https://www.high-endrolex.com/43 Mieszkania w Pszczynie

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły08 05 2017

Mieszkania w Pszczynie

Górny Śląsk to najgęściej zaludniony obszar Polski. Pomimo dużego nasycenia, tutejszy rynek nieruchomości jest bardzo atrakcyjny dla kupujących. Świetnym tego przykładem jest Pszczyna – mieszkania w tym mieście są bardzo pożądane przez Ślązaków.

Pszczyna wraz z 12 sąsiadującymi sołectwami tworzy gminę, która zajmuje aż 174 km2 i liczy około 50 tysięcy mieszkańców. Ten, było nie było, wielki organizm administracyjny ma specyfikę odmienną od panującej na przykład w sercu regionu – w konurbacji górnośląskiej. Specyfikę tę widać również na rynku nieruchomości. Mieszkania w Pszczynie – czym się różnią od ofert mieszkań w okolicznych miejscowościach oraz w stolicy województwa? Ceny mieszkań i domów są uzależnione od wielu czynników, ale szczególnie wpływa na nie wielkość miasta i związany z nim stopień rozwoju gospodarczego.

Nawet w najdroższych lokalizacjach zakup lokum jest jednak wydatkiem dużo mniejszym niż w Warszawie. W porównaniu do stolicy, ceny za metr kwadratowy nieruchomości są bowiem niższe ponad dwukrotnie. Za metr mieszkania średniej wielkości zapłacimy w Warszawie około 8200 złotych, podczas gdy za mieszkania w Pszczynie – tylko około 3300. Przy zarobkach nieco niższych niż na Mazowszu, bo wynoszących średnio 2818 złotych, oznacza to, że Pszczyna jest jednym z najatrakcyjniejszych miast dla osób szukających nowego miejsca zamieszkania.

Rynek nieruchomości – Pszczyna i okolice

Jak już powiedzieliśmy, ceny mieszkań na Górnym Śląsku zależą przede wszystkim od wielkości miasta. Nie powinno więc dziwić, że na największe wydatki powinni przygotować się klienci szukający lokum w stolicy regionu. Jeśli chodzi o cenę metra kwadratowego mieszkania od dewelopera, Katowice wyprzedzają pozostałe miejscowości ze średnią kwotą 5133 złote dla lokalu o powierzchni około 50 metrów kwadratowych.


Dla przypomnienia – średnia cena mieszkania w Pszczynie wynosi około 3300 zł. Taniej jest już tylko w sąsiadujących Czechowicach-Dziedzicach, gdzie za metr kwadratowy mieszkania od dewelopera wydamy około 200 zł mniej. Już natomiast w przypadku Bielska-Białej koszty wzrastają do ponad 3700 złotych, a w Tychach kwoty oscylują w granicy 4200 złotych. Dobra wiadomość jest taka, że powyższe informacje dotyczą wyłącznie kwot ofertowych. Ostateczne koszty po transakcjach zwykle udaje się obniżyć nawet o kilkaset złotych, co znacząco wpływa na ostateczną cenę mieszkania.


Różnice widać już w przypadku ceny za metr kwadratowy, jednak rzeczywistą skalę oszczędności możemy docenić biorąc pod uwagę koszt całkowity mieszkania. Na potrzeby naszych obliczeń weźmy pod uwagę przeciętnej wielkości 60-metrowe mieszkanie. Łatwo można wyliczyć, że koszt takiego lokalu w Pszczynie wynosi około 198.000 zł. W przypadku Bielska będzie to ok. 222.000 zł, Tych – 252.000 zł, a dla Katowic aż 307.980 zł. Tak zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na coś innego – np. na umeblowanie nowo zakupionego mieszkania w Pszczynie.

Od dewelopera czy z drugiej ręki?

Alternatywą dla mieszkań z rynku pierwotnego są lokale kupowane od poprzednich właścicieli. Tych na obszarze województwa górnośląskiego jest dużo więcej. W jednej chwili w stolicy regionu dostępnych jest średnio aż 3700 lokali „z drugiej ręki”. Już natomiast w przypadku Pszczyny oferta nieruchomości z rynku wtórnego jest znacznie bardziej skromna, a wiele z takich ogłoszeń dotyczy mieszkań w starym budownictwie. Wybierając jedną z takich ofert, trzeba się liczyć z koniecznością remontu lokalu oraz wszelkimi niedogodnościami związanymi z życiem w bloku.


Ich zaletą jest jednak na pewno niższa cena. Różnica waha się wokół 1000 złotych za metr kwadratowych dla przeciętnego mieszkania w Pszczynie. Mniejsze koszty to jednak nie wszystko, a kupno lokalu na rynku pierwotnym może czasem być dużo lepszym rozwiązaniem.


Co więc ma do zaoferowania szukającym mieszkania Pszczyna? Pszczyna i inne miasta Górnego Śląska to miejsca, gdzie sporo lokali z rynku wtórnego wymaga gruntownego remontu. A kiedy pod uwagę weźmiemy także koszty, które on pochłonie, może okazać się, że decydując się na taki krok, po prostu przepłacamy. Nie bez znaczenia jest też to, że mieszkanie kupione bezpośrednio od dewelopera możemy dowolnie urządzić, a także fakt, że zlokalizowane są one z reguły w miejscach bardziej prestiżowych niż te „z drugiej ręki”.


W artykule tym skupiliśmy się właściwie wyłącznie na kwestii samych nieruchomości. A przecież przy zakupie mieszkania, Pszczyna ma do zaoferowania wiele atrakcji i udogodnień, których obecność dla wielu jest czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego lokalu. W okolicy znajduje się wiele szlaków turystycznych, zabytkowych zamków, muzeów i terenów zielonych. Nie brakuje tutaj sklepów, placówek oświaty i dobrej komunikacji z innymi miastami regionu. Dla kogo zakup mieszkania w Pszczynie będzie wyjątkowo atrakcyjny? Dla osób, które nad zgiełk i ciasnotę panujące w konurbacji górnośląskiej bardziej cenią sobie spokojną i cichą okolicę, jaką niewątpliwie jest Pszczyna.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe