https://www.high-endrolex.com/43 Czy nowe przepisy zachęcą Polaków do budowy domów?

28 czerwca tego roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, której zadaniem jest znacznie usprawnić proces budowy. Jest to duże uproszczenie, zwłaszcza dla osób, które noszą się z zamiarem budowy domu jednorodzinnego.

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły27 08 2015

Czy nowe przepisy zachęcą Polaków do budowy domów?

28 czerwca tego roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, której zadaniem jest znacznie usprawnić proces budowy. Jest to duże uproszczenie, zwłaszcza dla osób, które noszą się z zamiarem budowy domu jednorodzinnego.

Nowelizacja ustawy przewiduje skrócenie procesu budowy poprzez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do niektórych obiektów. Te zapisy są szczególnie istotne dla osób, które chcą zacząć budowę domu jednorodzinnego. Zapisy w ustawie stwierdzają, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów wolnostojących jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, na której został zaprojektowany. Aby rozpocząć inwestycję wystarczy zgłoszenie budowy lub przebudowy z projektem budowlanym i kompletem niezbędnych dokumentów. Po 30 dniach, jeżeli nie zostanie zgłoszony sprzeciw można budowę rozpocząć. Dotychczas oczekiwanie na pozwolenie na budowę trwało nawet 3 miesiące. Zniesiono również obowiązek informowania o planowanym terminie rozpoczęcia prac budowlanych.

Eksperci przewidują, że może mieć to spory wpływ na liczbę nowych inwestycji jednorodzinnych.

- Czasochłonne przepisy prawa budowlanego, z którymi musieli dotychczas zmagać się budujący skutecznie odsuwały w czasie podjęcie decyzji o postawieniu własnego domu. Obecnie jest dobry okres, by zacząć korzystać z przepisów nowelizacji – twierdzi Kuba Karliński z portalu DzialkaDlaCiebie.pl.

Jak zauważa ekspert z DzialkaDlaCiebie.pl - budujący zyskają również dzięki zniesieniu obowiązku dołączania informacji o zapewnieniu m.in. dostaw energii, wody i gazu oraz oświadczeń o warunkach przyłączenia do sieci i możliwości dostępu do drogi publicznej.

Oprócz domów jednorodzinnych w nowelizacji znalazły się także inne obiekty, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Należą do nich między innymi wolnostojące budynki gospodarcze, w tym garaże i altany, a także przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2 (maksymalnie 2 obiekty na każde 500 m2 działki), wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2 (maksymalnie jeden obiekt na każde 500 m2 działki), wolnostojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Jarosław Skoczeń z Grupy Emmerson zaznacza, że z roku na rok zwiększa się zainteresowanie budownictwem jednorodzinnym. - Coraz więcej Polaków dochodzi do wniosku, że zakup działki i budowa domu dla siebie i rodziny jest lepszym pomysłem niż życie w zatłoczonym mieście. Duży wpływ na decyzję ma perspektywa wychowywania dzieci z dala od zanieczyszczeń i miejskiego zgiełku – podsumowuje ekspert Emmersona.

Do lepszych warunków życia dochodzi także cena nieruchomości. Jak zauważa Hubert Telecki z DziałkaDlaCiebie.pl. – Kupno działki oddalonej o 30 km od Warszawy i wybudowanie na niej domu o wielkości 150 m2 może wynieść tyle samo, co zakup średniej wielkości mieszkania w stolicy i to nie tylko w centrum, ale też na Bemowie czy Wilanowie.

W pierwszym kwartale 2015 roku, czyli jeszcze wtedy gdy nie obowiązywała nowelizacja ustawy, Polacy uzyskali o 15 procent więcej pozwoleń na budowę domu niż przed rokiem – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Szacuje się, że w przyszłym roku dzięki uproszczeniu przepisów budowlanych liczba inwestycji jednorodzinnych może powiększyć się nawet o połowę w porównaniu z bieżącym okresem.

 

 

Źródło:Agata Szlęzak, 08.2015

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe