eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły28 10 2021

Ogólne zasady montażu rynien i rur spustowych

Każda osoba żywo zainteresowana renowacją bądź też wzniesieniem od podstaw obiektu mieszkalnego, biurowego bądź też użyteczności publicznej z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, iż budynek taki należy odpowiednio odwodnić, głównie w obrębie dachu.

Zastosowanie odpowiednich rynien i rur spustowych pozwoli na sprawne odprowadzanie nadmiaru wody, topniejącego śniegu, jak również zalegających na jego powierzchni zanieczyszczeń organicznych bezpośrednio do kratek ściekowych bądź też do zawczasu przygotowanych zbiorników. Aby jednak system taki mógł funkcjonować w sposób prawidłowy, musimy zadbać o jego prawidłowy montaż. Jak tego dokonać?


montaż rynien


Przede wszystkim pamiętać powinniśmy o odpowiednim spadku poszczególnych połączonych ze sobą elementów. Zapewni on, że woda, nawet płynąca w znacznych ilościach z dachu, będzie odprowadzana w sposób wydajny i prawidłowy, nie zalewając przy tym elewacji, co z kolei jak doskonale wiemy mogłoby prowadzić do wykształcania się na powierzchni ścian zewnętrznych grzybów oraz pleśni. Zaciekanie może także doprowadzić do stałego uszkodzenia, deformacji oraz blaknięcia ścian, czego można w prosty sposób uniknąć montując rynny kwadratowe czy półokrągłe i rury spustowe charakteryzujące się zadowalającą przepustowością oraz przymocowane pod odpowiednim kątem.

Jeżeli o mocowaniu mowa - nie powinniśmy również oszczędzać na haczykach i uchwytach, które to utrzymują system rynnowy w miejscu oraz zapobiegają jego nadmiernemu przesuwaniu się. Elementy takie powinny być montowane relatywnie blisko siebie, dzięki czemu nawet znaczna masa przesuwającego się rurami topniejącego śniegu, lodu, czy też nagromadzonych na powierzchni dachu liści nie doprowadzi do odkształcania się rynien, co z kolei mogłoby znacznie ograniczyć ich wydajność. Same haczyki oraz uchwyty wykonane powinny być z wysokiej jakości materiału - najlepiej z metalu odpornego na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Część konsumentów postanawia na nich zaoszczędzić, decydując się na przykład na ich alternatywy wykonane z plastiku - rozwiązanie takie szybko jednak okazuje się być suboptymalne, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach prowadzić może do uszkodzenia poszczególnych rynien, skutkując koniecznością wymiany całego systemu i generując znaczne koszty, na które właściciel danej przestrzeni nie był przygotowany.

Co równie istotne, przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić, czy elementy mające stanowić bazę systemu rynnowego nie są w jakimkolwiek stopniu uszkodzone oraz czy podczas składowania lub transportu nie doszło do ich deformacji mogącej negatywnie przekładać się na przepustowość. Niekiedy może także wystąpić konieczność docięcia rur i rynien, tak aby w sposób optymalny gromadziły wodę ściekającą z dachu. Poszczególne elementy powinny być ze sobą połączone szczelnie i mocno, tak aby nawet najsilniejsze opady deszczu bądź śniegu nie doprowadziły do ich rozłączenia się. Jeżeli przestrzegać będziemy podanych w ramach niniejszego artykułu zasad, będziemy mogli mieć pewność, że raz zamocowany system rynnowy będzie nam służył bez najmniejszych choćby problemów przez wiele kolejnych lat!

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe