Dział: Budowa domu | 23 04 2021 |
Jak sprawdzić, czy fotowoltaika się opłaca? | |
Fotowoltaika z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jest coraz chętniej wybieranym źródłem energii, ponieważ, nie tylko jest to jedna z najbardziej przyjaznych środowisku opcji, ale także pozwala właścicielowi zaoszczędzić pieniądze na comiesięcznych rachunkach. Jak sprawdzić, czy w naszym przypadku fotowoltaika się opłaca?
Systemu upustów i dofinansowania na fotowoltaikęUnia Europejska dąży do tego, by Europa stała się neutralną dla klimatu. Zbliża się do tego celu wtedy, gdy coraz więcej pojedynczych osób i całych przedsiębiorstw decyduje się na zmianę źródła energii na zielone. Dlatego tworzy projekty, które mają na celu poprawienie opłacalności takich zmian i motywuje do tego kraje członkowskie. Obliczanie opłacalności fotowoltaiki dla naszego gospodarstwa domowego warto zacząć od dowiedzenia się jaki program może nas objąć. Do najpopularniejszych programów w Polsce należy dofinansowanie “Mój prąd” obniżające koszt instalacji nawet o 5 tys. zł. oraz podatkowa ulga termomodernizacyjna. Warto również sprawdzić projekty gmin i miast, które często przygotowują specjalne obniżki dla swoich mieszkańców. Na opłacalność wpływa również w znacznym stopniu system upustów, który pozwala nam na wykorzystanie nadwyżek energii, na przykład tych wytworzonych latem, bez konieczności montowania drogiego akumulatora. Więcej o tym w artykule: https://sunergo.pl/blog/net-metering-system-opustow/.
Instalacja fotowoltaiczna w naszym domuKolejnym krokiem jest przeanalizowanie naszej sytuacji. Można opierać się na ogólnych, szacunkowych danych, ale najlepiej od razu wziąć pod uwagę indywidualne zużycie prądu. Opłacalność fotowoltaiki zależy od:
Opłacalność najłatwiej oszacować korzystając z dostępnego w internecie kalkulatora fotowoltaicznego, który po wprowadzeniu danych obliczy wstępną wielkość instalacji, jej koszt oraz po jakim czasie się zwróci. Aby uzyskać bardziej szczegółowe dane, warto umówić się na audyt fotowoltaiczny ze specjalistą, który dodatkowo doradzi jaki rodzaj paneli i konstrukcji wsporczej wybrać oraz podpowie z jakich programów można skorzystać. Zalety wykorzystania energii słonecznejWybierając energię słoneczną jako źródło energii dla naszego gospodarstwa domowego, stajemy się niezależni energetycznie. Nie musimy się martwić stale rosnącymi cenami za prąd i nowymi podatkami. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, którego użytkowanie nie zostawia po sobie śladu w przyrodzie. Inwestując w fotowoltaikę, nie tylko możemy liczyć na korzyści finansowe, ale także inwestujemy w nasze środowisko i pomagamy je chronić. Warto wziąć pod uwagę, że panele fotowoltaiczne praktycznie w ogóle nie ulegają awariom, nie generują więc dodatkowych kosztów, a firmy często oferują na nie aż 25 lat gwarancji! Jak sprawdzić czy fotowoltaika jest opłacalna - podsumowanieDzięki narzędziom takim jak kalkulator fotowoltaiczny i możliwości skorzystania z audytu fotowoltaicznego przed zakupem instalacji, obliczenie opłacalności fotowoltaiki nie jest wcale takie skomplikowane. A jeśli przerasta cię tak duży jednorazowy wydatek, warto wiedzieć, że wiele banków oferuje niskoprocentowe kredyty, które traktowane jako inwestycja w ochronę środowiska, mają naprawdę dobre warunki. |
RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.
Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.
Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu: