https://www.high-endrolex.com/43 Gdzie mieszkać? Mieszkanie własnościowe czy wynajmowane?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły22 02 2019

Gdzie mieszkać? Mieszkanie własnościowe czy wynajmowane?

Miejsce do mieszkania jest podstawą bezpieczeństwa. Na pewnym etapie życia wiele osób staje przed dylematem: kupić własne mieszkanie czy wynająć?

W Polsce większość obywateli decyduje się na zakup, zaciągając kredyty czy pożyczki. W krajach zachodnich bardzo dużą popularnością cieszy się wynajem i w zależności od danego państwa, skala procentowa często przechyla się na stronę wynajmowania mieszkania lub domu. Która z tych dwóch opcji jest bardziej korzystna i dlaczego? W tym artykule znajdują się niezbędne informacje na temat wynajmu oraz zakupu mieszkania.

 

mieszkanie


 

Wady i zalety mieszkania wynajmowanego

Decydując się na wynajem mieszkania trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że lokal nie jest własnością osoby wynajmującej. Osoba ta podlega właścicielowi. Często zdarza się, że właściciel mieszkania może być powodem wielu problemów, w tym finansowych, gdyż wynajmującemu może zostać podniesiony czynsz.

Właściciel może również w każdej chwili wypowiedzieć umowę najmu, czego efektem będzie konieczność poszukiwania nowego lokum. Daje to bardzo dużą niepewność. Wynajmując mieszkanie każdą ingerencję w przestrzeń trzeba koniecznie konsultować z właścicielem, co nie daje swobody działania i urządzenia lokalu według własnych potrzeb. Lokator musi także w pełni dostosować się do zasad, które wyznaczy właściciel, a które często zawarte są także w umowie pomiędzy stronami. Warto również wspomnieć, że wynajmowanie mieszkania nie jest inwestycją w przyszłość, gdyż nie buduje majątku osoby.

Mieszkanie na wynajem posiada także wiele bardzo cennych i istotnych zalet. Przede wszystkim nie przywiązuje najemcy do jednego miejsca. W każdej chwili można zmienić lokum. Wynajmując mieszkanie nie jest się obciążonym kredytem hipotecznym, co daje większą swobodę finansową, gdyż nie ponosi się także kosztów związanych z zaciągniętym kredytem czy innych kosztów transakcyjnych.

Także koszty urządzenia mieszkania są o wiele niższe, gdyż zwykle mieszkania na wynajem są w części lub całości wyposażone i umeblowane. Lokator nie jest także obciążony kosztami utrzymania nieruchomości. Jego obowiązkiem jest terminowe opłacanie czynszu i innych ewentualnych opłat.

Wady i zalety mieszkania na własność

Mieszkanie na własność to także wady i zalety. Dla wielu wadą będzie przywiązanie do jednego miejsca i zmniejszenie mobilności. Są jednak tacy, którzy cenią sobie stałość, także fakt ten uznają za zaletę. Najczęściej koniecznością, a co za tym idzie także wadą, jest zaciąganie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Większości nie stać na poradzenie sobie z takim wydatkiem bez pomocy banków.

Kredyt hipoteczny generuje również inne koszty związane z jego otrzymaniem, czy koszty transakcyjne. Kupując mieszkanie trzeba liczyć się także z kosztami związanymi z jego remontem, dostosowaniem do własnych potrzeb oraz wyposażeniem. Często są to spore nakłady pieniędzy. Nie można zapomnieć również o kosztach za utrzymanie nieruchomości.

Wydatki związane z posiadaniem mieszkania na własność to główne jego wady jednakże mieszkanie własnościowe to również wiele zalet. Lokal staje się częścią majątku, dzięki czemu właściciel bogaci się zyskując nieruchomość, a nieruchomości to doskonała inwestycja, gdyż cena nieruchomości może wzrosnąć.

Zakupione mieszkanie można dowolnie urządzać, dostosowywać zgodnie z własnymi wymaganiami, potrzebami i gustem. Własne mieszkanie to także komfort i bezpieczeństwo. Można zapomnieć o niepewności czy ewentualnych problemach z właścicielem.

Optymalny wybór

Decyzja o zakupie mieszkania lub wynajęciu lokum będzie zależała od możliwości i oczekiwań danej osoby. Zarówno mieszkanie na wynajem, jak i mieszkanie na własność to dobra opcja. Ostateczny wybór powinien być podyktowany dogłębną analizą potrzeb. Dobrze również skorzystać z pomocy specjalistów, którzy nie tylko przeanalizują sytuację, ale także przedstawią wiarygodną kalkulację kosztów.

Profesjonalna porada dotycząca obrotów nieruchomościami zapewniana jest przez firmę Partner Nieruchomości Agnieszka Kuzera. Szczegóły oferty znajdują się pod adresem: www.partnernieruchomosci.net.pl. Zastanawiając się na wynajmem lub zakupem mieszkania warto skorzystać z doświadczenia i porady specjalistów rynku nieruchomości.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe