Dział: Budowa domu | 23 12 2016 |
Zalety i wady ogrzewania podłogowego | |
Ogrzewanie podłogowe zdobywa z roku na rok coraz większą popularność. Jego posiadacze chętnie zachwalają jego zalety i deklarują, że nie zamieniliby go na żadne inne. Czy rzeczywiście jest to tak doskonałe rozwiązanie? Działanie ogrzewania podłogowego jest proste – zamiast umieszczonego na ścianie grzejnika mamy puszczone pod podłogą rurki wypełnione ciepłą wodą (lub przewody grzewcze, gdyż zdarza się także elektryczne ogrzewanie podłogowe). Dzięki nim temperatura podłogi podnosi się i przekazuje ciepło całemu pomieszczeniu. Ważne jest to, że taki system zlokalizowany jest równomiernie pod podłogą, w związku z czym równomiernie ogrzewane jest całe pomieszczenie – ciepło jest wszędzie, a nie tylko w okolicy grzejnika.
System podłogowy powoduje, że temperatura w pomieszczeniu ma bardzo korzystny rozkład – cieplej jest bliżej stóp człowieka i chłodniej w okolicy głowy, nie ma więc problemu przegrzania. Powoduje to odczuwanie tak zwanego komfortu cieplnego – temperatura rozkłada się w sposób najbardziej korzystny dla fizjologii człowieka. Istotne jest także to, że ogrzewanie podłogowe jest „chłodniejsze” niż standardowe, co wiąże się z oszczędnością energii (według wyliczeń ekspertów nawet o 12%) rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że dom musi być dobrze ocieplony, aby zapobiec stratom energii. Warto także wspomnieć o tzw. bezwładności cieplnej, która może być zarówno wadą, jak i zaletą takiego systemu. W praktyce oznacza to, że system ten powoli się nagrzewa i powoli stygnie. Jest więc dość niewdzięczny w sterowaniu. Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie korzystne dla alergików. Z uwagi na większą wilgotność powietrza w pomieszczeniu ogrzewanym podłogowo, co ma dobry wpływ na funkcjonowanie dróg oddechowych. Ponadto w dużym stopniu wyeliminowane jest unoszenie się kurzu, ponieważ nie powstają ruchy powietrza związane w typowym ogrzewaniem grzejnikowym. Dla budujących dom ważny jest także czynnik estetyczny. Cały mechanizm umieszczony jest oczywiście pod podłogą, w związku z czym pozostaje ukryty. Na widoku nie ma żadnych rurek ani zbiorników. Ogrzewania podłogowego nie ogranicza także materiał, z którego wykonana jest podłoga – nadaje się nie tylko pod płytki, ale także pod drewno i inne materiały, nawet pod wykładzinę. Nie warto jednak na taką podłogę kłaść grubego dywanu, gdyż będzie on stanowił izolację cieplną. Minusem tego rozwiązania grzewczego może być kwestia ewentualnej awarii. W przypadku popsucia się ogrzewania lub jego części konieczne będzie skucie podłogi w celu usunięcia usterki po czym ponowne jej naprawienie, co jest procesem dość kosztownym i uciążliwym. Sam koszt założenia takiego ogrzewania również jest dość wysoki, jednak warto myśleć o nim jako o inwestycji, która zacznie się zwracać dzięki wspominanej już oszczędności energetycznej. Cały system najlepiej zaplanować w momencie, w którym przeglądamy projekty domów – zazwyczaj tylko część pomieszczeń ogrzewa się podłogowo, do tego system oczywiście należy zainstalować przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Ogrzewanie podłogowe z pewnością zdobywa coraz większą popularność. Warto jednak zastanowić się, czy będzie to rozwiązanie właściwe dla naszego domu. Przed podjęciem decyzji dobrze jest zasięgnąć rad fachowców. |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: