Dział: Budowa domu | 03 08 2016 |
Podesty ruchome – niezastąpione podczas prac w pomieszczeniach | |
Prace na wysokości wymagają profesjonalnego, certyfikowanego, bezpiecznego sprzętu. Przeznaczone do robót w pomieszczeniach elektryczne podnośniki nowej generacji są dodatkowo ciche i oszczędne. Maszyny renomowanych marek, takich jak JLG, Genie, Holland Lift czy MEC są obecnie dostępne w wysokościach roboczych od 4,90 do 28 m. Ich parametry są ściśle dostosowane pod kątem wykonywanych prac – tak, że można dobrać maszynę do własnych potrzeb. Można to sprawdzić na stronie firmy Riwal – specjalizującej się w wynajmie i sprzedaży podnośników oraz podestów ruchomych: http://www.riwalpoland.pl W przypadku sektora logistycznego popularnym rozwiązaniem stosowanym przy pracach na wysokościach są wózki widłowe, jednak należy pamiętać, że Urząd Dozoru Technicznego zezwala na używanie tych maszyn do podnoszenia ludzi tylko w szczególnych wypadkach (gdy producent udostępnił dodatkowy osprzęt, czyli platformę roboczą oraz gdy operator ma uprawnienia, a pracodawca ustalił warunki korzystania ze sprzętu z UDT). To uciążliwe, bo składanie wniosków urzędowych i wypisywanie dokumentów zajmuje czas, a rozwiązanie jest i tak mniej bezpieczne niż skorzystanie z podnośnika koszowego czy podestu ruchomego. Nie mówiąc już o tym, że kierując się standardami BHP, Urząd Dozoru Technicznego odrzuca większość wniosków o wykorzystanie do prac na wysokości wózka z platformą. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podestu ruchomego z wbudowanym pulpitem sterowniczym.
Ze względów bezpieczeństwa jest to sprawa kluczowa. Osoba pracująca na wysokości sama nadzoruje działanie maszyny, nie jest narażona na to, że kolega na dole popełni błąd. Ponadto podnośniki najnowszej generacji mają też inne zabezpieczenia, m.in. ogranicznik podnoszenia na wypadek przeciążenia, mocowane fabrycznie szelki bezpieczeństwa, zamek hydrauliczny w układzie podnoszenia (dzięki któremu platforma nie opuści się, nawet gdy pęknie przewód hydrauliczny), czy czujnik przechyłu – na wypadek utraty stabilności. Podesty JLG mają dodatkowo system ochrony przeciwzgnieceniowej SkyGuard, wycofujący maszynę, gdy operator w powietrzu zbliża się do przeszkody. Nowoczesne podnośniki są dostępne w wielu wariantach; niektóre są tak zaprojektowane, że zmieszczą się nawet w wąskich przejściach, a te z oznaczeniem ESN przejadą przez drzwi o szerokości 90 cm. Maszyny przeznaczone do prac w pomieszczeniach mają też niebrudzące koła, co jest szczególnie ważne ze względów higienicznych, np. w zakładach przetwórstwa spożywczego. Wielką zaletą podnośników jest wysięg boczny, który umożliwia nieograniczony dostęp do dowolnego miejsca w magazynie – i tutaj znów wygrywa z wózkiem widłowym, który unosi ładunek tylko w pionie. Dostępność podestów jest obecnie coraz większa, a wybór modeli tak duży, że warto rozważyć tę opcję. Tym bardziej, że sprzęt można wpierw wypożyczyć, przetestować, potem rozważyć kupno nowej czy używanej maszyny. |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: