https://www.high-endrolex.com/43 Jak zamontować pergole?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły02 03 2019

Jak zamontować pergole?

Pergola to niezwykle prosta, ale bardzo użyteczna konstrukcja. Można ją zamontować w ogrodzie lub na tarasie. Pergola skutecznie osłoni nas od deszczu oraz chronić będzie przed nadmiernym działaniem światła słonecznego. Jedynym wyzwaniem jest jedynie jej prawidłowe zamontowanie.

Najbardziej popularnymi są pergole z drewna, ale w obecnych czasach coraz modniejsze stają się też pergole z metalu, żelbetonowe, murowane np. z cegły, a nawet hybrydy w postaci murowano-drewnianej. Jednak drewnianą pergolę można z powodzeniem zrobić samodzielnie.

 

pergola

 

Pergole znane są ludzkości od dawna. Wznoszone były już w starożytnym Egipcie, a znajdowane jest też w Rzymie. Wraz z rozwojem przemysłowym na przełomie XIX i XX wieku pergole wykorzystywano jako obiekty o charakterze handlowym. Współcześnie wykorzystuje się je jako osłonę lub też element podparcia dla rosnącej zieleni, czy też jako jedno i drugie. Konstrukcja pergoli musi wspierać się na podwójnym szeregu słupów i opartej na nich, zwykle ażurowej konstrukcji zadaszenia. Jeśli pergole tworzyć będziemy samodzielnie, to przed zakupem odpowiednich pojedynczych elementów, musimy wykonać sobie jej projekt. W nim pamiętać musimy o obciążeniach pionowych, które będą utrzymywały całą konstrukcję. Musimy też wziąć pod uwagę, że ciężar ten wzrasta po deszczu, czy zimą.

Najważniejsze jest właściwe osadzenie całej konstrukcji w ziemi. Należy uwzględnić tutaj siłę wiatru, który nieustannie oddziałuje na stabilność konstrukcji. O stabilności pergoli decydować będą pionowe słupy podtrzymujące poziome elementy budowli. Elementy te mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystywane są tutaj okrąglaki, krawędziaki, murowane z kamienia lub cegły. Zacząć należy jednak od wyznaczenia miejsca, gdzie zakopiemy słupy. Altana, aby była stabilna, powinna składać się z sześciu słupów, po trzy w każdym rzędzie. Podpory muszą być równoległe, aby dobrze zamontować na nich krokiew. Pożądana wysokość konstrukcji to od dwustu pięćdziesięciu do trzystu centymetrów. Wyższa pergola jest nam zupełnie niepotrzebna, a jedynie utrudnia montaż. Poza wszystkim im wyższa będzie konstrukcja, tym mniejsza jest jej odporność na działanie wiatru. Końce podpór można osadzić w betonie, wylewając z niego słupki wystające na kilka centymetrów ponad powierzchnię terenu. Wcześniej powinniśmy odpowiednio zakonserwować drewno lub kupić je odpowiednio już przygotowane. Każdy element metalowy, który wykorzystamy, powinien zaś być wykonany z nierdzewiejących stopów lub ocynkowany. Po odpowiednim osadzeniu słupów zostaje nam jedynie zamontować dach. Ten możemy przyczepić w każdy możliwy sposób, pod warunkiem, że przyjęte przez nas rozwiązanie będzie trwałe oraz stabilne. Aby pergola służyła nam długo, pamiętać trzeba o corocznym jej przeglądzie i podejmowaniu ewentualnych prac konserwacyjnych lub zabezpieczających. Taki przegląd powinien nie tylko przewidywać konserwacje elementów drewnianych, ale też, a nawet przede wszystkim mocowań i kluczowych dla konstrukcji punktów. W innym przypadku porywisty wiatr może skutecznie zniszczyć konstrukcje.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe