https://www.high-endrolex.com/43 Dym w czasie pożarów i systemy oddymiania

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły06 01 2019

Dym w czasie pożarów i systemy oddymiania

Podczas pożaru do atmosfery wydzielają się gazy, pyły i dymy. Typowe, niebezpieczne substancje, które w tym czasie mogą dostać się do płuc człowieka to: tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, węglowodory aromatyczne, węglowodory alifatyczne, a także formaldehyd. Są one niezmiernie szkodliwe, a ich wdychanie może prowadzić do zgonu.

Spójrzmy na dane statystyczne dotyczące z 2016 roku. Jak podaje GUS, liczba pożarów w Polsce osiągnęła poziom ponad 125 tysięcy zdarzeń. Zginęło w nich ponad 4 tysiące osób, a ponad 62 tysiące zostało rannych.

Na podstawie tych danych widać, jak ważne są środki zapobiegawcze. Tu oprócz edukacji, szkoleń i kontroli istotną rolę odgrywają systemy ochrony przeciwpożarowej, na które składają się systemy gaszenia, ale także odpowiednio zaprojektowanie elementy budowalne (np. ściany pożarowe) i materiały budowlane posiadające odpowiednie badania potwierdzające ich odporność ogniową.

 

wentylacja pożarowa

 

Niebagatelną rolę w przypadkach pożarów w budynkach odgrywa instalacja oddymiania grawitacyjnego. Jest to jedna z tych instalacji, które pozwalają na odprowadzenie dymu i ciepła w czasie pożaru.

Instalacja oddymiania grawitacyjnego – co to jest?

Instalacja oddymiania grawitacyjnego związana jest najczęściej z klatkami schodowymi, czyli z pionowymi drogami ewakuacyjnymi. Wykorzystano tu bowiem fakt, iż cieplejsze gazy unoszą się wzwyż, dlatego w górnej części klatki schodowej umieszcza się klapy dymowe, a w dolnej otwory kompensacyjne, przez które napływa świeże powietrze.

Jak działa system oddymiania grawitacyjnego?

Instalacja oddymiania grawitacyjnego uruchamia się automatycznie, gdy czujka dymowa wykryje pożar. Może też być uruchomiona przez człowieka, który zauważy płomienie. Do tego celu służy przycisk oddymiania.

Warto pamiętać, że systemy oddymiania budynku są bardzo kompleksowe i składają się z wielu elementów. Należą do nich: centrala systemu oddymiania, przyciski oddymiania, detektory dymu / ciepła, okna i klapy oddymiające, siłowniki, sygnalizatory, przyciski przewietrzenia a także kurtyny dymowe.

Przy takiej złożoności instalacji oddymiania grawitacyjnego niezwykle ważny jest etap projektowy. Źle wykonany projekt może oznaczać ogromne straty na skutek pożaru. Istotną rolę odgrywa norma „Podstawowe wymagania dla projektowania systemu grawitacyjnego zawiera norma PN-B-02877-4/Az1:2006”, o której można więcej przeczytać tu: https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/system-wentylacji-pozarowej-oddymianie-grawitacyjne

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe