Dział: Budowa domu | 09 06 2016 |
Jak zbudować dom energooszczędny? Wybór materiałów. | |
Dom energooszczędny nazywany też niskoenergetycznym może być budowany w dość zróżnicowanych technologiach, choć każda z nich powinna spełniać kryteria przewodzenia ciepła. Jedną z nich są tak zwane ściany trójwarstwowe. Każda warstwa ma w nich do spełniania konkretna funkcję i tak kolejne z nich zapewniają szczelność, wytrzymałość i izolacyjność akustyczną i termiczną. Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować są ściany dwuwarstwowe z warstwą nośną oraz izolacyjną ze styropianem lub wełną. Oczywiście, zapewnienie ścianie odpowiedniego ciepła nie zawsze jest proste, konieczne staje się więc zatroszczenie się o odpowiednio gruby materiał. Tu warto wspomnieć też o ścianach jednowarstwowych, których zaletą jest przepuszczalność pary zapewniająca w domu przyjazny mikroklimat u zmniejszająca ryzyko wystąpienia zagrzybienia. Najważniejszym elementem konstrukcyjnym w ścianie jest ruszt wykonany ze stali lub drewna. Od zewnątrz zabudowuje się go płytami OSB, od wewnątrz zaś – płytami gipsowo-kartonowymi. Wolną przestrzeń na ogół wypełnia wełna mineralna.
Instalacje energooszczędne Ciekawym, a jednocześnie ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem grzewczym okazuje się być pompa ciepła. Jej instalacja wiąże się z możliwością korzystania z darmowej energii odnawialnej, która znajduje się między innymi w gruncie i wodzie. Pompa ciepła jest przy tym urządzeniem bezobsługowym, jej eksploatacja jest więc komfortowa. Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest wentylacja z rekuperacją. Pozwala ona na istotne ograniczenie strat ciepła, a jednocześnie rekuperator ogrzewa powietrze doprowadzane do budynku z wykorzystaniem tego ciepła, które znajduje się w powietrzu już zużytym. W poszukiwaniu wsparcia finansowego
Autorem artykułu jest właściciel strony: www.gwarantbud.pl |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: