eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły23 05 2018

Jak sprawdzić księgę wieczystą przez Internet?

Kupno nieruchomości to duży wydatek finansowy – a to wiąże się z odpowiednio dużym ryzykiem. Dlatego przed podpisaniem umowy warto upewnić się, że transakcja jest bezpieczna. Źródłem informacji na ten temat jest księga wieczysta, w której znajdziesz dane na temat właściciela nieruchomości (dział II), tego, czy jest obciążona hipoteką (dział IV) lub innymi roszczeniami łącznie z prawem do użytku przez dożywotniego lokatora (dział III). Więcej informacji na temat ksiąg wieczystych znajdziesz na Ksiegiwieczyste.edu.pl. W tym artykule zajmiemy się natomiast tym, jak zdobyć numer księgi i w jaki sposób zapoznać się z jej treścią.

Gdzie sprawdzić księgę wieczystą?

Zgodnie z polskim prawem zawartość ksiąg wieczystych jest jawna. Do niedawna jednym sposobem na jej sprawdzenie było złożenie wniosku w sądzie. Od 2010 działa jednak prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości portal Ekw.ms.gov.pl. Dzięki niemu każdy zainteresowany może sprawdzić zawartość dowolnej księgi wieczystej. Warunkiem jest jednak znajomość jej numeru. Jeśli jednak go nie znasz, możesz dość łatwo go zdobyć.

 

księgi wieczyste

 

Jak zdobyć numer księgi wieczystej?

Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnej wyszukiwarki, która jest dostępna pod adresem Ksiegiwieczyste.pl. Jej obsługa jest prosta – wystarczy, że podasz adres interesującej cię nieruchomości, a system za odpowiednią opłatą szybko zwróci numer księgi wieczystej. Z opłatami wiąże się też uzyskanie numeru księgi wieczystej wraz z wypisem i wyrysem z rejestru gruntu i budynków lub z odpisem księgi wieczystej z wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego. Opłatę należy uiścić przed rozpatrzeniem wniosku, a instytucja nie gwarantuje, że otrzymasz pozytywną odpowiedź.

Jak rozumieć interes prawny?

Przepisy (a konkretnie ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne) mówią bowiem, że takie dane mogą być udostępnione wyłącznie na wniosek właściciela nieruchomości, organów administracji państwowej lub podmiotów mających interes prawny. Co rozumieć przez to ostatnie? W najprostszych słowach chodzi o osoby, na rzecz których dokonano wpisu w księdze wieczystej. Zainteresowanie kupnem danej nieruchomości nie jest więc wystarczającym powodem.

Zdjęcie: Fotolia

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe