Czym można obudować kominek? Wybieramy spośród materiałów niepalnych oraz takich, które zamiast przewodzić ciepło, akumulują je w sobie. Najpopularniejsze są obudowy kominkowe z płyt gipsowo-kartonowych, a także z bloczków, cegieł i kamienia.

 
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły18 11 2017

Jak odbudować kominek

Romantyczne wieczory spędzane przy akompaniamencie trzasku drewna – to scenariusz, który łatwo możemy zrealizować. Przy okazji remontu zaplanujmy budowę kominka, dzięki któremu dogrzejemy wnętrze oraz odświeżymy aranżację. Podpowiadamy, czym oraz jak zabudować kominek.

Choć kominki wolnostojące czy żeliwne kozy kryją w sobie ogromny urok, to urządzenia do zabudowy pozwalają na pełną dowolność aranżacyjną – dzięki indywidualnie zaprojektowanej zabudowie możemy dostosować jego wygląd do stylu wnętrza czy projektu pomieszczenia, w tym chociażby skomplikowanych w zagospodarowaniu wnęk. Czym obłożyć kominek? Istnieje przynajmniej kilka godnych rozważenia propozycji. Jak samemu obudować kominek? Procedura zależy m.in. od wybranego materiału.

Czym można obudować kominek? Wybieramy spośród materiałów niepalnych oraz takich, które zamiast przewodzić ciepło, akumulują je w sobie. Najpopularniejsze są obudowy kominkowe z płyt gipsowo-kartonowych, a także z bloczków, cegieł i kamienia.

kominek w salonie

Czym obudować kominek? Parę propozycji

Obudowa kominka z płyt gk daje nam szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o wystrój wnętrza. Projekt oparty na prostokącie, wychodząca ze ściany geometryczna bryła o ostrych kątach czy może półokrągły kształt? Możliwości jest naprawdę sporo. Z uwagą dobierzmy również kolor wykończenia. Kominek możemy pomalować na kolor ściany – dzięki temu będzie subtelnie wtapiał się w otoczenie – lub kontrastowy odcień, który pomoże nam w uzyskaniu zaskakującego, niebanalnego efektu.

Obudowa kominka z płyt gk sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach – jest prosta, nienachalna, a przy tym bardzo elegancka. Aby ja wykonać, musimy sięgnąć po płyty o zwiększonej odporności na ogień, wzmocnione np. włóknem szklanym, które nie poddadzą się długotrwałemu oddziaływaniu wysokich temperatur.

kominek narożny w salonie skandynawskim kominek do nowoczesnego salonu

Zastanawiamy się, jak obudować kominek, aby podkreślić klasyczny wystrój domu, jego sielską atmosferę i rustykalny klimat? Doskonale w takiej aranżacji sprawdzi się obudowa kominka z cegły. Cegła w swoim naturalnym kolorze to perfekcyjny dodatek do tradycyjnych wnętrz. Co istotne, za pomocą tego materiału możemy wykonać także inne detale w salonie oraz pozostałych pomieszczeniach: belki nad paleniskiem, półkę, a nawet pozostawić tu całą, nieotynkowaną ceglaną ścianę.

Oczywiście za cegłą przemawia również wiele argumentów praktycznych. To materiał, który z łatwością akumuluje ciepło i wolno oddaje je otoczeniu, w związku z tym dodatkowo dogrzewa wnętrze, nawet po wygaśnięciu paleniska.

kominek narożny wykończony czerwoną cegłą oryginalny kominek
Podobne właściwości ma obudowa z cegły klinkierowej, niezwykle eleganckiej, a przy tym trwałej i wytrzymałej. Klinkier zachwyci nas bogatą gamą kolorystyczną – od charakterystycznych, rdzawych odcieni, po głębokie, zaskakujące granaty, a nawet czerń – dzięki którym idealnie wpisze się w każdą aranżację, niezależnie od obranej konwencji.

Do grona wykończeń, które doskonale akumulują energię cieplną, można doliczyć również kamień. Zazwyczaj ma on formę cienkich kamiennych płytek – z marmuru, trawertynu lub piaskowca – którymi okłada się uprzednio przygotowany stelaż.

kominek wykończony kamieniem kominek wykończony granitem

Jak obudować kominek – narożny lub przy pojedynczej ścianie?

Jak obudować kominek? Procedura wykonania obudowy kominka różni się w zależności od metody oraz materiału, jakim planujemy wykończyć urządzenie. Najczęściej wymaga to uprzedniego zamontowania stelażu ze stalowych profili, przymocowania go do ściany oraz podłogi. W pierwszej kolejności budujemy zatem konstrukcję wokół wkładu kominkowego. Pamiętajmy, że wokół wkładu należy również pozostawić pustą przestrzeń zapewniającą swobodny przepływ powietrza. Następnie zbudowany stelaż możemy obłożyć trwałymi płytami gk, od środka zabezpieczonymi płytami z wełny mineralnej lub innym materiałem przeznaczonym termoizolacyjnym. Warto mieć na uwadze, że choć wzmocnione płyty gk nie są palne, nie powinniśmy narażać ich na ciągły i bezpośredni kontakt z nagrzewającym się wkładem kominkowym.

Po zamontowaniu wszystkich niezbędnych elementów konieczne jest zaszpachlowanie styków płyt oraz wkrętów. Tak przygotowaną konstrukcję możemy wykończyć za pomocą tynku cienkowarstwowego i pomalować lub obłożyć innym materiałem, jak np. płytki kamienne.

Zabudowa kominka narożnego niemal niczym nie różni się od budowy konstrukcji przy jednej ze ścian. Podstawą jest precyzyjnie przygotowany projekt oraz – podobnie jak w przypadku „standardowej” zabudowy – termoizolacja oraz skuteczne zabezpieczenie ścian. W pierwszej kolejności ustawiamy i podłączamy wkład kominkowy, a następnie budujemy stelaż z profili stalowych, na których zbudujemy konstrukcję z płyt gk lub z cegieł bądź bloczków.

metamorfoza salonu z kominkiem salon z kominkiem i biblioteką

Samodzielne wykonanie obudowy kominka to dość skomplikowane zadanie, jednak jeśli mamy już pewne doświadczenie z pracami remontowymi, nie powinno stanowić dla nas ogromnego wyzwania. Pamiętajmy jednak, że mimo wszystko warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. W przypadku podłączenia wkładu kominkowego jest to wręcz wymagane.

Źródło: Home.pl, 11.2017

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe