Dom jednorodzinny poza miastem to lepszy wybór niż mieszkanie w centrum za tą samą cenę — tak uważa trzy czwarte czytelników portalu eNieruchomości. Tylko co czwarty ankietowany zdecydowałby się na kupno mieszkania w mieście.
Zainteresownie domami jednorodzinnymi spowodowane jest przede wszystkim wysokimi cenami mieszkań. Pomimo stałego wzrostu cen materiałów budowlanych koszt wybudowania domu nie wzrósł tak gwałtownie, jak ceny mieszkań. Dom stał się więc atrakcyjną alternatywą wobec zakupu małego mieszkania w bloku.
Przykładowo za 350 tys. zł możemy kupić 35 metrowe mieszkanie w stolicy lub 70 metrowe mieszkanie w Bydgoszczy. Tymczasem cena 1 mkw. domu jednorodzinnego jest dwa, a nawet trzy razy niższa niż 1 mkw. mieszkania w dużym mieście. Pozwala to nam postawić 120 metrowy dom pod miastem. Oczywiście należy uwzględnić koszt zakupu ziemi, na wysokość którego główny wpływ ma lokalizacja. Średni miesięczny koszt utrzymania takiej powierzchni jest porównywalny z czynszem małego mieszkania, ale dochodzą dodatkowe wydatki związane np. z dojazdami. Zyskujemy za to większy metraż i komfort mieszkania.
Nie odstraszają też uciążliwości związane z budową. Koszt budowy domu przez wyspecjalizowane firmy budowlane jest porównywalny z tzw. systemem gospodarczym m.in. ze względu na wynegocjowane niższe ceny materiałów. Jednocześnie okres realizacji inwestycji „pod klucz” wynosi ok. 10 —12 miesięcy. Często firmy oferują pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego oraz załatwiają wszelkie formalności związane z przystosowaniem działki do budowy domu.
"Obserwujemy, że istnieje duże zapotrzebowanie na zindywidualizowane projekty domów jednorodzinnych i kompleksową obsługę. Świadomy klient chce przerzucić ciężar budowy domu na zewnętrzną firmę, ale jednocześnie chce mieć realny wpływ na wygląd nieruchomości i rozwiązania architektoniczne” — mówi Michal Jalovecký prezes firmy budowlanej ES POLSKA.
Według firmy ES POLSKA największym zainteresowaniem cieszą się obecnie domy wolnostojące, budowane metodą tradycyjną. Coraz częściej, ze względu na koszty, rezygnuje się również z podpiwniczania nieruchomości. Większość inwestorów wybiera domy z poddaszem użytkowym oraz garażem. Budowane domy mają przeważnie 120-200 mkw. Polacy preferują wygodę i funkcjonalność wnętrz oraz szukają rozwiązań, które obniżą koszty utrzymania domu w przyszłości.
Głównym źródłem finansowania budowy domów jednorodzinnych są obecnie kredyty hipoteczne i budowlane w połączeniu ze środkami własnymi.
ES POLSKA jest spółką należącą do grupy holdingowej Ekonomické stavby, której siedziba mieści się w Republice Czeskiej. Ekonomické stavby istnieją na rynku czeskim od 1998 roku. Firma ma bogate doświadczenie w pozyskiwaniu kredytów i ubezpieczeń. Każdego roku realizuje i przekazuje swoim klientom w Republice Czeskiej i na Słowacji ponad 300 domów. Do tej pory firma ES wybudowała łącznie 6000 domów. Od kilku miesięcy spółka posiada swoje odziały również w Polsce.
Spółka Ekonomické Stavby (ES) posiada międzynarodowy certyfikat jakości ISO 9001. Firma podpisała już trzy umowy dotyczące współpracy z bankami w Polsce: PEKAO S.A., GE Money Bank oraz z Kredyt Bankiem.
Szczegółowe informacje: www.espolska.pl
Sonda została przeprowadzona w czerwcu 2007r. w serwisie eNieruchomości.pl
Wyniki
Czy mając do wyboru kupno mieszkania w mieście lub wybudowanie w tej samej cenie większego o połowę domu jednorodzinnego w odległości do 30 km od miasta, wybrałbyś...
- Kupno mieszkania - 25.7% głosów
- Budowę domu - 74.3% głosów
Źródło:
|