https://www.high-endrolex.com/43 Jak przygotować kosztorys budowy domu

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Budowa domu01 08 2016

Jak przygotować kosztorys budowy domu

Kosztorys budowy domu powinien uwzględniać wszystkie wydatki planowane na poszczególnych etapach budowy. Pozwala on inwestorowi na ocenę swoich możliwości finansowych i pomaga w zaplanowaniu budżetu. Kosztorys jest też wymagany przez banki przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.

Dlaczego warto wykonać profesjonalny kosztorys

Szczegółowo przygotowany kosztorys pozwala oszacować, jaki będzie rzeczywisty koszt budowy domu. Przy zakupie projektu architekci załączają zazwyczaj przybliżone koszty budowy, ale obliczenia tego typu nie są dokładne. Niektóre biura specjalnie zaniżają koszty budowy swoich projektów, tak aby zwiększyć ich atrakcyjność i łatwiej je sprzedać. Własny kosztorys jest bardziej wiarygodny, daje możliwość wyboru innych materiałów budowlanych czy odjęcia kosztów własnej robocizny. Profesjonalny kosztorys, wykonany przez zewnętrznego specjalistę, to koszt od 200 do 1000 złotych.

Oprócz przygotowania kosztorysu fachowiec doradzi, jak zoptymalizować koszty budowy i jakie wybrać materiały. Osoby, które posiadają wiedzę z zakresu budownictwa mogą przygotować kosztorys samodzielnie. Naczęściej składa się on z pięciu części.

budowa domu

 

Zakup projektu domu i formalności

Pierwsza część kosztorysu dotyczy wydatków związanych z zakupem projektu i innymi formalnościami. Sam projekt kosztuje najczęściej od 4 do 12 tysięcy złotych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jego specyfika będzie miała wpływ na całościowe koszty budowy, np. najtańsze w
budowie są budynki o prostej bryle. W pierwszej części kosztorysu uwzględnia się też cenę pozwolenia na budowę, otrzymania warunków zabudowy, mapy sytuacyjno-wysokościowej i warunków technicznych przyłączenia mediów.

Koszty budowy konstrukcji budynku

Obliczając koszty budowy konstrukcji budynku warto podzielić tę część kosztorysu na bardziej szczegółowe punkty:

- fundamenty,
- ściany nośne,
- ściany działowe,
- strop,
- wentylacja i kominy,
- elewacja zewnętrzna.

Przygotowanie tej części kosztorysu wymaga wiedzy z zakresu budownictwa (na przykład ile betonu czy kleju należy kupić) oraz dobrej znajomości cen materiałów budowlanych i usług świadczonych przez ekipę fachowców.

Koszty wykonania dachu

Do kosztów wykonania dachu należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt więźby dachowej, poszycia i pokrycia, ale również zakup rynien, podbitki dachowej i wyłazu dachowego. W przypadku gdy poddasze domu będzie służyło za pomieszczenia mieszkalne, należy również doliczyć koszty
ocieplenia stropu.

Koszty stolarki zewnętrznej

W kosztorysie należy uwzględnić ceny całej stolarki zewnętrznej, czyli okien i drzwi. W zależności od projektu, konieczne może być też doliczenie kosztów bramy garażowej.

Koszty związane z wykończeniem wnętrza

Koszty wykończenia wnętrza obejmują prace doprowadzające dom od stanu surowego do tak zwanego stanu deweloperskiego:

- wykonanie posadzek,
- tynkowanie,
- parapety,
- instalacja ogrzewania,
- instalacja elektryczna,
- instalacja wodno-kanalizacyjna.

Jeśli kosztorys ma być podstawą udzielenia kredytu hipotecznego, w wyliczeniach kosztów wykończenia wnętrza nie uwzględnia się wyposażenia ruchomego, czyli na przykład mebli, sprzętów AGD i RTV. Produkty tego typu nie mogą zostać objęte kredytem hipotecznym.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe