dokonać właściwego wyboru. A jak twierdzi Marlena Joks, warto współpracować z jednym biurem, które zajmie się sprzedażą kompleksowo. - Można mieć wówczas pełną informacje o zainteresowaniu, ilości pokazów i wyciągać wnioski. Sprzedający ma pełną wiedzę o tym, co się z jego nieruchomością dzieje. W przypadku współpracy z wieloma pośrednikami traci się kontrolę nad własną nieruchomością.

Pomimo przeprowadzonej deregulacji spore znaczenie mają także licencje. Nie są one już obowiązkowe, świadczą jednak o odbyciu kursu, który przygotowuje merytorycznie do wykonywania zawodu pośrednika. Licencje można sprawdzić na stronie Centralnego Rejestru Pośredników i Zarządców (http://rejestr.pfrn.pl). - Mam wrażenie, że dziś klienci bardziej zwracają uwagę na licencję, niż kiedyś. Mimo, iż obecnie nie ma obowiązku posiadania licencji, ludzie i tak chętnie uczęszczają na kursy pośrednika organizowane przez stowarzyszenia, ponieważ mają świadomość, że nie można wykonywać tego zawodu nie posiadając niezbędnej wiedzy. Ten zawód zobowiązuje do rzetelności i poszanowania prawa klienta – zauważa Ewa Ruszkiewicz. Przy okazji weryfikowania licencji, na tej samej stronie sprawdzić można także, czy pośrednik ma wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Polisa taka jest obowiązkowa i umożliwia klientowi wypłatę odszkodowania w przypadku, gdyby agent naraził go na szkodę.

Oprócz licencji drogą do weryfikacji jest przynależność do zawodowych stowarzyszeń. Agenci będący członkami branżowych organizacji muszą stosować ustalone przez nie zasady etyczne. Stowarzyszenia weryfikują działalność swoich członków, co przyczynia się do utrzymywania przez nich wysokich standardów. Ważne jest też – dodaje Marlena Joks - czy współpracuje z innymi biurami nieruchomości, co zawsze przyśpiesza sprzedaż. Współpraca oznacza w praktyce, że biuro udostępnia ogłoszenie dla wszystkich innych pośredników pracujących w systemie współpracy wzajemnej. Dla klienta oznacza to możliwość oddania nieruchomości jednemu, sprawdzonemu agentowi, który sam dotrze do pozostałych. Zdarzają się jednak także takie biura, które odmawiają współpracy z konkurencją i szukają nabywcy tylko wśród własnych klientów. - Pośrednik, który nie chce współpracować, działa na szkodę klienta i skazuje się, prędzej czy później, na niepowodzenie. Pośrednik powinien dbać o interesy klienta, działając na jego korzyść i nie może doprowadzać do sytuacji, w której są one zagrożone. W naszym biurze większa część transakcji zawierana jest właśnie przy współpracy z innymi biurami – dodaje Ewa Ruszkiewicz.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest promocja, jaką stosują poszczególne biura. Warto porównać strony internetowe, przejrzeć przykładowe ogłoszenia konkretnych firm, obejrzeć zdjęcia i poczytać opisy. Również w ten sposób można ocenić profesjonalizm agentów. Część z nich jest bardzo aktywna, ich ogłoszenia są lepiej widoczne m. in. za sprawą płatnych wyróżnień w serwisach ogłoszeniowych. Inni są mniej sprawni marketingowo, co niestety może przełożyć się na mniejsze zainteresowanie ofertą.

Na jeszcze inny aspekt zwraca uwagę Ewa Ruszkiewicz. - Każdy klient – mówi - zasługuje na szacunek. Powinien być potraktowany indywidualnie, bez względu na to czy zamierza wynająć kawalerkę czy sprzedać duży obiekt. Musi być zatem odpowiednie miejsce w biurze, gdzie klienta można przyjąć, jednocześnie zapewniając mu intymność w rozmowach, często bardzo osobistych, związanych z transakcją. Profesjonalny pośrednik powinien dysponować biurem, choćby małym, skromnym. Klienci, którzy trafiali do nas z tzw.„sieciówek” często narzekali między innymi właśnie na brak intymności w dużych , wielostanowiskowych biurach. Czuli się w nich bardzo niekomfortowo. Do indywidulnych rozmów z klientem najlepsze jest więc osobne pomieszczenie, w którym nasz klient poczuje się bezpiecznie i wyjątkowo.

Zbierając informacje o agentach, należy sprawdzić też, jak długo działają na lokalnym rynku. Jak przekonuje Ewa Ruszkiewicz, doświadczenie, które pośrednik nabywa przez lata wykonywanej pracy jest sprawą kluczową. Potrzebna jest też stale aktualizowana wiedza interdyscyplinarna z zakresu prawa związanego z obrotem nieruchomościami, w tym w szczególności planowania przestrzennego, prawa budowlanego, podatkowego, architektury, czy nawet psychologii. - Pośrednikowi który pracuje w zawodzie krótko, ciężko będzie sprostać trudnym wyzwaniom, które towarzyszą tej pracy. Klienci, którzy do nas przychodzą, nierzadko powierzają nam dorobek całego życia. Korzystna i bezpieczna transakcja na rynku nieruchomości wymaga posiadania sporej wiedzy oraz doświadczenia. To trudny zawód, uczy pokory, cierpliwości, odporności na stres, jednak przy wytrwałości, zdolnościach interpersonalnych i odrobinie pasji, może dać wiele satysafacji i zadowolenia.– uzasadnia.

Podsumowując: decydując się na współpracę z biurem obrotu nieruchomościami, starajmy się wybierać jedno, ale spełniające wiele warunków. Agent powinien posiadać licencję i ubezpieczenie, współpracować z innymi pośrednikami, być zrzeszonym w lokalnym stowarzyszeniu sprawnie prowadzić marketingi mieć jak największse doświadczenie. Współpraca z kimś takim znacznie zwiększy szanse na szybką, bezpieczną i udaną transakcję.

Żródło:Jarosław Krawczyk,Otodom, 11.2015

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe