https://www.high-endrolex.com/43 Wady I Zalety Zakupu Domu Od Dewelopera

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły15 02 2019

Zakup domu od dewelopera - wady i zalety

Podstawową decyzją, jaką trzeba podjąć przy zakupie domu, jest wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Niniejszy tekst skupi się na tej pierwszej opcji, przedstawiając jej plusy i minusy.

Wady

Cena

Właściwie podstawowe kryterium, którym kieruje się niemal każdy kupujący. Z reguły (choć oczywiście nie zawsze) ceny nowych mieszkań są wyższe od tych z rynku wtórnego. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na mieszkanie od dewelopera, płacimy za nowoczesne rozwiązania — o ile koszt zakupu domu jest wyższy niż na rynku wtórnym, zazwyczaj koszty eksploatacyjne są o wiele niższe. Poza tym niektórzy deweloperzy dopuszczają także bezpłatne modyfikacje projektów, dzięki czemu można dopasować je do własnych potrzeb. Nie można też zapominać, że za dom na sprzedaż od dewelopera płacimy dokładnie tyle, ile było zapisane w umowie i nie interesują nas zmiany cen materiałów budowlanych.

Kupno domu od dewelopera

Odgórne narzucenie rozwiązań i standardu

Domy powstałe w ramach jednej inwestycji zazwyczaj nie posiadają cech indywidualnych. Oczywiście wpływa to na niższą cenę samych mieszkań i mniejsze koszty budowy. Decydując się na dom od dewelopera, trzeba mieć świadomość, że będzie on identyczny z domem sąsiadów — wszelkie zmiany mające nadać mu indywidualny charakter (np. kolor lub styl elewacji) spoczywać będą na kupujących.

W nowych domach można także trafić na drogie w utrzymaniu lub naprawie rozwiązania jak np. pompy ciepła, rekuperacja lub mocno niestandardowe poprowadzenie rur odpływowych. Dobrze jest zawczasu poznać owe koszty, zwłaszcza że choć ich naprawa może być rzeczywiście droga, będzie to i tak tylko ułamek tego, co można dzięki takim rozwiązaniom zaoszczędzić. Powinno się także zapoznać z trwałością takich urządzeń i okresie, po jakim powinny podlegać serwisowaniu.

Oszustwa i bankructwa

Niestety również na rynku pierwotnym można natrafić na nieprzyjemne sytuacje — głównie oszustwa i bankructwa firm. Zazwyczaj dotyczy to niewielkich i mało znanych firm deweloperskich. Aby się przed tym zabezpieczyć, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić wiarygodność podmiotu oferującego sprzedaż nieruchomości — najlepiej przez zapoznanie się z dokumentami potwierdzającymi wcześniejsze realizacje, istnienie firmy lub nawet wpisy w księdze wieczystej. Otrzymaną umowę warto też skonsultować z prawnikiem, aby upewnić się, że nie zawiera klauzul niedozwolonych lub dla nas szkodliwych. Dobrze jest też dopominać się o potwierdzenia zakończenia poszczególnych etapów budowy, dokumentować wszystkie wpłaty, a przede wszystkim wystrzegać się podejrzanie niskich cen nieruchomości. Aby zminimalizować ryzyko, najlepiej korzystać z ofert znanych i sprawdzonych podmiotów.

Długi czas oczekiwania

O ile nie decydujemy się na zakup domu, gdy inwestycja ma się ku końcowi lub jest już zakończona, na wprowadzenie się do nowego domu trzeba zazwyczaj trochę poczekać — zdarza się, że nawet kilka lat. Ogólnie rzecz ujmując, zajmie to mniej więcej tyle samo czasu, co samodzielna budowa domu. Zważywszy na to, że nowe osiedla powstają zwykle na obrzeżach miast, trzeba będzie też cierpliwie czekać na rozwój lokalnej infrastruktury. Oczywiście można też trafić na domy właściwie gotowe pod klucz, dzięki czemu ten punkt zupełnie traci na znaczeniu.

Zalety

Wszystko jest nowe

Wliczając w to nawet trawnik przed domem. Kupując dom od dewelopera, mamy pewność, że nie spotkają nas niespodzianki związane z rynkiem wtórnym w stylu specyficznego zapachu poprzednich lokatorów, skrzypiących drzwi, czy ubytków w podłogach — nie ma konieczności remontu. Jesteśmy zawsze pierwszymi właścicielami takiego mieszkania i nie ma mowy o sytuacjach, gdy np. jakiś daleki krewny poprzednich właścicieli będzie sobie rościł prawa do naszej nieruchomości. Poza tym nowy dom to także zastrzyk dobrego samopoczucia i podniesienie prestiżu.

Dostajemy pełną dokumentację

Deweloper powinien nam dać projekt domu, plany instalacji i wszystkie inne dokumenty jeszcze przed wydaniem kluczy do mieszkania. Dokumenty te znacznie ułatwią późniejsze remonty i poszukiwania właściwych rur lub kabli. Oczywiście trzeba je właściwie przechowywać i najlepiej także sporządzić kopie lub wykonać ich zdjęcia. Dzięki temu uniknie się wielu problemów, np. przy określaniu przebiegu kabli lub poszukiwaniu miejsca spięcia.

Możliwość własnoręcznego urządzenia

Wyposażenie domu z rynku pierwotnego można dobrać do własnych upodobań — nie trzeba dostosowywać się do poprzedniej aranżacji ani ponosić kosztów związanych z usunięciem nieodpowiadających nam rozwiązań (jak choćby kafelki w nieodpowiednim miejscu) jak to ma miejsce w przypadku rynku wtórnego. Dzięki temu można oszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas.

Nowe budownictwo

Niewątpliwie jedna z najważniejszych zalet domów od deweloperów. Nowopowstające budynki tworzy się z nowoczesnych materiałów budowlanych, dzięki czemu są nie tylko dobrze izolowane, ale także posiadają ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Dzięki temu można być spokojnym o bezpieczeństwo, a także zaoszczędzić na rachunkach — dobry system rekuperacji jest w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania o nawet 60%. Poza swoją funkcjonalnością nowe domy odznaczają się także miłą dla oka estetyką, czego nie można powiedzieć o budynkach sprzed np. trzech dekad.

dom w trakcie budowy

Podsumowanie

Zakup domu od dewelopera ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jednak w ogólnym rozrachunku te drugie raczej przeważają. Poza tym można trafić inwestycje, dla których większość wad przestaje mieć znaczenie.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe