Artykuły :: geolog, geodeta, kierownik budowy, inspektor nadzoru - kim są?

 
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu13 10 2007

Eksperci na budowie - z kim będziesz współpracować budując dom

Joanna Żuk - Fleishman-Hillard

Budowa domu to często największe przedsięwzięcie w naszym życiu. Większość inwestorów nie ma praktycznej wiedzy o budowie domu i musi zaufać specjalistom, którzy realizują i nadzorują kolejne etapy jego budowy. Warto zatem wiedzieć z kim będziemy współpracować i na czym polega praca fachowców budowlanych.

Geolog, geodeta i architekt to najważniejsze osoby na budowie. Bez ich ustaleń nie jest możliwe rozpoczęcie procesu budowy domu jednorodzinnego.

Geolog
Do zadań geologa należy zbadanie klasy i jakości gruntu, na którym ma stanąć przyszły dom, ekspertyza geotechniczna oraz stworzenie odpowiedniej dokumentacji i opinii geologiczno-inżynierskiej.

„Geolog wykonuje kilka wywiertów w ziemii i dokonuje analizy jakości gruntu.
Na podstawie opinii uprawnionego geologa projektant może wykonać projekt fundamentów.
Przy założeniu, że działka położona jest na nasypie, skarpie lub terenie podmokłym, opinia geologa pokaże projektantowi jaki rodzaj fundamentów trzeba zastosować” — mówi Miłosz Materna z firmy ES POLSKA.

Geodeta
Podczas procesu budowy domu i w momencie jego oddania do użytkowania ogromne znaczenie ma także praca geodety. Jego głównym zadaniem jest dokładne określenie granic działki na podstawie wytycznych z miejscowego planu zagospodarowanie terenu.
Następnie po wykonaniu prac geologicznych geodeta posadawia dom na działce zgodnie z warunkami zabudowy. Przy odbiorze budynku geodeta powinien dokonać wpisu w dzienniku budowy, iż wykonano budynek zgodnie z wytycznymi sprzed rozpoczącia budowy. W końcowym etapie budowy, geodeta sporządza mapę terenu z naniesionymi instalacjami.

„Już kupując działkę budowlaną musimy skorzystać z usług geodety, który wykonuje pomiary geodezyjne gruntów. Jest to niezwykle ważne, gdyż często trzeba dokonać odtworzenia granic działki wystawionej na sprzedaż. Jest to również dodatkowe zabezpieczenie podczas zakupu takiej działki i pozwoli nam uniknać poważnych w skutkach sporów o grunty z sąsiadami”- mówi Miłosz Materna.

Architekt
Planując budowę domu musimy mieć przede wszystkim dobry projekt architektoniczny nieruchomości. Architekt wykonuje koncepcję projektu domu, mając na uwadze wyniki badań geologicznych oraz pomiarów geodezyjnych. W przypadku większych inwestycji architekt sprawuje również nadzór autorski nad realizacją projektu.

„Z jednej strony projekt musi spełniać oczekiwania przyszłych właścicieli co do jego funkcjonalności i rozwiązań architektoniczych. Z drugiej strony jest dokumentem na podstawie którego uzyskamy pozwolenie na budowę. Musi zatem spełniać szereg warunków technicznych. Dlatego odradzałbym kupno projektu domu bez jego konsultacji z inwestorem zastępczym” — mówi Miłosz Materna.

Kierownik budowy
Wykonawca budujący nieruchomość zobowiązany jest także do zatrudnienia kierownika budowy.
„Kierownik budowy powinien sprawdzać uprawnienia pracowników ekipy budowlanej
i udzielać załodze instruktażu. Przygotowuje on dokumentację potrzebną do uzykania pozwolenia na użytkowanie przyszłego domu oraz może wnioskować o zmianę wykonawcy. Jest to osoba odpowiedzialna jest za nadzór każdego etapu budowy domu i jest najważniejsza w trakcie realizacji budowy domu. Warto zatem zatrudnić osobę z dużym doświadczeniem” — mówi Miłosz Materna.

Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy prowadzenie dziennika budowy, zatroszczenie się o tablicę informacyjną i ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Ponadto kierownik musi odpowiednio zabezpieczyć plac budowy. W przypadku katastrofy budowlanej w pierwszej kolejności odpowiada za nią kierownik budowy.

Inspektor Nadzoru Budowlanego
Inspektor Nadzoru Budowlanego odpowiedzialny jest z kolei za wykonanie wszelkich prac budowlanych zgodnie ze sztuką budowlaną, przepisami prawa budowlanego i przyjętą technologią. Nadzoruje pracę kierownika budowy i ekip budowlanych. Jest osobą uprawnioną do odbioru poszczególnych elementów budynku, które potwierdza wpisem w dzienniku budowy.


Specjaliści na budowie, by wykonywać swoje obowiązki służbowe zgodnie z przepisami prawa, muszą posiadać uprawnienia nadawane przez odpowiednie urzędy państwowe. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy poprosić każdego z fachowców o przedstawienie stosownych dokumentów i uprawnień.RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe