eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu13 04 2016

Rekuperacja - racjonalny sposób na oszczędności

Izolacje ścian, dachów, fundamentów wprowadzają do obiegu coraz to nowe materiały i technologie. Instalacje elektryczne, wodne i grzewcze też nie pozostają w tyle. Wentylacja jest jednak ciągle zaniedbywanym tematem. A przecież jej jakość wydatnie wpływa na środowisko, w jakim przebywają ludzie. Względy ekonomiczne też nie są bez znaczenia. Przez kanały wentylacji grawitacyjnej ulatuje w przestrzeń do trzydziestu pięciu procent wszystkich strat ciepła generowanych w budynku.

Czy jest na to rada?

Aby uszczelnić ten kanał ucieczki kalorii, należy zastosować wspomaganie tradycyjnej wentylacji. Lekiem na tę przypadłość jest system rekuperacji, czyli odzyskiwanie ciepła podczas wymiany powietrza w budynkach mieszkalnych, biurowych i przemysłowych. Najlepsze rekuperatory odzyskują nawet dziewięćdziesiąt pięć procent traconego ciepła. W instalacji wymuszonej wentylacji ważnych jest wiele szczegółów. Choćby oddalenie od siebie wywiewu i nawiewu, długości kanałów, które nie zawsze mogą być prowadzone drogą najkrótszą.

Co zyskujemy?

Oprócz wymiernych korzyści ekonomicznych zyskujemy komfort przebywania w optymalnych warunkach. Otrzymujemy system działający niezależnie od warunków atmosferycznych, geograficznych i pory roku. Nie zdarzają się tzw. "cofki", zanieczyszczające powietrze wewnątrz domu spalinami z komina, znajdującego się w sąsiedztwie wylotu kanału wentylacyjnego.

Czy to się opłaca?

To tak, jakby się zastanawiać, czy lepiej być młodym, pięknym i zdrowym, czy starym, brzydkim i chorym. Nikt przecież nie inwestuje pieniędzy w auto, które spala pięćdziesiąt litrów paliwa na sto kilometrów albo okna, przez które hula wiatr. Takich rzeczy przecież się nie robi. Chcemy mieć wyposażenie domu spełniające najwyższe standardy. Lepiej jest raz wydać pieniądze i w dłuższej perspektywie odcinać kupony od założonej lokaty. W przeciwnym wypadku to tak jakbyśmy wyrzucili pieniądze w błoto, a dokładnie przez komin. Dodatkowo brak sprawnego systemu wentylacji naraża nas na koszty dodatkowych remontów pomieszczeń spowodowanych przez grzyb i pleśń. Co w konsekwencji odbija się na zdrowiu mieszkańców i generuje kolejne koszty związane z alergiami i chorobami górnych dróg oddechowych. Finansowy wymiar oszczędności to kilkanaście złotych rocznie na każdy metr powierzchni użytkowanego lokalu. Wystarczy wykonać proste działanie i każdy pozna własną skalę oszczędności.

 

Rekuperacja

 

Jaki wybrać rekuperator?

Wymiennik krzyżowy

Najwłaściwszym urządzeniem do domów jednorodzinnych jest wymiennik ciepła krzyżowy. Ciepłe, wydalane powietrze przepływa pod kątem prostym obok powietrza zimnego, czerpanego. Oba strumienie przeplatają się. Co drugi jest ciepły, a między sąsiednimi ciepłymi przedziera się zimny. Ścianki przegród są na tyle cienkie, że następuje wymiana ciepła między strumieniami i wyrównanie ich temperatur. Sprawność wymiennika przekracza sześćdziesiąt pięć procent. Charakteryzują się mniejszą złożonością konstrukcji i niższym kosztem produkcji, a co za tym idzie niższą ceną zakupu.

Wymienniki przeciwprądowe

Doskonalszą konstrukcją są wymienniki przeciwprądowe. Wewnątrz zbudowane są z wielu biegnących równolegle kanalików. I tak jak w poprzedniej konstrukcji ciepłe i zimne powietrze przepływa na przemian. Kierunek przepływu obu strumieni jest przeciwstawny do siebie. Mają do przebycia długą drogę i sporo czasu, żeby wymienić się ciepłem. Dajmy na to, powietrze wlotowe ma zero stopni, a wylotowe dwadzieścia, po wymianie temperatura napływającego powietrza może wynosić około osiemnastu stopni Celsiusza, opuszczające natomiast nie mniej niż dwa. Oznacza to, że sprawność urządzenia oscyluje w granicach dziewięćdziesięciu, a niektóre konstrukcje osiągają dziewięćdziesiąt sześć procent.

Wiele konstrukcji jest hybrydą obu rozwiązań z dodatkowymi zmianami kierunków i toru pokonywanego przez powietrze świeże i wydalane. Osiągnięto imponująca długość przewodów wewnętrznych mimo niewielkich rozmiarów urządzeń. Sprawność determinowana jest nie tylko przez typ wymiany, ale także przez detale konstrukcyjne i użyte materiały. Sprawność przekłada się też bezpośrednio na cenę aparatu. Bardziej złożona konstrukcja, wzrasta jego wydajność i niestety podnosi się cena.

Podsumowanie

Podsumowując zalety rekuperacji: zapewnia stały i kontrolowany proces dostarczania świeżego powietrza. Wyklucza negatywne i szkodliwe czynniki. Nadmierne stężenie dwutlenku węgla, wilgoć z łazienki lub nieprzyjemne zapachy z kuchni. Tworzy mikroklimat sprzyjający alergikom, izolując od zewnętrznych alergenów, szczególnie w okresach narastającego pylenia roślin i grzybów. Poza działaniem prozdrowotnym, dużym plusem jest aspekt ekonomiczny. Rekuperacja generuje oszczędności w kosztach ogrzewania, odzyskując znaczne ilości ciepła ze zużytego powietrza.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe