eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły18 09 2015

Dlaczego lokaty bankowe są bezpieczne - rola Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Lokaty bankowe charakteryzują się pewnym zyskiem oraz bezpieczeństwem. Zysk jest zagwarantowany przez oprocentowanie oferowane przez banki. Za bezpieczeństwo lokat odpowiedzialny jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który został utworzony w 1994.

BFG jest instytucją, która odpowiada za ochronę depozytów bankowych w Polsce. Jeśli jakiś bank ogłosi bankructwo, Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest zobowiązany do wypłacenia klientom tego banku środków pieniężnych tam przetrzymywanych. Maksymalną kwotą jaką gwarantuje BFG jest 100 000 euro równowartości w złotych. Do takiej sumy możemy liczyć na wypłatę wszystkich oszczędności.  

Parę lat temu nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu BFG. Zwiększona została m.in. kwota gwarancji z 50 tys. euro do 100 tys. euro. Skrócono okres wypłat środków przez BFG do 20 dni roboczych. Zniesiono również zasadę kompensacji, przez co w przypadku wypłaty utraconych środków nie pomniejszano ich o zaciągnięte zobowiązania w danym banku. Wprowadzone zmiany miały na celu przyjęcie standardów obowiązujących w UE.

 

 

Ochronie BFG podlegają rachunki bankowe osób prawnych oraz fizycznych. Rachunki prowadzone w obcej walucie również są objęte gwarancjami. Istnieją jednak pewne wyjątki co do ochrony niektórych środków przetrzymywanych w banku. BFG nie chroni kaucji bankowych oraz składek ubezpieczeniowych przetrzymywanych w banku. Środki przetrzymywane na zakup udziałów w funduszu inwestycyjnym również nie jest chroniony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

BFG jest finansowany głównie ze składek pobieranych od banków działających na teranie naszego kraju. Swój udział w nim ma także budżet państwa. Dodatkowo Narodowy Bank Polski oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy może przekazywać środki na rzecz BFG. Ostatnio również SKOK-i zostały objęte gwarancjami BFG.

Podsumowując, głównym podmiotem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo środków przetrzymywanych w polskich bankach jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest on instytucją, która w przypadku upadłości banku, wypłaca środki klientom tego banku. Sprawia to, że lokaty bankowe są postrzegane jako bezpieczne produkty finansowe.

Sprawdzając ranking lokat można sprawdzić, które oferty lokat są z pewnością objęte gwarancjami bankowymi BFG.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe