Często zaczynając budowę domu nie wiemy ile właściwie to pieniędzy i czasu pochłonie. Czym się kierować wybierając projekt domu oraz jak najlepiej przygotować się do rozpoczęcia budowy, by prace przeszły bez większych przeszkód?

 
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły25 05 2017

Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

 

Budowa domu to wielkie wyzwanie dla każdego, kto się tego podejmuje. Wiąże się z dużą inwestycją, często finansowaną w dużej mierze kredytem, co dodatkowo mobilizuje, by zminimalizować koszty, przy maksymalizacji powierzchni użytkowej. Często zaczynając budowę domu nie wiemy ile właściwie to pieniędzy i czasu pochłonie. Czym się kierować wybierając projekt domu oraz jak najlepiej przygotować się do rozpoczęcia budowy, by prace przeszły bez większych przeszkód?

 Pierwszym i najważniejszym punktem jest działka na której ma stanąć dom. Działka jest jednym z ważniejszych aspektów decydujących o wyborze projektu. Na samym początku konieczne jest zapoznanie się i dokładne przeanalizowanie planu miejscowego i warunków zabudowy, które ustaliła gmina dla naszej działki. Możemy to zrobić jeszcze przed zakupem działki, wtedy wiemy czy możliwości które oferuje dana działka nas zadowalają. Warto również przeanalizować wymiary działki, położenie, nasłonecznienie. Po dokładnej analizie określmy jakie mamy możliwości postawienia domu zgodnie z Prawem Budowlanym. W tych dwóch etapach oczywiście możemy zasięgnąć pomocy architekta, który posiadając fachową wiedzę, przedstawi nam możliwości oraz pomoże określić najlepsze wyjście.

 Kiedy mamy już dokładną analizę działki, powinniśmy określić jakie potrzeby mamy my i nasza rodzina i oczekiwania względem naszego domu. Warto określić szacunkowo ile potrzebujemy pokoi, czy chcemy zaadaptować poddasze, czy dom będzie wygodny oraz bezpieczny dla dzieci. Warto się zastanowić czy mamy jakieś wymagania, które muszą być spełnione, np. sypialnia musi posiadać osobną łazienkę, czy garderobę.

 Teraz możemy przejść do oglądania gotowych projektów domów. W przypadku gdy działka ma niestandardowy plan zabudowy możemy zdecydować się na indywidualnie wykonany projekt w biurze architektonicznym, jeśli potrzebujesz projekt domu w Bielsku-Białej i okolicach polecamy biuro architektoniczne ProTechnology. Indywidualny projekt uwzględnia naszą wizję domu i jest maksymalnie dopasowany do naszych potrzeb. Jednocześnie możemy liczyć na pomoc architekta w rozwiązaniu wielu kwestii. Projektant mając konkretne wymiary i plan zabudowy zaprojektuje dom w oparciu o nie dzięki czemu, uzyskanie pozwolenia na budowę powinno być bezproblemowe.

 

Czym charakteryzuje się wygodny dom?

 

  • Podział na dwie strefy

Gdy w domu mieszka więcej osób warto oddzielić strefę sypialnianą od strefy dziennej. Dzięki temu nie będziemy sobie nawzajem przeszkadzać, a będziemy mieć swobodę we własnym domu. Warto również zlokalizować kuchnię w pobliżu salonu, w którym spędzamy sporo czasu. W strefie dziennej warto wygospodarować miejsce na choćby małą łazienkę, z której będą korzystać goście. Łazienka powinna być w ustronnym miejscu, nie bezpośrednio przy kuchni czy salonie. W domach z zaadaptowanym poddaszem zazwyczaj parter zajmuje strefa dzienna, a na poddaszu rozmieszcza się sypialnie.

 

  • ograniczenie powierzchni korytarzy i schodów

Budowa domu to koszt od 2- 5 tyś złotych za 1m2 więc nie dziwi, że każdy chce jak największą powierzchnię domu wykorzystać na strefę mieszkalną, a strefę komunikacyjną ograniczyć do komfortowego minimum. Pamiętajmy też o wygodnych schodach w domach piętrowych.

 

  • przestronna kuchnia

Często mówi się, że kuchnia to serce domu. Zwracajmy uwagę na wielkość kuchni oraz na jej dostępność. W przypadku, gdy nie mamy osobnego pomieszczenia na jadalnię, czy mamy wystarczająco dużo miejsca w kuchni, by zmieścić stół i meble. Gdy chcemy ograniczyć koszty zadbajmy by ściany w kuchni były regularne, niestandardowe meble kuchenne są zdecydowanie droższe.

 

  • liczba łazienek

Liczba łazienek powinna być uzależniona od liczby mieszkańców. W domach zamieszkiwanych przez 4-5 osób przyjmuje się, że powinny być minimum 2 łazienki. Każda dodatkowa łazienka to większy komfort rano, przed wyjściem do pracy czy szkoły.

 

  • wygodne pokoje

Przyjmuje się, że krótsza ściana w pokoju dla jednej osoby powinna mieć około 2,8 m. W pokoju zamieszkiwanym przez dwie osoby krótsza ściana powinna mieć minimum 3,1 m.

Pokoje powinny mieć dostęp do światła słonecznego.

 

  • uwzględnienie pomieszczeń gospodarczych

Projekt domu funkcjonalnego powinien przewidywać kotłownie i osobne miejsce na opał. W domu powinna być również zlokalizowana choćby mała spiżarnia najlepiej w pobliżu kuchni. W zależności od preferencji, możemy również wybrać projekt domu wolnostojącego z garażem.

 

Budowa domu to duże wyzwanie i inwestycja na lata. Oczywiście dom powinien przede wszystkim odpowiadać naszym preferencjom, tak aby cała rodzina czuła się w nim bezpiecznie i komfortowo. Warto również obejrzeć projekt domu już postawionego i zamieszkałego, aby skonfrontować projekt i rzeczywistość, dzięki temu uzyskamy pewien obraz, który ułatwi nam wybór.

25.05.2017

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe