eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu04 08 2015

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zaprawach budowlanych

Zaprawa – do czego służy?

Zaprawa murarska to specjalna mieszanka spoiwa, kruszywa drobnego, wody oraz innych dodatków i domieszek. Prawidłowo skomponowana powinna charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża, dzięki czemu nie będzie odpadać od powierzchni, na którą chcemy ją nałożyć. Cecha ta jest bardzo istotna, ponieważ ma wpływ na wytrzymałość muru. Zaprawa powinna być mało nasiąkliwa, odporna na mróz i ciepłochłonna. W zależności od zadania, jakie musi spełniać, a także miejsca, w którym zostanie użyta, tworzone są różne mieszanki, cechujące się nieco odmiennymi właściwościami. Zaprawa służy przede wszystkim do łączenia elementów konstrukcji muru, takich jak cegły czy pustaki. Za jej pomocą wypełniane są spoiny i uzupełniane ubytki. Specjalna jej odmiana stosowana jest także do tynkowania.

Skład zaprawy budowlanej

Zaprawa budowlana, jak już wspomniano wyżej, składa się ze spoiwa, kruszywa, wody oraz opcjonalnych dodatków. Pierwszy z wymienionych elementów, spoiwo, to substancja odpowiedzialna za związanie mieszanki - proces ten zachodzi w reakcji na kontakt z wodą. Stopniowe twardnienie spoiwa zachodzić może na powietrzu (spoiwa powietrzne) bądź zarówno w powietrzu, jak i pod wodą (spoiwa hydrauliczne). Najczęściej używanymi substancjami są: cement hutniczy, glinowy i portlandzki oraz wapno hydrauliczne. Kolejnym elementem zaprawy jest kruszywo drobne, które dodawane jest w celu zredukowania ilości użytej zaprawy. Dodatki i domieszki dobierane są w zależności od przeznaczenia zaprawy. Mają one wpływ na urabialność mieszanki oraz na czas jej wiązania.

Rodzaje i ich charakterystyka

Ze względu na rodzaj użytego spoiwa wyróżnić można kilka typów mieszanki. Pierwszy z nich to zaprawa cementowa. Stosowana jest do murowania ścian, które poddawane będą znacznym obciążeniom; służy także jako podkład pod posadzki oraz płytki ceramiczne. Nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Ten typ zaprawy wiąże na powietrzu i w wodzie. Jako spoiwo najczęściej stosowany jest cement portlandzki, wzbogacony o popioły lotne i mączkę żużlową. Drugi rodzaj zaprawy wykonany jest z wapna i cementu, w różnych proporcjach. Mieszanka ta sprawdza się w pracach murarskich i tynkarskich. Zaprawa cementowo-wapienna cechuje się krótkim czasem zastygania, wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne, dzięki czemu stosować można ją tak w środku, jak i na zewnątrz. Rzadko używana zaprawa wapienna jest mało odporna na niekorzystne działanie wilgoci. Dlatego też nadaje się tylko do prac wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń nie narażonych na zwiększoną wilgotność. Kolejny typ, zaprawa gipsowa, używana jest do szpachlowania ścian. Ona również nie nadaje się do stosowania w środowisku wilgotnym. Podobne właściwości ma zaprawa gipsowo-wapienna. Ostatni rodzaj, mieszanka cementowo-gliniana, używana jest dziś wyjątkowo rzadko.

Zaprawa budowlana powinna zostać dobrana do funkcji, jaką ma pełnić. W zależności od miejsca zastosowania należy skomponować odpowiednią mieszankę, wzbogaconą o sprawdzone dodatki i domieszki. Dlatego też, zabierając się do pracy, warto zasięgnąć porady specjalisty.

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe