https://www.high-endrolex.com/43 Analiza rynku nieruchomości, Kędzierzyn-Koźle

Analiza rynku nieruchomości

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły26 03 2015

Analiza rynku nieruchomości, Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle znajduje się w województwie opolskim i liczy około 63 tys. mieszkańców. Leży w dolinie Odry i Kłodnicy. Powierzchnia miasta wynosi 123,4 km² dzięki czemu plasuje się na pierwszym miejscu w tej kategorii na Opolszczyźnie. Konkuruje ono z pobliskimi ośrodkami miejskimi, takimi jak: Gliwice, Opole, Rybnik, Nysa, Racibórz pod względem zasobów i inwestorów. Od 1975 roku jest w obecnym kształcie administracyjnym. Populacja Kędzierzyna-Koźla z roku na rok się zmniejsza natomiast zwiększa się ilość osób w wieku nieprodukcyjnym (w szczególności poprodukcyjnym). Na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet i ta tendencja się utrzymuje.

W roku 2013 stopa bezrobocia wynosiła około 15,3% gdzie w województwie oscyluje na poziomie 15,6%.

Przez miasto przebiega droga krajowa nr 40 i jest istotnym połączeniem komunikacyjnym łączącym Górnośląski Okręg Przemysłowy z produkcyjną okolicą obejmującą teren powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i prudnickiego a także z granicą z Czechami.

Miasto rozwinięte jest na średnim poziomie sportowo-rekreacyjnym. Znajduje się tam hala sportowa 'Azoty' jedna z najnowocześniejszych obiektów tego typu, kryta pływalnia, hala sportowa 'Śródmieście' i kompleks 'Azotor' oraz główny stadion sportowy 'Kuźniczka' plus pięć mniejszych.

 

 

W roku 2011 gmina Kędzierzyn-Koźle odnotowała dochód wynoszący 213,6 mln gdzie wydatki wyniosły 214,5 mln. Ponad połowę budżetu miasto uzyskuje od osób pranych i fizycznych. Najwięcej wydaje się na szkolnictwo, około 30% budżetu gminy. Większość wydatków majątkowych była przeznaczana na cele inwestycyjne.

W mieście działa 15 instytucji świadczących usługi finansowe, 51 licencjonowanych zarządców nieruchomościami, 22 zarejestrowanych działalności zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami, 24 pośredników w ww. obrocie i 8 biur tego typu.

W roku 2011 do użytku przeznaczono 60 nowych mieszkań o łącznej powierzchni 7779 m².

Ceny mieszkań są na średnim poziomie biorąc pod uwagę cały kraj. Średnia cena mieszkania wynosi 1714 zł za m² na rynku wtórnym a na pierwotnym kwota ta zamyka się w 3243 zł za m². Jeśli chodzi o cenę domów jest ona wyższa, stanowiąc o 177 miejscu w Polsce a oscyluje ona na poziomie 1785 zł za m² na rynku wtórnym natomiast na pierwotnym podbija Kędzierzyn-Koźle w rankingu na 122 miejscu a wynosi ona 4600 zł za m².

Kwota jaką musimy zapłacić za wynajem mieszkania także jest na średnim poziomie (miasto zajmuje 223 miejsce rankingu tyczącym się ww. kategorii) a wynosi 1000 zł, przy czym ceny rozpoczynają się od 600 zł za kawalerkę, 800 zł za mieszkanie z dwoma pokojami i kończą na 1000 zł za trzypokojowe mieszkanie. Cena zależna jest od okolicy jaką wybierzemy oraz samej jakości i klasy mieszkania.

Ceny działek budowlanych wynoszą od 40 zł za m² do 250 zł za m² (w okolicy centrum).

W ciągu dwóch lat, od 2009 do 2011 roku ilość mieszkań powiększyła się o 77 a zaległości w opłatach za lokale mieszkalne zmniejszyła się o 690 tys. złotych.

 

 

Ceny dotyczące miast okolicznych za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym rozpoczynają się od 4853 zł w Opolu, 4503 zł w Gliwicach a w Krapkowicach 3700 zł. Jeśli chodzi o kwotę jaką musimy zapłacić za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w miastach ościennych to kolejno: Opole- 3600 zł, Gliwice- 1836 zł oraz Głubczyce- 1707 zł.

Na wynajem wydamy w Gliwicach 2300 zł, w Głogówku 1600 zł a w Opolu 1200 zł. Ceny na rynku pierwotnym domów mieszkalnych plasują się następująco: Głubczyce 4714 zł za m², Opole 4650 zł za m², Gliwice 4615 zł za m² natomiast na rynku wtórnym kwoty oscylują na poziomie 3062 zł za m² w Opolu, 1500 zł za m² w Głogówku i 1372 zł za m² w Gliwicach.

Coraz większe wyludnienie miasta wpływa na kształt rynku nieruchomości czyli większej ilości kupujących i najmujących z przewagą tych pierwszych. Prognoza ustanowiona na 2015 rok mówiąca o liczebności ludności miasta określa ich ilość na poziomie 59 tys. W 2020 roku ta liczba ma nie przekroczyć 55 tys. a w 2025 roku ma wynosić 51 tys. Skutkiem takiego stanu rzeczy będzie duża podaż na rynku nieruchomości przy jednoczesnym małym popycie więc ceny najmu oraz sprzedaży znacznie się obniżą.

Kędzierzyn-Koźle jest miastem o dobrej lokalizacji jeśli chodzi o szlaki komunikacyjne. Ma potencjał produkcyjny i transportowy. Jest miastem o dogodnych rozwiązaniach wodociągowych i kanalizacyjnych. Plusem jest odpowiednia ilość placówek służby zdrowia. Jednak słabymi punktami miasta jest słabe zaplecze turystyczne, posiada tylko 3 hotele i nieliczne obiekty gastronomiczne. Minusem jest także kiepska kondycja dróg gminnych i wewnętrznych oraz tereny zagrożone powodzią oraz wysokie zanieczyszczenie środowiska.

 

Autorem tekstu jest Agencja Pośrednictwa w Obrocie Nieruchomościami KAMEL.

KAMEL logo

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe