https://www.high-endrolex.com/43 Koszt budowy sauny na wymiar

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły29 06 2017

Koszt budowy sauny na wymiar

Sauna ma świetny wpływ na nasze zdrowie. Nie ma co się dziwić, że jej miłośników wciąż przybywa. Obecnie chyba nawet w niewielkich miastach można znaleźć sauny. Coraz więcej osób myśli jednak o tym, by mieć je na wyłączność. Czy budowa sauny jest droga?
 

Rodzaje saun

Zanim zdecydujemy się na prywatną saunę powinniśmy wiedzieć, który rodzaj nam odpowiada najbardziej.

Jedną z popularniejszych sauna sucha nazywana także fińską bądź szwedzką. Jest w niej znacznie wyższa temperatura, niż w innych rodzajach. Waha się od 60 do 110 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza w saunie suchej wynosi od 10 do 15%. Sauna ta jest zrobiona z drewna. Znajdują się w niej kamienie, na które wylewa się wodę podczas seansów parowych. Wysoką temperaturę osiąga się dzięki elektrycznemu lub drewnianemu piecowi. Korzystanie z sauny suchej wskazane jest osobom mającym zapalenie stawów, astmą oskrzelową, po zawałach i mających różnego rodzaju problemy mięśniowe.

 

sauna

 

Sauna solna na problemy z drogami oddechowymi

Jeśli mamy problemy z gardłem, płucami, oskrzelami, tchawicą, czy krtanią powinniśmy pomyśleć o zbudowaniu sauny solnej, która jest zrobiona z kamiennych brył solnej. Jeśli mamy problemy z drogami oddechowymi, to inhalacja solna, która ma miejsce podczas seansu pozwoli nam się z nimi uporać. Temperatura w saunie solnej waha się w okolicach 80 stopni Celsjusza.

Sauna mokra

Temperatura w saunie mokrej wynosi od 70 do 90 stopni, a wilgotność waha się od 25 do 40%. Budując ją musimy się liczyć z wydatkiem jakim jest parownik, dozownik wody na kamienie czy generator pary, który będzie utrzymywał odpowiednią wilgotność.

Łaźnia rzymska – czyli sauna parowa

Wyróżnia się bardzo dużą wilgotnością – od 40 do 100%, temperatura w łaźni rzymskiej jest dość niska w porównaniu z innymi – wynosi od 45 do 60 stopni Celsjusza. Łaźnia rzymska jest budowana z tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych bądź hartowanego szkła. Nie ma w niej pieca, jest zaś umiejscowiony w podłodze specjalny generator pary.

Suna na podczerwień

Nieco mniej popularną jest sauna na podczerwień (infrared), w której nie ma zwykłego pieca, a w jego miejscu znajdują się promienniki podczerwone. To właśnie one trzymają odpowiednią temperaturę. W saunie tej waha się ona od 50 do 60 stopni. Co ciekawe w nie nagrzewa się w niej powietrze.

Ceny zależą od wielu czynników

Cena sauny może być różna. Im większa – tym droższa, bowiem potrzeba wielu materiałów do jej wykonania. Obecnie na rynku jest mnóstwo gotowych prefabrykatów. Najprościej właśnie z nich zbudować domową saunę. Zazwyczaj akcesoria do budowy są w wymiarze 1,2 m x1,2 m x 2,5 m. Można więc zamówić gotowe elementy podłóg, czy ścian. Producenci zapewniają, że montaż jest dość łatwy i wystarczy mieć jedynie wkrętarkę, poziomicę i młotek.

Przy budowie sauny na wymiar nie wolno zapominać o stosowaniu odpowiednich materiałów. Specjaliści polecają, by sufit i ściany zrobić w konstrukcji szkieletowej. Do drewnianego stelaża trzeba zamocować panele – mogą być z drewka skandynawskiego, cedru, osiki, czy jodły kanadyjskiej. Trzeba dokładnie obejrzeć, czy drewno z którego jest robiona sauna nie ma żadnych sęków.

W wewnętrznej części przygotowanego stelażu powinno się umieścić płyty pilśniowe oraz kartonowe-gipsowe. Za pomocą wełny robiona jest termoizolacja między ściankami.

W przypadku sauny parowej podłoga powinna być zrobiona z płytek, jeśli jednak wybierzemy inny rodzaj – może być zrobiona z innych materiałów. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, by wytrzymywały wysokie i zmienne temperatury oraz wilgoć.

Niektórzy chcą mieć w swoich saunach okna, są jednak one dość rzadko spotykane. Z pewnością podniesie to koszt całej budowy. Jeśli się już na nie zdecydujemy – to powinny być niewielkie i ze szkła hartowanego.

Cena sauny uzależniona jest także od pieca, który wybierzemy. Tańszy będzie elektryczny. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli mamy małe pomieszczenie, bowiem nie zajmuje zbyt wiele miejsca. W przypadku pieca na drewno musimy pamiętać o zrobieniu wentylacji dymowej. Konieczne są też dodatkowe zabezpieczenia przed przegrzaniem.

Zrobienie sauny niewielkich rozmiarów wiąże się więc z kosztem od 9000 zł w górę. Za saunę na podczerwień i solną wydamy więcej niż np. za parową. Każdy dodatkowy metr kwadratowy powoduje, że cena wzrasta o kilkaset złotych. Droższe będą też sauny o niestandardowych wymiarach.

Marząc o domowej saunie warto skorzystać z pomocy fachowców. Obecnie na rynku jest wiele dobrych firm, które zrobią nam ją fachowo i dobrej cenie.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe