https://www.high-endrolex.com/43 Jak kupić mieszkanie poniżej wartości rynkowej?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły18 09 2018

Jak kupić mieszkanie poniżej wartości rynkowej?

Zakup własnego mieszkania stanowi marzenie wielu osób. Niestety, przeszkodą do jego realizacji często okazują się wysokie ceny nieruchomości. Istnieją jednak sposoby na nabycie lokalu poniżej ceny rynkowej. Wystarczy wziąć udział w licytacji komorniczej lub przetargu mieszkaniowym.

Licytacja komornicza nie jest tym samym, co przetarg mieszkaniowy. Na czym polega różnica pomiędzy opisywanymi rodzajami sprzedaży?

Licytacja komornicza

Licytacja komornicza przeprowadzana jest na zadłużonej nieruchomości wyłącznie wtedy, gdy wystąpi o nią wierzyciel. Uruchomienie procedury pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia szeregu czynności. Pierwszym etapem jest wezwanie dłużnika do spłaty. Jeśli takowa nie nastąpi, wierzyciel występuje z prośbą o oszacowanie wartości mieszkania przez rzeczoznawcę. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 3/4 i 2/3 ceny oszacowanej kolejno dla pierwszej i drugiej licytacji.

 

mieszkania z przetargów

 

Licytacja ma miejsce w sądzie i odbywa się na klasycznych warunkach, co oznacza, że wygrywa osoba oferująca najwyższą kwotę. Po wylicytowaniu nieruchomości sąd wydaje postanowienie o przebiciu, a następnie – po uregulowaniu płatności – postanowienie o przysądzeniu własności.

Przetarg mieszkaniowy

Przetarg mieszkaniowy – w odróżnieniu od licytacji komorniczej – może zostać zorganizowany m.in. przez spółdzielnię mieszkaniową, urząd miasta czy też Skarb Państwa. Mieszkanie trafia na przetarg np. w sytuacji, gdy wygaśnie własnościowe prawo do lokalu w wyniku śmierci osoby, która takowe posiadała, a nie pozostawiła po sobie spadkobiercy.

Podobnie jak w przypadku licytacji komorniczej mieszkanie – naturalnie po przeprowadzeniu wyceny przez specjalistę – trafia na przetarg (ustny lub pisemny). Warto dodać, iż jego cena może być obniżana aż do momentu znalezienia nabywcy tj. nieokreśloną ilość razy.

Wadium

Przed przystąpieniem do licytacji bądź przetargu konieczne jest uiszczenie wadium. Co to oznacza? Wadium to nic innego, jak ułamek wartości sprzedawanej nieruchomości. Zazwyczaj wynosi ono 10% ceny wywoławczej mieszkania. To, co stanie się z wadium po przeprowadzonej licytacji uzależnione jest od sytuacji osoby, która takowe wpłaciła. Jeśli nie nabyła ona nieruchomości, to pieniądze zostaną zwrócone. W przypadku wygranej wadium zostanie zaliczone na poczet wpłaty wylicytowanej kwoty. Pieniądze przepadną jedynie wtedy, gdy zwycięzca licytacji nie zdecyduje się na zakup nieruchomości.

Gdzie szukać ogłoszeń licytacji i przetargów?

Znalezienie informacji o obu rodzajach sprzedaży jest stosunkowo proste. Wystarczy wejść na stronę Listaprzetargow.pl. Portal jest bazą aktualnych przetargów i licytacji mieszkaniowych z całej Polski. Innym, bardziej czasochłonnym sposobem jest regularne przeglądanie stron kancelarii komorniczych lub spółdzielni mieszkaniowych.

Zdjęcie: Pixabay.com

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe