https://www.high-endrolex.com/43 Bezproblemowy zakup mieszkania

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły03 10 2017

Bezproblemowy zakup mieszkania

Co sprawdzić przy zakupie nowego mieszkania?
Możliwości są dwie - kupno mieszkania z rynku pierwotnego lub kupno mieszkania z rynku wtórnego. Decydując się nowe mieszkanie, które ma powstać na nowo wybudowanym osiedlu najważniejszą kwestią są wybór dewelopera i status prawny działki. Szukając wykonawcy naszego wymarzonego lokum prześledźmy dotychczasowe inwestycje wybranego dewelopera, czy jest wiarygodny, czy przeciwko niemu nie toczą się żadne postępowania sądowe, czy nie ma ryzyka, że w najbliższej przyszłości ogłosi upadłość? Wiele z tych spraw może być kłopotliwymi, ale warto przeprowadzić rzetelny rekonesans. Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana przy kupnie mieszkania używanego - z rynku wtórnego. Pierwszym dokumentem, który musi zostać sprawdzony jest księga wieczysta - jeżeli dana nieruchomość takową posiada. Znajdziemy tutaj wszystkie informacje o obciążeniu na hipotece, współwłaścicielach, prawie do służebności. Sprawdzenie księgi wieczystej nie wymaga wizyty w żadnej instytucji, mając jej numer możemy sprawdzić całą historię prawną lokalu poprzez odpowiednią stronę internetową. Może okazać się, że kupimy mieszkanie, w którym wpisane jest dożywocie dla jednego z użytkowników. W ten sposób kupimy lokal z lokatorem, którego nie będziemy w stanie się pozbyć.

 

kupno mieszkaniaNie wszystkie mieszkania posiadają księgi wieczyste, nie mają ich te objęte spółdzielnią - mówimy wtedy o spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Możemy wtedy żądać zaświadczenia od spółdzielni o tym, że mieszkanie nie posiada księgi wieczystej. Przy okazji uzyskamy informacje czy mieszkanie nie jest obciążone żadnymi zaległymi płatnościami. Dotychczasowy właściciel mógł np. nie płacić czynszu. To zobowiązanie spadnie na nas. Warto także sprawdzić czy w naszym wymarzonym mieszkaniu faktycznie nikt nie mieszka i nikt nie jest zameldowany.


Polskie prawo o ochronie lokatorów jest skonstruowane w ten sposób, że praktycznie niemożliwe jest usunięcie z mieszkania faktycznego posiadacza mieszkania. Jeżeli ktoś nie chce się wyprowadzić to czeka nas długa batalia sądowa, która może skończyć się decyzją sądu o przyznaniu prawa do lokalu socjalnego, na który w niektórych miastach czeka się latami. Do tego czasu kłopotliwy lokator ma prawo zamieszkania w dotychczasowym mieszkaniu. Możemy w ten sposób kupić mieszkanie, z którego nie będziemy mogli korzystać. Uczciwy sprzedawca nie będzie robił problemów w przedstawieniu wszystkich niezbędnych dokumentów potwierdzających jego wiarygodność i status prawny mieszkania - niezależnie od posiadania księgi wieczystej.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe