eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły07 03 2018

Nowoczesna biblioteka Uniwersytetu Papieskiego

Niewiele osób wie, że Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II jest największą kościelną biblioteką w Krakowie. Obecnie w jej zbiorach znajduje się ok. 580 tys. egzemplarzy wydawnictw zwartych, czasopism, starych druków i zbiorów specjalnych. Jej historia sięga początków Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim, czyli końca XIV wieku.

Przez lata biblioteka uległa wielu przekształceniom zarówno formalnym, jak i strukturalnym oraz lokalizacyjnym. Na początku księgozbiór znajdował się przy ul. Podzamcze 8. Pod koniec XX w. władze Papieskiej Akademii Teologicznej stwierdziły, że biblioteka potrzebuje nowego budynku. Tak narodził się pomysł na wzniesienie nowoczesnego gmachu przy ul. Bobrzyńskiego.

Budowa biblioteki

biblioteka Uniwersytetu PapieskiegoW październiku 2001 r. miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod gmach, a niecały rok później, w sierpniu 2002 r., Papież Jan Paweł II poświęcił nowo powstający budynek. Prace budowlane były wykonywane etapami przez kilkanaście lat. W 2006 r. została oddana do użytku ¼ powierzchni całego budynku. Dzięki dofinansowaniu unijnemu, które Uniwersytet Papieski otrzymał w 2010 roku prace znacznie przyspieszyły. Już w 2011 roku dostępny był cały budynek Biblioteki.

Nowoczesność i wygoda

Projekt budynku jest bardzo nowoczesny i nastawiony na wygodę użytkowania. Gmach ma charakter modułowy, dzięki czemu łatwo można go dostosować do aktualnych potrzeb. W założeniach budynek miał też zapewnić jak najlepsze warunki dla przechowywania zbiorów, a także przebywających w nim ludzi. Wymagało to zastosowania odpowiedniego oświetlenia, temperatury,

ochrony przeciwpożarowej (np. budowy przegród przeciwpożarowych), a także kontroli dostępu. Budynek jest też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do drzwi biblioteki prowadzi podjazd, a stanowiska do pracy indywidualnej oraz toalety są dostosowane do korzystania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Biblioteka posiada także komputery przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku. Oczywiście na każde piętro budynku można wjechać windą. Warto wiedzieć, że w gmachu są umieszczone przegrody przeciwpożarowe (https://www.promattop.pl/pl-pl/applications-new/przejscia/przejscia) oraz kanały oddymiające, które zwiększają bezpieczeństwo w razie pożaru.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe