https://www.high-endrolex.com/43 Kupno domu, a opłaty notarialne

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły14 04 2020

Kupno domu, a opłaty notarialne

Zakup domu lub mieszkania wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów formalnych. Tylko dzięki nim właściciel będzie miał pewność, że w przyszłości nikt nie zakwestionuje jego prawa do zamieszkania i nie zażąda dodatkowych opłat lub – co gorsza – opuszczenia lokalu. Inwestując oszczędności życia lub środki z kredytu warto zadbać o każdy detal, począwszy od zapisów w umowie po akt notarialny.

Umowa deweloperska ­– podstawa zakupu na rynku pierwotnym

Ruchomości czy nieruchomości o dużej wartości zazwyczaj mają właściciela, a fakt ich posiadania jest potwierdzony odpowiednim dokumentem. Zarówno w przypadku samochodu, jak i domu czy mieszkania podstawę zawarcia transakcji stanowi umowa kupna-sprzedaży. Jest ona niezbędna zarówno w przypadku zakupu obiektu używanego, jak i nowego. Rynek nieruchomości dzieli się na pierwotny i wtórny. Na pierwszym z nich można kupić domy i mieszkania nowe, które oferuje deweloper. Podstawę przeprowadzenia transakcji stanowi wówczas umowa deweloperska.

 

obsługa finansowo-prawna

 

Więcej o umowie deweloperskiej: https://www.hdkinvest.pl/na-co-zwracac-uwage-kupujac-dom-z-rynku-pierwotnego/


Formę tego dokumentu określa ustawa deweloperska, zgodnie z którą stanowi on formę pisemnego zobowiązania do ustanowienia lub przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu/nieruchomości z dewelopera na nabywcę. Druga strona zobowiązuje się do uiszczenia świadczenia pieniężnego w celu nabycia tego prawa. Uzupełnieniem umowy deweloperskiej może być umowa przedwstępna. Jest ona praktykowana sporadycznie. Spisanie umowy przedwstępnej jest niezbędne podczas starania się o kredyt hipoteczny.

akt notarialny

Akt notarialny a zakup domu lub mieszkania

Polskie prawo uwzględnia również kwestie nabycia domu lub mieszkania oraz formalności, jakich trzeba dopełnić przy takiej transakcji. Obowiązkowo przy zawarciu umowy kupna-sprzedaży powinien być sporządzony akt notarialny. Przepis ten obejmuje zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny. W praktyce oznacza to, że kupując od dewelopera segmenty w Warszawie, w dopełnieniu wszystkich prawnych formalności musi uczestniczyć notariusz.

Opłaty u notariusza – taksa notarialna

Prawo określa też, jakie opłaty należy ponieść w związku ze sporządzeniem dokumentu oraz kto jest zobowiązany do ich uiszczenia. Wysokość opłat reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku. Zgodnie z zapisem dokumentu kwota jest uzależniona od wartości przedmiotu transakcji i składa się ze stawki stałej oraz % nadwyżki ponad minimalną kwotę danego przedziału.

Przykładowo podczas zakupu domu w dzielnicy Wawer, którego cena wynosi 650 000 zł, zgodnie z taksą opłata u notariusza wyniesie 1010 zł plus 0,4% nadwyżki ponad 60 000 zł. W tym przypadku tą nadwyżką będzie kwota 590 000 zł, a wysokość opłaty od tej kwoty to 2360 zł. Oznacza to, że do kosztów za zakup domu trzeba doliczyć 3370 zł na opłaty u notariusza.

Opłaty stałe

Poza standardowymi opłatami, jakie pobiera notariusz za konkretną usługę, w przypadku zakupu nieruchomości (domu lub mieszkania) jest też konieczne wniesienie opłat stałych. Są one związane z przeniesieniem prawa własności i dokonaniem wpisów w odpowiednich dokumentach. Opłaty te są przekazywane do sądu rejonowego. Są to opłaty za:

  • założenie księgi wieczystej,
  • dokonanie wpisu prawa własności do księgi wieczystej,
  • dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Wysokość opłat wynosi odpowiednio 60, 200 i 200 zł. Warto też wspomnieć o odpisie aktu notarialnego, który ze względów praktycznych warto mieć w kilku egzemplarzach. Za jeden taki dokument należy zapłacić po kilka złotych za stronę. Niektóre z odpisów notariusz sam wysyła do właściwych instytucji. Jedną z nich jest np. urząd skarbowy.

opłata notarialna

Opłata notarialna przy zakupie mieszkania - kto płaci?

Jak wspomniano wcześniej, podczas dokonywania transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości należy sporządzić akt notarialny, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednym z nich jest opłata notarialna przy zakupie mieszkania. Kto płaci notariuszowi? Kiedy miejscem transakcji jest rynek pierwotny tylko nieliczne opłaty notarialne przy zakupie domu lub mieszkania są ponoszone przez dewelopera. Ich zakres określa umowa deweloperska. Przyjęło się, że koszty umowy kupna-sprzedaży ponosi strona kupująca.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe