https://www.high-endrolex.com/43 Jak Zgodnie z Prawem Sprzedać Dom - Ważne Informacje

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły16 03 2019

Jak sprzedać dom?

Jak sprzedać dom?

Wiele osób chciałoby sprzedać dom jak najszybciej i jak najdrożej. Z kolei druga strona transakcji oczekuje bardzo korzystnej ceny. Czy da się znaleźć kompromis pomiędzy jedną a drugą stroną? Jaką rolę pełni w tym przypadku pośrednik?

Co zrobić najpierw?

dom na sprzedaż

Pierwszym krokiem jest ustalenie wartości rynkowej danej nieruchomości. Dzięki temu nie stracimy efektu świeżości. W tym przypadku niezwykle ważna jest koniunktura na rynku, czyli określenie typu najczęściej poszukiwanych nieruchomości. Bardzo często ustala się cenę na podstawie celu, jaki chcemy osiągnąć, jednak nie zawsze może to być możliwe.

Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Wycena rzeczoznawcy z pewnością będzie pomocna. Należy jednak podkreślić, że analizuje on daną nieruchomość, opierając się na metodzie odtworzeniowej - cenach wykorzystanych do budowy materiałów, pracy ekip budowlanych. Niekoniecznie będzie to cena, za którą potencjalny klient będzie chciał kupić nieruchomość. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników - zbyt wysoka cena to także spore utrudnienie dla klienta, jeśli będzie chciał on zaciągnąć kredyt na zakup domu.

Przygotowanie dokumentów

Przejrzenie oraz skompletowanie wszystkich istotnych dokumentów jest bardzo ważnym elementem w procesie sprzedażowym. Niektóre z nich będą nam potrzebne dopiero wtedy, gdy ustalimy termin aktu przeniesienia własności, jednak sporą część z nich warto mieć przygotowanych znacznie wcześniej.

Najważniejszym jest, by nieruchomość koniecznie była własnością osoby sprzedającej. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, nie zawsze tak jest. Jeśli dom jest stary, bezwzględnie trzeba ustalić, jak wygląda grunt, na którym jest on położony w dokumentacji gminnej.

Trzeba to zrobić w przypadku każdej nieruchomości, jednak szczególne znaczenie ma to w momencie, gdy jest ona faktycznie kilkudziesięcioletnia. Zweryfikujmy, czy zgadzają się obrysy budynków oraz granice działek w rzeczywistości.

Istotne znaczenie ma również aktualne ustawodawstwo, które dotyczy nabywania nieruchomości gruntowych. Ustalamy, czy przy zbyciu nieruchomości nie ma prawa pierwokupu, np. dla gminy.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Jednym z podstawowych dokumentów, wymaganych przy sprzedaży domu będzie dokument potwierdzający prawo własności. Należą do nich:

  • akt notarialny nieruchomości,
  • umowa darowizny,
  • akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu.
przygotowanie dokumentów

Kwestia prawna sprzedaży nieruchomości porusza dodatkowo kwestię nabycia spadku. W tym przypadku potrzebne będzie np. wydane przez sąd postanowienie o nabyciu spadku. W sytuacji kiedy zakup mieszkania sfinansowany został z kredytu, nieruchomość może zostać obciążona hipoteką. Nie oznacza to jednak, że sprzedaż takiej nieruchomości nie jest możliwa, można to zrobić jednak należy pamiętać o konieczności skompletowania następujących dokumentów:

  • zaświadczenie z banku o saldzie kredytu,
  • zgody banku na usunięcie hipoteki z księgi wieczystej po spłacie kredytu - promesy, która najczęściej ważna jest przez 30 dni.

Więcej o sprzedaży nieruchomości można przeczytać tutaj.

Jak stworzyć ogłoszenie?

Kluczem do sukcesu jest stworzenie odpowiedniego ogłoszenia o sprzedaży domu. Postarajmy się zebrać jak największą liczbę informacji dotyczących rodzaju materiałów, jakie zostały użyte do budowy, stanu technicznego, wielkości, mediów, wyposażenia.

Opis nie powinien być ani zbyt krótki, ani zbyt długi. Zadbajmy o to, by w pierwszych zdaniach zainteresować odbiorcę, wymienić wszelkie atuty dotyczące danej nieruchomości, np. położona w spokojnej dzielnicy, blisko do przedszkoli i szkół, niedaleka odległość od parków, sklepów, apteki.

Przygotowanie domu

Opis to nie wszystko. Musimy również zadbać o wysokiej jakości zdjęcia. Większość klientów wyszukuje interesujących ich nieruchomości, wpisując odpowiednie kryteria. Nie da się jednak ukryć, że również oceniają je po zdjęciach - szczególnie po pierwszym. To dlatego jako wizytówkę wybierzmy naprawdę atrakcyjne wizualnie zdjęcie. Jeśli ono nie będzie zachęcające, potencjalny klient nawet nie zajrzy dalej.

Ważne jest, by zaprezentować nieruchomość w taki sposób, aby zainteresować, ale jednocześnie musimy być ostrożni, by nie przekoloryzować. Przygotowując odpowiednie ogłoszenie, trzeba pamiętać przede wszystkim o potencjalnych kupujących, do których kierujemy ofertę.

Zastanówmy się, dla kogo będzie idealny nasz dom - młodego małżeństwa, pary z dziećmi, seniorów, a może singla? Pod tym kątem dobieramy odpowiednie słowa.

Zachęcenie klienta

Jeśli już znajdzie się klient, który przyjdzie obejrzeć dom, warto dotrzeć do jego marzeń, prezentując ofertę. Wydawać by się mogło, że wystarczy pokazać nieruchomość i gotowe. Nie chodzi jednak zupełnie o to.

Trzeba zachęcić, lecz nie być natrętnym. Cierpliwie odpowiadajmy na pytania, absolutnie unikajmy niestosownych uwag, nie wypowiadajmy się niegrzecznie - nawet wtedy, gdy potencjalny klient wtrąci niemiłą uwagę.

Wiadomo, że nasze dotychczasowe miejsce do życia było dla nas ideałem. Pozbywamy się nieruchomości z różnych powodów. Wiadome jest, że nie wszystko spodoba się każdemu. Nie warto z tego powodu rezygnować z negocjacji. Starajmy się uwypuklić wady, pokazujmy, prezentujmy i starajmy się być życzliwi.

Prowadzenie negocjacji

Jeśli znajdziemy klienta, któremu spodoba się oferowany przez nas dom, to już połowa sukcesu. Należy jednak pamiętać jeszcze o dobrze poprowadzonych negocjacjach oraz szczegółowego ustalenia warunków ewentualnej transakcji.

Omawiamy nie tylko cenę za daną nieruchomość, ale także termin umowy przedwstępnej. Musimy także ustalić w jakiej wysokości oraz w jaki sposób potencjalny klient zapłaci zadatek bądź zaliczkę. Ważne jest również to, kiedy ma się odbyć umowa przeniesienia własności oraz skąd będą środki na zapłacenie pozostałej kwoty - czy będzie to kredyt, czy środki własne. Warto omówić każdy szczegół transakcji, by uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Wartość emocjonalna

Szczególnie trudno jest prowadzić negocjacje dotyczące domi, który ma wartość emocjonalną dla obecnych właścicieli. To nie jest tak, że oddajemy wspomnienia - je z pewnością zabierzemy ze sobą. Pozbywamy się jedynie budynku. Choć oczywiście oddanie nieruchomości w inne ręce nie jest zbyt proste. Być może dobrym wyborem okaże się skorzystanie z pomocy osoby doświadczonej w negocjacjach, która podejdzie do tematu “na chłodno”.

Jak zakończyć transakcję?

Jeśli mamy za sobą wszelkie niezbędne ustalenia, koniecznie trzeba zebrać wszystkie istotne dokumenty u notariusza. Pamiętajmy również o tych, które są wymagane przez bank, o ile nowy właściciel domu będzie kupował nieruchomość, posiłkując się kredytem hipotecznym.

Konieczne jest również przebycie odpowiedniej procedury, jeżeli ustalimy, że zbycie nieruchomości wiąże się z prawem pierwokupu dla danej instytucji. Istotne będzie również wygospodarowanie czasu na przygotowanie domu do przeprowadzki oraz przekazania go nowym właścicielom. Pamiętajmy o tym, by oddać dom w stanie niepogorszonym oraz zgodnie ze wszelkimi pierwotnymi ustaleniami.

Kolejność działań

Musimy pamiętać o tym, że wszystkie powyższe działania muszą odbyć się w odpowiedniej kolejności, legalnie oraz na czas. Stres oraz inne problemy nie są w tym przypadku pożądane. Pamiętajmy, że na każdym etapie możemy skorzystać z pomocy specjalistów, by oszczędzić sobie nerwów.

Jak widać, by sprzedać dom, musimy podjąć szereg działań. Warto odpowiednio zaplanować każdy krok, by cieszyć się udaną transakcją bez ewentualnych powikłań czy przykrych niespodzianek.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe