eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu28 12 2015

Kiedy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Rodzaje ogrzewania podłogowego

 

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Instalacja wodna jest trudniejsza w montażu, a cena elementów niezbędnych do jej funkcjonowania znacznie przewyższa cenę systemu elektrycznego. Ogrzewanie wodne jest za to tańsze w użytkowaniu. W przypadku instalacji elektrycznej musimy się liczyć z wyższymi rachunkami za prąd, choć zrekompensuje to częściowo niższy koszt mat i kabli grzejnych. Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest też mniej awaryjne, a ewentualne usterki nie powodują tak poważnych konsekwencji jak w przypadku instalacji wodnej. Istotną zaletą ogrzewania podłogowego elektrycznego jest możliwość uruchomienia poza sezonem grzewczym, bez konieczności odpalania pieca centralnego ogrzewania; dzięki temu z łatwością ogrzejemy pomieszczenia w chłodne wiosenne czy jesienne dni. Instalacja elektryczna jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli ogrzewanie podłogowe ma działać niezależnie od tradycyjnych grzejników.

 

Do jakich pomieszczeń?

Ogrzewanie podłogowe nadaje się do wszystkich pomieszczeń w domu. Nie bez przyczyny jest ono jednak najczęściej używane tylko w części budynku, lub też traktowane jako uzupełnienie grzejników wiszących na ścianach. Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną, co oznacza, że długo się nagrzewa i długo stygnie - dlatego też nie nadaje się do pomieszczeń użytkowanych okresowo. Nie sprawdzi się także w pokojach, w których większa część podłogi zastawiona jest meblami. Wyposażenie stojące na podłodze utrudnia przepływ ciepła. Podłogówka ma także stosunkowo niewielką moc; w czasie mrozów mogłaby nie poradzić sobie z ogrzaniem dużej przestrzeni.

 

Czy warto?

Czy warto zatem instalować ogrzewanie podłogowe? Odpowiedź uzależniona jest od sposobu, w jaki chcemy to zrobić, a także od funkcji, jakie ma ono spełniać w domu. Instalacja grzewcza pod podłogą zdecydowanie nie poradzi sobie jako samodzielny sposób ogrzewania budynku - polecana jest natomiast jako uzupełnienie tradycyjnych grzejników. Bardzo dobrym pomysłem jest uniezależnienie jej od instalacji centralnego ogrzewania, dzięki czemu zyskamy możliwość sterowania ciepłotą w domu w zależności od aktualnych potrzeb. Ogrzewanie podłogowe elektryczne ma dodatkową zaletę w tym względzie. Otóż wybierając taki rodzaj instalacji, możemy używać jej w dowolnym momencie, czy to zimą, czy też latem - w celu ogrzania lub osuszenia wybranego pomieszczenia. Nie potrzebujemy przy tym uruchamiać pieca centralnego ogrzewania.

 

Ogrzewanie podłogowe warto zainstalować, jeśli obawiamy się, że standardowe grzejniki nie zapewnią wystarczającego ciepła w domu. Dobrze sprawdzi się także w przypadku zimnych, nieprzyjemnych płytek. Jest to zdecydowanie trafny wybór również wtedy, kiedy lubimy chodzić boso - dzięki ciepłej podłodze unikniemy wychłodzenia i przeziębień.

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe