https://www.high-endrolex.com/43 Jakie wymagania musi spełnić dom, by otrzymać dopłatę do kredytu?

„Dopłaty do domów energooszczędnych” to nowy program NFOŚiGW, który ruszył od 2013 roku i ma potrwać do roku 2018. Budżet programu wynosi 300 mln zł. Środki pozwolą na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wieloro

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły12 05 2015

Jakie wymagania musi spełnić dom, by otrzymać dopłatę do kredytu?

 „Dopłaty do domów energooszczędnych” to nowy program NFOŚiGW, który ruszył od 2013 roku i ma potrwać do roku 2018. Budżet programu wynosi 300 mln zł. Środki pozwolą na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Jakie warunki musi spełniać budynek, by został uznany za dom energooszczędny, a jego właściciel otrzymał dopłatę do zaciągniętego kredytu?

Kto może ubiegać się o dopłatę do kredytu?

O dopłatę do kredytu może ubiegać się osoba, która planuje budowę domu (także systemem gospodarczym) lub która dom czy mieszkanie kupuje od dewelopera (także od spółdzielni mieszkaniowych). Oczywiście musi już posiadać pozwolenie na budowę lub uprawnienie do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz prawa własności nieruchomości.

Ale uwaga! Jeśli część domu lub mieszkania będzie przeznaczona na działalność gospodarczą, późniejsza dopłata do kredytu będzie proporcjonalnie mniejsza (np. jeśli 20% powierzchni przeznaczamy na działalność, ustalona kwota dopłaty będzie mniejsza o 20%). Jeżeli powierzchnia działalności przekroczy 50% – osoba budująca lub kupująca nie zakwalifikuje się do programu.

Jakie warunki musi spełnić budynek i jaka będzie wysokość dopłat?

Dopłaty do kredytów dotyczą dwóch kategorii energetycznych: w standardzie NF15 i NF40. Od standardu zależy m.in. wysokość dopłaty – może być to od 11 tysięcy do 50 tysięcy złotych. I tak:

dla budynków jednorodzinnych:
NF40 – EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok) – dopłata 30,000 zł brutto
NF15 – EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok) – dopłata 50,000 zł brutto

dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych:
NF40 – EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok) – dopłata 11,000 zł brutto
NF15 – EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok) – dopłata 16,000 zł brutto

EUco to wskaźnik rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji. Właśnie oszczędność energii i ograniczenie emisji CO2 jest celem programu.

Szczegółowe wymagania poszczególnych elementów: konstrukcji budynku, instalacji grzewczej, wentylacyjnej i podgrzewania wody użytkowej, określa NFOŚiGW.

Wniosek jak i późniejszy zrealizowany budynek poddany zostanie weryfikacji. Listę weryfikatorów ogłosi NFOŚiGW – będą to osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego.

Weryfikacja zarówno wcześniej projektu budowlanego, jak i później gotowego budynku to koszt, który ponosi inwestor. Jednak kwota dotacji została tak skalkulowana, że pokrywa koszty pracy weryfikatora.

Kiedy i w jakiej formie wypłacona inwestor otrzyma dofinansowanie?

Zaciągnięcie kredytu na budowę lub zakup domu czy mieszkania jest jednym z wymogów wzięcia udziału w programie, bowiem dopłata realizowana będzie w postaci dopłat do kredytów bankowych.

Dopłata będzie realizowana na konto kredytowe inwestora po zakończeniu budowy czy zakupu i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek i będzie to częściowa spłata kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę czy zakup domu lub mieszkania.

Projekty domów energooszczędnych

Budowa domu energooszczędnego jest droższa o ok. 15% od budowy domu standardowego. Wpływ na to ma: wykonanie solidnej izolacji ścian (podłóg, fundamentów i dachu), wyposażenie budynku w wentylację z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz montaż specjalnych okien. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca, bo im większe nakłady zostaną zainwestowane w izolacje cieplne i wydajne źródła ciepła, tym niższe koszty ogrzewania ponoszone będą w przyszłości.

Budując domy energooszczędne już dziś, inwestujemy w przyszłość, podnosząc wartość nieruchomości, którą kiedyś zdecydujemy się wystawić na sprzedaż. W przyszłości, aby spełnić rosnące wymagania dotyczące zużycia energii, nasze domy nie będą musiały być poddawane kosztownym termomodernizacjom.

Oferta projektów domów energooszczędnych jest coraz większa – zmianom poddawane są także dotychczasowe, starsze projekty, by i one mogły spełniać energooszczędne wymagania.

Warto także pamiętać, biorąc pod uwagę chęć uzyskania dopłaty do kredytu na budowę domu, że wszystkie projekty domów, także i energooszczędne dostępne w bazie DOM.pl mają opracowaną charakterystykę energetyczną. Podana jest w niej wielkość energii w kW/h/m2/rok, która będzie niezbędna do zaspokojenia potrzeb użytkowych budynku: ogrzewanie domu, zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, wentylacja domu czy chłodzenie. Charakterystyka dla zakupionego projektu dołączana jest bezpłatnie.

 

Żródło: DOM.pl, 04.2015

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe