https://www.high-endrolex.com/43 Jakie są etapy sprzedaży nieruchomości?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły04 12 2021

Jakie są etapy sprzedaży nieruchomości?

Z pewnością każdy, kto miał do czynienia ze sprzedażą nieruchomości, zdaje sobie sprawę z wielu formalności, jakich trzeba dopełnić w tej kwestii. To poważna transakcja, która powinna być rozliczona z urzędem skarbowym, jak również z bankiem – zwłaszcza gdy otrzymaliśmy na niego kredyt hipoteczny. Warto zatem wiedzieć, jak przebiega sprzedaż nieruchomości – dzięki tej wiedzy nie narazisz się na konsekwencje, czy wszelkiego rodzaju manipulacje w umowach. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda sprzedaż nieruchomości krok po kroku. Podpowiemy Ci, o czym musisz pamiętać, jak również o jakie czynności należy wykonać. Zapraszamy!
fot. linkedin sales solutions | unsplash.com

Od czego zacząć sprzedaż nieruchomości?

Wielu właścicieli nieruchomości wystawionych na sprzedaż, pragnie tak naprawdę jak najszybciej pozbyć się dodatkowego stresu związanego z tak poważnym zadaniem. Należy jednak pamiętać, że aby doszło do bezpiecznej transakcji, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Jaka jest zatem kolejność czynności przy sprzedaży nieruchomości i od czego zacząć?

Przede wszystkim upewnijmy się, czy stan prawny lokalu został w odpowiednio uregulowany. To właśnie na tym etapie może dojść do pewnych komplikacji. Jeżeli jednak mamy pewność, że stan prawny jest odpowiedni dla legalnej sprzedaży nieruchomości, powinniśmy przygotować wszelkie dokumenty niezbędne do skutecznej realizacji transakcji. Przejście przez te kroki jeszcze przed zamieszczeniem ogłoszenia na portalach pozwoli uniknąć wielu niejasności – osoby zaznajomione z tematyką sprzedaży nieruchomości zawsze poproszą nas o wszystkie „papiery”.

W następnym kroku należy określić oczekiwaną cenę nieruchomości. Pomocne w tym będzie zapoznanie się z podobnymi, już dostępnymi ofertami o sprzedaży. Ważne jest bowiem to, aby cena była rynkowa i atrakcyjna – szczególnie jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży.

 

fot. linkedin sales solutions | unsplash.com

 

Aby klient mógł zapoznać się z ofertą, należy oczywiście przygotować zdjęcia nieruchomości, ukazujące jej stan i wyposażenie. Warto wiedzieć, że fotografie to pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę potencjalni klienci. Pomoc doświadczonego fotografa to z reguły niedroga usługa w stosunku do wartości nieruchomości, a może zapewnić znacznie więcej oględzin.

Nie można też zapominać o zebraniu wszystkich informacji na temat nieruchomości i przekazaniu ich w treści ogłoszenia. Opis powinien być rzeczowy, czytelny, jak również przedstawiać udogodnienia, np. bliskość sklepów spożywczych, ważnych punktów komunikacji miejskiej.

Formalności przy sprzedaży nieruchomości

Wspomnieliśmy przed chwilą o konieczności przygotowania dokumentów do sprzedaży nieruchomości. O jakie papiery dokładnie chodzi? W celu przeprowadzenia legalnej transakcji należy ukazać notariuszowi akt własności nieruchomości, np. notarialną umowaę kupna, umowę darowizny czy orzeczenie sądu w kwestii nabycia lokalu w spadku. Niezbędny będzie również odpis z księgi wieczystej czy też oświadczenie o braku zaległości wobec wspólnoty mieszkaniowej.

 

fot. Maria Ziegler | Unsplash.com

 

Co zrobić natomiast po sprzedaży nieruchomości? Pomimo, że ten obowiązek spoczywa na nabywcy, to warto zgłosić fakt przekazania lokalu do wspólnoty mieszkaniowej. Osoba, która zakupiła mieszkanie powinna również przepisać media na swoje dane. W kwestii sprzedającego leży jedynie zgłoszenie sprzedaży do właściwego urzędu skarbowego przy rozliczeniu rocznym.

Dlaczego warto współpracować z agencją nieruchomości?

Wielu ludzi, chcąc oszczędzić czas, decyduje się na współpracę z agencją nieruchomości m.in. Loco Estate w Warszawie: https://loco-estate.com/nasze-uslugi/sprzedaz-nieruchomosci/. Plusem takiego rozwiązania jest również większe bezpieczeństwo transakcji, jak również pewność, że pośrednik zadba o wszystkie formalne aspekty sprzedaży nieruchomości.

Warto też wiedzieć, że biuro pośrednictwa nieruchomości posiada własną bazę klientów, którzy poszukują mieszkań. W ten sposób, pośrednik może znaleźć kupca na nasz lokal w bardzo szybkim czasie. Na dodatek pomoże w przeprowadzeniu całego procesu transakcji i przekaże informacje o wymaganych dokumentach. Decydując się na współpracę z agencją, zyskujemy zatem większy spokój ducha, jak również bezpieczeństwo. W przypadku powstania zobowiązań w wyniku nieprawidłowości ze strony agencji nieruchomości, to ona odpowiada w pełni za popełnione błędy i niedopatrzenia.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe